Рішення від 18.03.2025 по справі 129/3810/24

Справа № 129/3810/24

Провадження по справі № 2-а/129/41/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" березня 2025 р. Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Капуша І.С.,

розглянувши без участі сторін та їх представників в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в особі представника позивача адвоката Ткачука Вадима Петровича до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -

УСТАНОВИВ:

06.12.2024 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 05.11.2024р. інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 - працівником ЗСУ ОСОБА_2 було складено відносно нього протокол про адміністративне правопорушення № 601 за передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП правопорушення, як зазначається в даному протоколі, громадянин ОСОБА_1 будучи зарахованим в запас рішенням призовної комісії Пр. № 5 від 06.05.2008 року та в порушення вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р. (далі - Порядок), не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних (та в подальшому після адміністративно-територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - до ІНФОРМАЦІЯ_2 ), внаслідок чого громадянин ОСОБА_1 , з травня 2008 року та по теперішній час, не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та для оформлення військово-облікового документа до цього часу не з'явився, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю військово-обліково документу, та має ознаки ухилення громадянина ОСОБА_1 від військового обліку, внаслідок чого останнім було порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2022 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р.), внаслідок своїх дій громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке почалося з травня 2008 р., коли даний громадянин особисто мав з'явитися для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, та яке закінчилось у листопаді 2024 року, коли громадянин ОСОБА_1 , звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 для взяття його на військовий облік, що є порушенням правил військового обліку, таким чином вчинивши правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.

В подальшому, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 19.11.2024р. було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП № 601, якою було накладено на нього штраф у сумі 17 000,00 грн.

Однак, позивач вказує, що категорично не згоден з зазначеною постановою та заперечує факт вчинення ним вказаного правопорушення. Вважає, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 не маючи у своєму розпорядженні жодних доказів, не вірно оцінив обстановку та прийняв незаконне рішення. Таким чином оскаржувана постанова, на думку позивача, не відповідає вимогам закону та не підтверджує наявність адміністративного правопорушення, а тому підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.

Зазначив, що ОСОБА_1 примусили підписати протокол про адміністративне правопорушення за вх. № 27616 від 05.11.2024 року під час того, як він добровільно 05.11.2024 року з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Подія інкримінованого позивачу правопорушення мала місце ще у 2008 році. Відповідно до положень ст. 210 КУпАП, в редакції станом на 02.04.2008 року не було ч. 3 ст. 210 КУпАП і за порушення правил військового обліку було визначене покарання у виді штрафу від 17 грн. до 51 грн., а не 17000 грн., як застосовано до позивача, а також строки за ст. 38 КУпАП закінчились.

Вказав, що в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 неодноразово повідомляв представників ІНФОРМАЦІЯ_2 про те, що має важке захворювання, зокрема, цукровий діабет та інші проблеми із здоров'ям. Зрештою того ж дня, ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію (відповідний медичний огляд), за результатами якого позивачу було встановлено діагноз на підставі статті 13б, 61в графи ІІ Розкладу хвороб, а саме: «Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення охорони. Відповідні обставини підтверджуються довідкою військово-лікарської комісії № 252/5278 від 04.11.2024 року.

Щодо відмітки в оскаржуваній постанові про те, що ОСОБА_1 надав представникам ІНФОРМАЦІЯ_2 пояснення з приводу того, що він не перебував на військовому обліку «через незнання правил військового обліку», «свою провину у вчиненому порушенні визнає та в подальшому зобов'язується не порушувати», зазначив, що таких пояснень позивач не надавав, свою провину в інкримінованому йому порушенні повністю не визнає, адже правил військового обліку в 2008 році не порушував, в 2024 році вчасно уточнив свої військово-облікові дані, як свідчить електронний військово-обліковий документ ОСОБА_1 .

Після підписання вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 відпустили додому і при цьому примірник протоколу про адміністративне правопорушення відповідачем ОСОБА_1 надано не було.

27.11.2024 року ОСОБА_1 , засобами поштового зв'язку отримав оскаржувану постанову. Ознайомившись з її змістом та звернувшись за правовою допомогою до адвоката, позивач категорично не погоджується зі змістом оскаржуваної постанови та вважає її незаконною та протиправною.

