15 квітня 2025 року
м. Київ
справа № 465/6015/19
провадження № 61-4246ск25
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Ситнік О. М. (суддя-доповідач), Ігнатенка В. М., Фаловської І. М.
розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного суду від 27 червня 2023 рокувсправі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , треті особи: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, Управління Державної реєстрації Львівської міської ради, приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Якимів Надія Богданівна, Львівська міська рада, Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, про скасування реєстрації й зобов'язання провести демонтаж та
У жовтні 2019 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 про скасування реєстрації та зобов'язання провести демонтаж.
26 липня 2022 року рішенням Франківського районного суду м. Львова в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
27 червня 2023 року постановою Львівського апеляційного суду рішення Франківського районного суду м. Львова від 26 липня 2022 рокускасовано та ухвалено нове про часткове задоволення позову.
Зобов'язано ОСОБА_1 провести демонтаж (знесення) конструкцій, використаних для влаштування консольного балкону розміром 1,2х2,8 м у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 (балконну плиту консольного балкону монолітну на сталевих консолях, огородження балкону). В іншій частині позову ОСОБА_2 відмовлено.
22 серпня 2023 року ухвалою Верховного Суду відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного суду від 27 червня 2023 року на підставі пункту 1 частини другої статті 394 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) (провадження
№ 61-11898ск23).
16 січня та 27 лютого 2024 року ухвалами Верховного Суду відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційними скаргами ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного суду від 27 червня 2023 року на підставі пункту 3 частини другої статті 394 ЦПК України (провадження № № 61-18332ск23, 61-2535ск24).
03 квітня 2025 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Львівського апеляційного суду від 27 червня 2023 року, в якій просить її скасувати, а рішення Франківського районного суду м. Львова від 26 липня
2022 року залишити в силі.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити, з огляду на таке.
Однією з основних засад судочинства в Україні є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 389 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити у касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанову суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, визначених у частині третій цієї статті.
Пунктом 3 частини другої статті 394 ЦПК України передбачено, що суд відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо є постанова про залишення касаційної скарги цієї особи без задоволення або ухвала про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою цієї особи на це саме судове рішення.
У силу вказаної імперативної норми процесуального права повторне касаційне оскарження судового рішення однією і тією ж особою заборонено, а тому у відкритті касаційного провадження у справі необхідно відмовити.
Таке процесуальне обмеження, передбачене пунктом 3 частини другої
статті 394 ЦПК України, щодо повторної подачі касаційної скарги після відмови у відкритті касаційного провадження на те саме судове рішення є загальним для всіх суб'єктів, що узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а тому не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За результатом розгляду касаційної скарги ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного суду від 27 червня 2023 року в справі № 465/6015/19 судом касаційної інстанції постановлено ухвалу про відмову у відкритті касаційного провадження
від 22 серпня 2023 року на підставі пункту 1 частини другої статті 394 ЦПК України (провадження № 61-141898ск23).
16 січня та 27 лютого 2024 року ухвалами Верховного Суду відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційними скаргами ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного суду від 27 червня 2023 року на підставі пункту 3 частини другої статті 394 ЦПК України (провадження № № 61-18332ск23, 61-2535ск24)
Отже, відсутні правові підстави для повторного розгляду поданої
ОСОБА_1 касаційної скарги на постанову Львівського апеляційного суду
від 27 червня 2023 року.
Верховний Суд як суд касаційної інстанції відповідно до норм чинного ЦПК України не наділений повноваженнями щодо перегляду касаційних скарг на судове рішення, коли є ухвала про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою цієї особи на це саме судове рішення.
ЦПК України не передбачає інститут перегляду судових рішень після їх перегляду в касаційному порядку за касаційною скаргою особи, яка уже реалізувала своє право на касаційне оскарження того самого (тих самих) судових рішень.
Відповідно до частини четвертої статті 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод
(далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини
(далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Згідно з позицією ЄСПЛ, висловленою у рішенні від 21 лютого 1975 року в справі «Ґолдер проти Сполученого Королівства», заява № 4451/70, право доступу до суду є невід'ємною складовою права на суд, гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції.
«Право на суд» не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави. Гарантуючи сторонам право доступу до суду для визначення їх «цивільних прав та обов'язків», пункт 1 статті 6 Конвенції залишає державі вільний вибір засобів, що використовуватимуться для досягнення цієї мети (рішення ЄСПЛ від 16 червня 2001 року в справі «Креуз проти Польщі», заява
№ 28249/95).
Правова визначеність передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, недопустимості повторного розгляду вже вирішеної справи. Жодна сторона не має права домагатися перегляду кінцевого й обов'язкового рішення тільки з метою проведення нового слухання та вирішення справи (рішення в справі «Світлана Науменко проти України» від 09 листопада
2004 року, заява № 41984/98, § 53).
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (частина перша статті 44 ЦПК України).
Процесуальному праву притаманний принцип процесуальної доброї совісті (постанова Верховного Суду від 30 травня 2024 року в справі № 229/7156/19 (провадження № 61-4283св24)).
В ухвалах від 11 лютого 2025 року в справі № 627/253/23 (провадження
№ 61-1563ск25), від 10 березня 2025 року в справі № 758/134313/23 (провадження
№ 61-2779ск25), від 20 березня 2025 року в справі № 521/14870/23 (провадження
№ 61-3291ск25) Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду також виснував про відсутність правових підстав для відкриття провадження в справі з огляду на те, що повторне подання касаційної скарги після відмови у відкритті касаційного провадженняна те саме судове рішення не передбачено.
Керуючись статтею 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного суду від 27 червня
2023 рокувсправі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , треті особи: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, Управління Державної реєстрації Львівської міської ради, приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Якимів Надія Богданівна, Львівська міська рада, Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, про скасування реєстрації й зобов'язання провести демонтаж.
Копію ухвали та додані до скарги матеріали направити заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О. М. Ситнік
В. М. Ігнатенко
І. М. Фаловська