Згідно із даними, які зазначені в оскаржуваній постанові подія інкримінованого позивачу правопорушення мала місце ще у 2008 році. Відповідно до положень ст. 210 КУпАП, в редакції станом на 2008 рік не було ч. 3 ст. 210 КУпАП, закони в державі Україна не мають зворотної сили, а тому притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП є не незаконним та порушує низку норм чинного законодавства.

Зазначив, що 19.05.2024 року набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період. Після оприлюднення Указу Президента України від 24.02.2024 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», а до 19.05.2024 року норми ч. 3 ст. 210 КУпАП не існувало, тільки з 19.05.2024 року встановлено 60-денний строк уточнити громадянам України свої дані щодо виконання військового обов'язку, що включає виконання правил військового обліку, і одночасно введено норму, яка передбачає сувору адміністративну відповідальність за невиконання цих правил в умовах особливого періоду. Позивач свій обов'язок щодо своєчасного уточнення даних виконав в повному обсязі, про що свідчить його електронний військово-обліковий документ із застосунку «Резерв+».

На підставі ст.ст. 262-263 КАС України, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в судове засідання не з'явився, надав суду відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити вказуючи, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормативним положенням матеріального і процесуального права, чинного на час виникнення спірних правовідносин, оскільки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є військовозобов'язаним та не перебував на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю у Позивача військово-облікового документа військовозобов'язаного з відповідними відмітками про взяття на військовий облік.

Згідно відповіді на запит ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.11.2024 року за вих.№1/4601 встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 перебував та був зарахований в запас згідно ст. 70 «в» НМОУ №207 від 1999 року Пр.№5 від 06.05.2008 року.

Згідно абзацу 7 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на час зарахування ОСОБА_1 в запас) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;

Проте, ОСОБА_1 , 1989 року народження, з травня 2008 року та по листопад 2024 року не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_8 (в подальшому після адміністративно-територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - в ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що підтверджується відсутністю військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку та відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на військовозобов'язаного ОСОБА_1

04.11.2024 року Позивач особисто прибув для взяття на військовий облік за зареєстрованим місцем проживання до ІНФОРМАЦІЯ_9 та написав заяву про взяття на військовий облік військовозобов'язаних (зареєстрована за вхідним № НОМЕР_1 від 04.11.2024).

05.11.2024 року, при опрацюванні звернення Позивача про взяття на військовий облік, начальником відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_4 було виявлено, що громадянин ОСОБА_1 , 1989 року народження, рішенням Іллінецької призовної комісії пр.№5 від 06.05.2008 року визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним в воєнний час за ст.70 «в» НМО України №207 від 1999 р.

Для взяття на облік військовозобов'язаних та оформлення військово-облікового документа військовозобов'язаного до цього часу не з'являвся та в період з 2008 року по теперішній час не перебував на обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_5 (до 2021 року - в ІНФОРМАЦІЯ_8 ).

05.11.2024 року ОСОБА_1 особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 та, у зв'язку з виявленням в діях ОСОБА_1 порушення правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання, що є адміністративним правопорушенням передбаченим статтею 210 КУпАП, інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 - працівником ЗСУ ОСОБА_2 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №27316 від 05.11.2024 року), згідно якого: громадянин ОСОБА_1 будучи зарахованим в запас рішенням призовної комісії Пр. №5 від 06.05.2008 року та в порушення вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р., не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, внаслідок чого громадянин ОСОБА_1 по теперішній час не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних (та в подальшому після адміністративно-територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - до ІНФОРМАЦІЯ_2 ), внаслідок чого громадянин ОСОБА_1 з травня 2008 року та по теперішній час не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та до цього часу не з'являвся, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та має ознаки ухилення громадянина ОСОБА_1 від військового обліку, внаслідок чого останнім було порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 п. 1 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р.), внаслідок своїх дій громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке почалося у травні 2008 року, коли даний громадянин особисто мав з'явитися для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, та яке закінчилося у листопаді 2024 року, коли громадянин ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про взяття його на військовий облік, що є порушенням правил військового обліку.

За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.

Громадянину ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).

Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 00 хв. 19.11.2024 р. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу громадянин ОСОБА_1 власноруч зазначив: «Зауважень та доповнень немаю».

Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 05.11.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу.

До протоколу додано: копію паспорта громадянина України та РНОКПП ОСОБА_1 рапорт начальника відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_5 , копію заяви та пояснення від ОСОБА_1 , копія витягу з книги протоколів засідань призовної комісії №5 від 06.05.2008 року, витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно громадянина ОСОБА_1 , запит до ІНФОРМАЦІЯ_6 та відповідь на запит.

Згідно пояснень наданих ОСОБА_1 від 05.11.2024 року за вх. №27315: «Я, ОСОБА_1 , через незнання правил військового обліку, будучи зарахованим в запас по теперішний час не перебував на обліку за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_5 , свою вину визнаю і в подальшому зобов'язуюсь не порушувати».

В графі заяви, клопотання ОСОБА_1 зазначив: «Прошу провести розгляд справи без мене».

19.11.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Згідно статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;

2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Кримський Тарас Олегович був повідомленим про дату й час розгляду справи, заявив клопотання про розгляд справи без його участі та 19.11.2024 року на 15 год. 00 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 відповідно до статей 276-280 КУпАП.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Так, згідно абзацу 2 частини 1 статті 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на момент зарахування громадянина ОСОБА_1 в запас) від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час.

Згідно ч.1 ст. 27 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на момент зарахування громадянина ОСОБА_1 в запас) у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.

Відповідно до абз.7 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на момент зарахування громадянина ОСОБА_1 в запас) взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: звільнені з військової служби в запас; звільнені з альтернативної (невійськової) служби; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; звільнені зі служби начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, Державного департаменту України з питань виконання покарань, Державної податкової адміністрації України; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; виключені з військового обліку Служби безпеки України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.

Відповідно до абз. 2 п. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності.

Відповідно до пункту 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_1 не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, про що свідчить формулювання «не прив'язаний до військкомату».

Відтак, ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, з травня 2008 року й по листопад 2024 року не перебував на військовому обліку в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання, також про відсутність перебування на військовому обліку свідчить відсутність військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку.

Згідно ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Триваюче правопорушення громадянина ОСОБА_1 розпочалось з травня 2008 року, коли громадянин ОСОБА_1 будучи зарахований в запас Збройних Сил України підлягав взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, проте не прибув особисто для взяття на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних (та в подальшому після адміністративно- територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - до ІНФОРМАЦІЯ_2 та по листопад 2024 року не перебував на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання, що було виявлено коли громадянин ОСОБА_1 особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про взяття його на військовий облік від 04.11.2024р., відповідно після вивчення даного звернення та виявлення адміністративного правопорушення було складено протокол №601 за вхідним №27316 від 05.11.2024р., відтак строки для притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку згідно ст.38 КУпАП не були порушені.

Копію постанови про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було направлено рекомендованим листом, квитанція від 19.11.2024 року № 2370000039445.

Диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Відповідно до ч.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення. Враховуючи вищевикладене, Відповідачем з дотриманням вимог КУпАП було правомірно притягнуто Позивача до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення останнім правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: вимог п.2 ч.1 та ч.3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.2 пп.1 і п.п.7 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., у зв'язку з не перебуванням військовозобов'язаного ОСОБА_1 на військовому обліку.

Крім іншого, позивач у своїй позовній заяві зазначає, що норма ч.3 ст.210 КУпАП з'явилась лише 19.05.2024 року, оскільки набув чинності Закон України №°3696-ІХ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Отже, Позивач не міг вчинити адміністративно-каране правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП.

Проте, дане твердження спростовується ст.210 КУпАП (в редакції Закону України N 1014-V (1014-16) від 11.05.2007) порушення військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та професійно-технічних навчальних закладах - тягнуть за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті або частиною першою статті 211 цього Кодексу, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч.3 ст.210 КУпАП (в редакції Закону України за № 3696-IX від 9 травня 2024 року) порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку вчинене в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до положень статті 8 КУпАП, що визначає чинність закону про відповідальність за адміністративні правопорушення, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення, при цьому, закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто, поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів, і разом з тим, закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Закон України за № 3696-IX від 9 травня 2024 року, який набрав чинності 19.05.2024 року, не встановлює відповідальність за адміністративне правопорушення передбачене ст. 210 КУпАП вчинене в особливий період - а лише її посилює, та враховуючи що Позивач не перебував в жодному ТЦК та СП на військовому обліку військовозобов'язаних, тобто тривалий час та лише 04.11.2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про взяття його на військовий облік, тобто після набрання чинності Закону України за № 3696-IX від 9 травня 2024 року, і чим відповідно розпочав процес взяття на військовий облік військовозобов'язаних, тим самим закінчив вчинення триваючого правопорушення, а відповідно до положень статті 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення, відтак Позивач вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП (в редакції Закону України за № 3696-IX від 9 травня 2024 року).

Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відтак, перебувати на військовому обліку за місцем проживання у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки це законодавчо визначений обов'язок для громадян чоловічої статі віком від 17 до 60 років.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України, визначеним Конституцією України.

Громадяни України в контексті відношення до цього військового обов'язку поділяються на такі категорії:

• допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

• призовники - особи, які взяті на військовий облік;

• військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

• військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

• резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Усі громадяни України - чоловіки, які не звільнені від виконання військового обов'язку, мають перебувати на військовому обліку.

Таким чином, Позивача правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності саме за не перебування на військовому обліку за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання у відповідному районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024, внесено зміни до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», за змістом яких громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, серед іншого, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Проте, в порушення вимог абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абзацу 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-IX від 11.04.2024 в частині обов'язку протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, Позивач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 до 18.07.2024 року (в 60-денний строк), внаслідок чого не був взятий на військовий облік та продовжував вчинення триваючого адміністративного правопорушення.

В свою чергу, ОСОБА_1 з'явився лише 04.11.2024 року, про що свідчить написана ним заява про взяття на військовий облік від 04.11.2024 року, а також уточнив свої облікові дані 04.11.2024 року, що підтверджується наданою Позивачем копією військово-облікового документа в електронній формі, а відтак, Позивач не виконав встановлених абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та абз. 4 п. 1 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-IX від 11.04.2024 вимог.

Позивач зазначив, що 04.11.2024 року ним було підписано протокол про адміністративне правопорушення перебуваючи у незадовільному стані здоров'я, а тому він не зміг ознайомитись зі змістом правопорушення.

Проте, вказані твердження варто сприймати критично, оскільки Позивач не надав жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували його незадовільний стан здоров'я. В свою чергу, наявними матеріалами справи підтверджується дотримання Відповідачем вимог КУпАП при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та винесенні рішення у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Ткачук В.П. в судове засідання не з'явилися, представник письмово у позовній заяві просив справу розглядати без повідомлення сторін (а.с. 9).

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 письмово просив справу розглядати у відсутність представника ІНФОРМАЦІЯ_2 за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в чинній редакції) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Судом встановлено, що 05.11.2024р. інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 - працівником ЗСУ ОСОБА_2 було складено відносно нього протокол про адміністративне правопорушення № 601 за передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП правопорушення, як зазначається в даному протоколі, громадянин ОСОБА_1 будучи зарахованим в запас рішенням призовної комісії Пр. № 5 від 06.05.2008 року та в порушення вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р. (далі - Порядок), не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних (та в подальшому після адміністративно-територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - до ІНФОРМАЦІЯ_2 ), внаслідок чого громадянин ОСОБА_1 , з травня 2008 року та по теперішній час, не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та для оформлення військово-облікового документа до цього часу не з'явився, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю військово-облікового документу, та має ознаки ухилення громадянина ОСОБА_1 від військового обліку, внаслідок чого останнім було порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2022 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р.), внаслідок своїх дій громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке почалося з травня 2008 р., коли даний громадянин особисто мав з'явитися для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, та яке закінчилось у листопаді 2024 року, коли громадянин ОСОБА_1 , звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 для взяття його на військовий облік, що є порушенням правил військового обліку, таким чином вчинивши правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.

В подальшому, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 19.11.2024р. було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП № 601, якою було накладено на нього штраф у сумі 17 000,00 грн.

Однак, позивач вказує, що категорично не згоден з зазначеною постановою та заперечує факт вчинення ним вказаного правопорушення. Вважає, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 не маючи у своєму розпорядженні жодних доказів, не вірно оцінив обстановку та прийняв незаконне рішення. Таким чином оскаржувана постанова, на думку позивача, не відповідає вимогам закону та не підтверджує наявність адміністративного правопорушення, а тому підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.

Зазначив, що ОСОБА_1 примусили підписати протокол про адміністративне правопорушення за вх. № 27616 від 05.11.2024 року під час того, як він добровільно 05.11.2024 року з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Подія інкримінованого позивачу правопорушення мала місце ще у 2008 році. Відповідно до положень ст. 210 КУпАП, в редакції станом на 02.04.2008 року не було ч. 3 ст. 210 КУпАП і за порушення правил військового обліку було визначене покарання у виді штрафу від 17 грн. до 51 грн., а не 17000 грн., як застосовано до позивача, а також строки за ст. 38 КУпАП закінчились.

Вказав, що в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 неодноразово повідомляв представників ІНФОРМАЦІЯ_2 про те, що має важке захворювання, зокрема, цукровий діабет та інші проблеми із здоров'ям. Зрештою того ж дня, ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію (відповідний медичний огляд), за результатами якого позивачу було встановлено діагноз на підставі статті 13б, 61в графи ІІ Розкладу хвороб, а саме: «Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення охорони. Відповідні обставини підтверджуються довідкою військово-лікарської комісії № 252/5278 від 04.11.2024 року.

Щодо відмітки в оскаржуваній постанові про те, що ОСОБА_1 надав представникам ІНФОРМАЦІЯ_2 пояснення з приводу того, що він не перебував на військовому обліку «через незнання правил військового обліку», «свою провину у вчиненому порушенні визнає та в подальшому зобов'язується не порушувати», зазначив, що таких пояснень позивач не надавав, свою провину в інкримінованому йому порушенні повністю не визнає, адже правил військового обліку в 2008 році не порушував, в 2024 році вчасно уточнив свої військово-облікові дані, як свідчить електронний військово-обліковий документ ОСОБА_1 .

Після підписання вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 відпустили додому і при цьому примірник протоколу про адміністративне правопорушення відповідачем ОСОБА_1 надано не було.

27.11.2024 року ОСОБА_1 , засобами поштового зв'язку отримав оскаржувану постанову. Ознайомившись з її змістом та звернувшись за правовою допомогою до адвоката, позивач категорично не погоджується зі змістом оскаржуваної постанови та вважає її незаконною та протиправною.

Згідно із даними, які зазначені в оскаржуваній постанові подія інкримінованого позивачу правопорушення мала місце ще у 2008 році. Відповідно до положень ст. 210 КУпАП, в редакції станом на 2008 рік не було ч. 3 ст. 210 КУпАП, закони в державі Україна не мають зворотної сили, а тому притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП є не незаконним та порушує низку норм чинного законодавства.

Зазначив, що 19.05.2024 року набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період. Після оприлюднення Указу Президента України від 24.02.2024 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», а до 19.05.2024 року норми ч. 3 ст. 210 КУпАП не існувало, тільки з 19.05.2024 року встановлено 60-денний строк уточнити громадянам України свої дані щодо виконання військового обов'язку, що включає виконання правил військового обліку, і одночасно введено норму, яка передбачає сувору адміністративну відповідальність за невиконання цих правил в умовах особливого періоду. Позивач свій обов'язок щодо своєчасного уточнення даних виконав в повному обсязі, про що свідчить його електронний військово-обліковий документ із застосунку «Резерв+».

Однак, дані твердження позивача не відповідають дійсності, суперечать вимогам чинного законодавства та є наслідком невірного тлумачення норм права виходячи з наступного.

Згідно положень ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Нормативними положеннями ст. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України";Про Збройні Сили України";Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них Укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв. 24.02.2022 р., дію якого було неодноразово продовжено і який діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію.

За визначенням ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції від 30.06.2023 року (чинній на час виникнення спірних правовідносин) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зокрема:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Крім того, 18.05.2024р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633 ІХ від 11.04.2024р. Вказаним законом статтю 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є військовозобов'язаним та не перебував на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відсутністю у Позивача військово-облікового документа військовозобов'язаного з відповідними відмітками про взяття на військовий облік.

Згідно відповіді на запит ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.11.2024 року за вих.№1/4601 встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 перебував та був зарахований в запас згідно ст. 70 «в» НМОУ №207 від 1999 року Пр.№5 від 06.05.2008 року.

Згідно абзацу 7 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на час зарахування ОСОБА_1 в запас) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;

Проте, ОСОБА_1 , 1989 року народження, з травня 2008 року та по листопад 2024 року не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за зареєстрованим місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_8 (в подальшому після адміністративно-територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - в ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що підтверджується відсутністю військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку та відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на військовозобов'язаного ОСОБА_1

04.11.2024 року Позивач особисто прибув для взяття на військовий облік за зареєстрованим місцем проживання до ІНФОРМАЦІЯ_9 та написав заяву про взяття на військовий облік військовозобов'язаних (зареєстрована за вхідним № НОМЕР_1 від 04.11.2024).

05.11.2024 року, при опрацюванні звернення Позивача про взяття на військовий облік, начальником відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_4 було виявлено, що громадянин ОСОБА_1 , 1989 року народження, рішенням Іллінецької призовної комісії пр.№5 від 06.05.2008 року визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним в воєнний час за ст.70 «в» НМО України №207 від 1999 р.

Для взяття на облік військовозобов'язаних та оформлення військово-облікового документа військовозобов'язаного до цього часу не з'являвся та в період з 2008 року по теперішній час не перебував на обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_5 (до 2021 року - в ІНФОРМАЦІЯ_8 ).

05.11.2024 року ОСОБА_1 особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 та, у зв'язку з виявленням в діях ОСОБА_1 порушення правил військового обліку в частині не перебування на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання, що є адміністративним правопорушенням передбаченим статтею 210 КУпАП, інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 - працівником ЗСУ ОСОБА_2 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №27316 від 05.11.2024 року), згідно якого: громадянин ОСОБА_1 будучи зарахованим в запас рішенням призовної комісії Пр. №5 від 06.05.2008 року та в порушення вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р., не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, внаслідок чого громадянин ОСОБА_1 по теперішній час не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних (та в подальшому після адміністративно-територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - до ІНФОРМАЦІЯ_2 ), внаслідок чого громадянин ОСОБА_1 з травня 2008 року та по теперішній час не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання та до цього часу не з'являвся, зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та має ознаки ухилення громадянина ОСОБА_1 від військового обліку, внаслідок чого останнім було порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз. 2 п. 1 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 р.), внаслідок своїх дій громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке почалося у травні 2008 року, коли даний громадянин особисто мав з'явитися для взяття на військовий облік військовозобов'язаних, та яке закінчилося у листопаді 2024 року, коли громадянин ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про взяття його на військовий облік, що є порушенням правил військового обліку.

За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.

Громадянину ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).

Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 00 хв. 19.11.2024 р. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу громадянин ОСОБА_1 власноруч зазначив: «Зауважень та доповнень немаю».

Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 05.11.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу.

До протоколу додано: копію паспорта громадянина України та РНОКПП ОСОБА_1 рапорт начальника відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_5 , копію заяви та пояснення від ОСОБА_1 , копія витягу з книги протоколів засідань призовної комісії №5 від 06.05.2008 року, витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно громадянина ОСОБА_1 , запит до ІНФОРМАЦІЯ_6 та відповідь на запит.

Згідно пояснень наданих ОСОБА_1 від 05.11.2024 року за вх. №27315: «Я, ОСОБА_1 , через незнання правил військового обліку, будучи зарахованим в запас по теперішний час не перебував на обліку за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_5 , свою вину визнаю і в подальшому зобов'язуюсь не порушувати».

В графі заяви, клопотання ОСОБА_1 зазначив: «Прошу провести розгляд справи без мене».

19.11.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Згідно статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;

2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Кримський Тарас Олегович був повідомленим про дату й час розгляду справи, заявив клопотання про розгляд справи без його участі та 19.11.2024 року на 15 год. 00 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 відповідно до статей 276-280 КУпАП.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Так, згідно абзацу 2 частини 1 статті 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на момент зарахування громадянина ОСОБА_1 в запас) від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час.

Згідно ч.1 ст. 27 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на момент зарахування громадянина ОСОБА_1 в запас) у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.

Відповідно до абз.7 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, чинній на момент зарахування громадянина ОСОБА_1 в запас) взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: звільнені з військової служби в запас; звільнені з альтернативної (невійськової) служби; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; звільнені зі служби начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, Державного департаменту України з питань виконання покарань, Державної податкової адміністрації України; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; виключені з військового обліку Служби безпеки України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.

Відповідно до абз. 2 п. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності.

Відповідно до пункту 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянин ОСОБА_1 не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в жодному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, про що свідчить формулювання «не прив'язаний до військкомату».

Відтак, ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, з травня 2008 року й по листопад 2024 року не перебував на військовому обліку в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання, також про відсутність перебування на військовому обліку свідчить відсутність військово-облікового документа військовозобов'язаного з відміткою про перебування на військовому обліку.

Згідно ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Триваюче правопорушення громадянина ОСОБА_1 розпочалось з травня 2008 року, коли громадянин ОСОБА_1 будучи зарахований в запас Збройних Сил України підлягав взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, проте не прибув особисто для взяття на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних (та в подальшому після адміністративно- територіального перерозподілу затвердженого Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ - до ІНФОРМАЦІЯ_2 та по листопад 2024 року не перебував на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання, що було виявлено коли громадянин ОСОБА_1 особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про взяття його на військовий облік від 04.11.2024р., відповідно після вивчення даного звернення та виявлення адміністративного правопорушення було складено протокол №601 за вхідним №27316 від 05.11.2024р., відтак строки для притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку згідно ст.38 КУпАП не були порушені.

Копію постанови про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було направлено рекомендованим листом, квитанція від 19.11.2024 року № 2370000039445.

Диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Відповідно до ч.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення. Враховуючи вищевикладене, Відповідачем з дотриманням вимог КУпАП було правомірно притягнуто Позивача до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення останнім правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: вимог п.2 ч.1 та ч.3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та абз.2 пп.1 і п.п.7 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., у зв'язку з не перебуванням військовозобов'язаного ОСОБА_1 на військовому обліку.

При цьому, Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3696 ІХ від 09.05.2024р., який набрав чинності 19.05.2024р., статтю 210 КУпАП викладено в новій редакції та доповнено частиною третьої, згідно якої вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, Кодекс України про адміністративне правопорушення не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом у кожному конкретному випадку індивідуально. Триваюче правопорушення це проступок, пов'язаний з тривалим неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом.

Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом усього часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми.

Як вбачається з правових висновків, викладених в п.17, 18 постанови Верховного Суду від 03.05.2018року по справі №487/2854/17,Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення поняття "триваюче" правопорушення. Проте, в теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності. Характер триваючого правопорушення оцінюється судом в кожному конкретному випадку індивідуально. Верховний Суд у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов?язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об?єктивно існує цей обов?язок, виконанням обов?язку відповідним суб?єктом або припиненням дії відповідної норми закону.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що вищевказане адміністративне правопорушення є триваючим і було виявлене 05.11.2024р., тобто вже після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3696 ІХ від 09.05.2024р., а тому ОСОБА_1 правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності саме за ч. 3 ст. 210 КУпАП в межах строку накладення адміністративного стягнення.

Таким чином, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП повністю доведена в ході судового розгляду та підтверджується наявними у справі письмовими доказами, а постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_3 № 601 від 19.11.2024 року є правомірною та винесена з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 242, 286 КАС України, ст. 276, 280, 293 КУпАП, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: