Справа №760/8654/25 1-кс/760/5038/25
11 квітня 2025 року Солом'янський районний суду міста Києва
в складі : головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за № 42023102090000231 від 27.10.2023 за ч.4 ст.191, ч.4 ст.358 КК України, -
В провадження слідчого судді Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання про тимчсасовий доступ до речей та документів, подане в рамках кримінального № 42023102090000231 від 27.10.2023 за ч.4 ст.191, ч.4 ст.358 КК України.
Клопотання обґрунтовується наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 10.10.2023 ОСОБА_4 , як фактичний власник товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) керуючись метою протиправного збагачення шляхом заволодіння майном територіальної громади міста Києва вступив у злочину змову з директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , який уповноважений діяти від імені товариства, операційним директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , який здійснює контроль за діяльністю підконтрольних підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », та начальником тендерного відділу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_7 , яка наділена функціями з документального оформлення злочинних дій, а саме готування відповідної тендерної документації вказаних вище товариств, в яких внесені недостовірні відомості щодо вартості товарно-матеріальних цінностей та наявність атестату виробництва.
Для цього, ОСОБА_5 від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » приймає участь в тендерних закупівлях щодо продажу асфальтобетонних сумішей комунальним підприємствам міста Києва за вартістю, що перевищує середньо-ринкову.
З метою гарантійної перемоги ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на відповідних тендерних закупівлях ОСОБА_7 погоджує та складає відповідні тендерні умови до договорів та погоджує їх з відповідними службовими особами комунальних підприємств.
Крім того, ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , здійснюють та забезпечують контроль за роботою ОСОБА_7 та ОСОБА_5 та користуючись наявними особистими зв'язками з власниками інших суб'єктів підприємницької діяльності, забезпечують надання та формальну участь таких підприємств в процедурах закупівель з метою перемоги ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
З цією метою, ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 10.10.2023 з метою виконання свого злочинного плану разом з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 вступив у злочину змову з керівництвом ряду комунальних підприємств міста Києва.
Таким чином, до оголошення відповідної тендерної закупівлі, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та залучивши начальника комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) ОСОБА_8 та головного інженера КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_9 , сформували спільний злочинний план спрямований на заволодіння бюджетними коштами під час проведення зазначених закупівель, який полягав у наступному.
Так, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , залучили ОСОБА_5 як особу, яку 01 лютого 2023 року обрано директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », уповноважену без доручення на вчинення дій від імені товариства, тобто як службову особу, яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
Таким чином у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 10.10.2023, у ОСОБА_4 , спільно з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , начальником КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_8 та головним інженером КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_9 винник злочинний умисел на розтрату коштів територіальної громади міста Києва, в умовах воєнного стану, під час проведення закупівель асфальтобетонних сумішей.
Для цього, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 розробили злочинний план, згідно якого КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснить закупівлю асфальтобетонних сумішей за завищеною вартістю без проведення належного вивчення середньо-ринкових цін на відповідні товари в ході проведення процедури закупівлі, для якої ОСОБА_8 та ОСОБА_9 були надані вказівки підпорядкованим працівникам, які не були обізнані у злочинних діях останніх, щодо підготовки спеціальних тендерних умов, згідно яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » матиме переваги над іншими можливими учасниками торгів.
Також, для реалізації спільного злочинного умислу, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , залучив службових осіб інших суб'єктів підприємницької діяльності приватного сектору економіки, які також реалізують асфальтобетонні суміші, для того щоб останні скерували комерційні пропозиції службовим особам КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для формування очікуваної вартості закупівель. Таку ж комерційну пропозицію скерував й ОСОБА_5 . Встановлено, що відомості щодо вартості асфальтобетонних сумішей містили недостовірні відомості, адже вартість у них була навмисно завищена для встановлення більшої очікуваної вартості майбутніх закупівель.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , для можливості прийняття участі в процедурі тендерної закупівлі та перемоги у ній, використовував завідомо підроблений документ, а саме атестат виробництва, який посвідчував, що стан виробництва асфальтобетонних сумішей забезпечує можливість виробництва матеріалів відповідно до вимог ДСТУ.
При цьому, начальник КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_8 , не маючи наміру погоджувати укладання договорів щодо закупівлі асфальтобетонних сумішей по завищеній вартості з органом управління, а саме з ІНФОРМАЦІЯ_5 - код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , доручив підписання цих договорів підлеглому працівнику ОСОБА_9 .
В подальшому, ОСОБА_9 діючи на виконання раніше розробленого злочинного плану, за попередньою змовою з ОСОБА_8 , не маючи на те відповідних повноважень, достовірно знаючи про відсутність належного моніторингу цін та завищення вартості товарів, підписав договір № 274 від 10.10.2023 (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 16 696 000 гривень (з ПДВ), з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_5 про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
-«Асфальтобетонна суміш тип А, марка А-20, АСГ.Др.Щ.А.НП.І.БНД 70/100», у кількості 2000 тон, за ціною 4 500 (без ПДВ) гривень за 1 тону;
-«Асфальтобетонна суміш тип А1, марка А-40, АСГ.Кр.Щ.А1.НП.І.БНД», у кількості 250 тон, за ціною 2573, 33 гривні (без ПДВ) за 1 тону;
-«Асфальтобетонна суміш тип В, марка В-10, АСГ.Др.Щ.В.НП.І.БНД», у кількості 1000 тон, за ціною 4270 гривень (без ПДВ) за 1 тону.
При цьому, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 для реалізації свого злочинного плану, як керівник підприємства не організував належну та законну процедуру закупівлі, не вжив реальних заходів з належного вивчення середньоринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, тобто вчиняв умисні дії всупереч встановлених ч.1 ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням).
Після цього, ОСОБА_9 , діючи на виконання раніше розробленого злочинного плану, за попередньою змовою з ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 не маючи на те відповідних повноважень, без попереднього узгодження з органом управління майном ( ІНФОРМАЦІЯ_5 - код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), достовірно знаючи про відсутність належного моніторингу цін та завищення вартості товарів, підписав договір № 275 від 13.10.2023 (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 17 946 000 гривень (з ПДВ), з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_5 про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
-«Асфальтобетонна суміш тип А, марка А-20, МКА з енергозберігаючою добавкою, АБбмп.Др.Щ.А.НП.БМПП 50/70-65», у кількості 3000 тон, за ціною 4985, 00 гривень (без ПДВ) за 1 тону.
В подальшому, у період часу з 27.10.2023 по 23.12.2023, ОСОБА_8 на виконання раніше розробленого злочинного плану підписав відповідні платіжні інструкції на виконання умов договорів № 274 від 10.10.2023 та № 275 від 13.10.2023, згідно яких КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснено перерахунок грошових коштів на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_5 по договору № 274 від 10.10.2023 на загальну суму 7 111 265, 31 гривень (з ПДВ) та 17 946 000 гривень (з ПДВ) по договору № 275 від 13.10.2023, якими вищевказана група осіб розпорядилася на власний розсуд.
Завищення вартості асфальтобетонних сумішей підтверджено в ході проведення товарознавчого дослідження, під час якого встановлено ринкову вартість товарно-матеріальних цінностей, що були предметом договорів № 274 від 10.10.2023 та № 275 від 13.10.2023, а саме:
-Асфальтобетонна суміш А-20, за ціною 5024, 22 гривень (з ПДВ) за 1 тону, а по договору - 5320, 16 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
-Асфальтобетонна суміш А-40 за ціною 3400, 56 гривні (з ПДВ) за 1 тону - не поставлено;
-Асфальтобетонна суміш В-10 за ціною 4794, 65 гривень (з ПДВ) за 1 тону, а по договору - 5124 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
-Асфальтобетонна суміш А-20 МКА за ціною 5697, 66 гривень (з ПДВ) за 1 тону, а по договору - 5982 гривень (з ПДВ) за 1 тону.
Крім цього, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за аналогічний період здійснювало поставку аналогічних товарно-матеріальних цінностей за значною нижчою ціною в діапазоні від 2800 гривень (без ПДВ) за 1 тону до 4125 гривень (без ПДВ) за 1 тону.
Крім того, встановлено, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та інші комунальні підприємства у вказаний період придбавали аналогічні товарно-матеріальні цінності за ціною в діапазоні 4900 гривень (з ПДВ) за 1 тону.
В ході проведення комплексних судово-товарознавчих та економічних експертиз, встановлено, що при укладанні та виконанні договорів № 274 від 10.10.2023 та № 275 від 13.10.2023, укладених між КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо закупівлі асфальтобетонних сумішей, місцевому бюджету міста Києва, з урахуванням фактично поставленого товару, завдано матеріальної шкоди (збитків) у сумі 764 900, 85 гривень (без ПДВ).
Крім того, з цією ж метою ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 20.05.2023 з метою виконання свого злочинного плану разом з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 вступив у злочину змову з невстановленими особами комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Вказана група осіб, до оголошення тендерної закупівлі вступила в змову з невстановленими в ході досудового розслідування співробітниками КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », які повідомили про виділення бюджетних коштів для проведення закупівлі асфальтобетонної суміші для ремонту та утримання інфраструктури у сфері дорожнього господарства (автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності).
У подальшому, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та залучивши невстановлених досудовим розслідуванням службових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », сформували спільний злочинний план спрямований на заволодіння бюджетними коштами під час проведення зазначених закупівель, який полягав у наступному.
Так, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , залучили ОСОБА_5 як особу, яку 01 лютого 2023 року обрано директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », уповноважену без доручення на вчинення дій від імені товариства, тобто як службову особу, яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
Таким чином у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 20.05.2023, у ОСОБА_4 , спільно з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , та невстановленими досудовим розслідуванням службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » винник злочинний умисел на розтрату коштів територіальної громади міста Києва, в умовах воєнного стану, під час проведення закупівель асфальтобетонних сумішей.
Для цього, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та невстановленими службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » розробили злочинний план, згідно якого КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » здійснить закупівлю асфальтобетонних сумішей за завищеною вартістю без проведення належного вивчення середньо-ринкових цін на відповідні товари в ході проведення процедури закупівлі, для якої невстановленими досудовим розслідуванням особами були підготовлені спеціальні тендерні умови, згідно яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » матиме переваги над іншими можливими учасниками торгів.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 , для можливості прийняття участі в процедурі тендерної закупівлі та перемоги у ній, використовував завідомо підроблений документ, а саме атестат виробництва, який посвідчував, що стан виробництва асфальтобетонних сумішей забезпечує можливість виробництва матеріалів відповідно до вимог ДСТУ.
В подальшому, службовою особою КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » достовірно знаючи про відсутність належного моніторингу цін та завищення вартості товарів, підписано договір № 65-05/23 від 26 травня 2023 року (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 3 442 320 гривень (з ПДВ), з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_5 про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
-Асфальтобетонна суміш тип Б, марки Б-10, класу - щільна, групи - дрібнозерниста, у кількості 700 тон, за ціною 4 917 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
Після цього, службовою особою КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », достовірно знаючи про відсутність належного моніторингу цін та завищення вартості товарів, підписано договір № 02-01/24 від 23 січня 2024 року (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 3 140 151,84 гривень (з ПДВ), з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_5 про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
-Суміш а/б АЛІТ-Щ АБС лита, піщано-щебенева, марки - І, класу - АБС-лита, групи - щільний, типу - АЛІТ-Щ, у кількості 60 тон, за ціною 10 335,864 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
-Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип Б (Б-20), марки - І, класу - АСГ гаряча, групи - щільний, типу - Б, у кількості 300 тон, за ціною 4 200 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
-Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип В (В-10), марки - І, класу - АСГ гаряча, групи - щільний, типу - В, у кількості 300 тон, за ціною 4 200 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
Після цього, службовою особою КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », достовірно знаючи про відсутність належного моніторингу цін та завищення вартості товарів, підписано договір № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 3 490 000 гривень (з ПДВ), з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_5 про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
-Суміш а/б дрібнозерниста, марки - І, класу АСГ, групи-щільна, типу Б-20, у кількості 1000 тон, за ціною 3 490 (з ПДВ) гривень за 1 тону;
При цьому, невстановлені досудовим розслідуванням особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та з метою реалізації свого злочинного плану, не організували належну та законну процедуру закупівлі, не вжили реальних заходів з належного вивчення середньо-ринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, тобто вчинили умисні дії всупереч встановлених ч.1 ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням).
В подальшому, у період часу з 15 червня 2023 по 11 вересня 2024 року, службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » підписали відповідні платіжні інструкції на виконання умов договорів № 65-05/23 від 26 травня 2023 року, № 02-01/24 від 23 січня 2024 року та № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року згідно яких КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » здійснено перерахунок грошових коштів на рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_5 та НОМЕР_7 по вказаним договорам на загальну суму 10 072 471,8 гривень (з ПДВ), якими вищевказана група осіб розпорядилася на власний розсуд.
Завищення вартості асфальтобетонних сумішей підтверджено в ході проведення товарознавчого дослідження, під час якого встановлено ринкову вартість товарно-матеріальних цінностей, що були предметом договорів № 65-05/23 від 26 травня 2023 року, № 02-01/24 від 23 січня 2024 року та № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року, а саме:
-Асфальтобетонна суміш тип Б, марки Б-10, за ціною 4363,71 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 4 917 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
-Суміш а/б АЛІТ-Щ АБС лита, піщано-щебенева, за ціною 9 251,41 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 10 335,864гривень (з ПДВ) за 1 тону;
-Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип Б (Б-20), за ціною 4163,54 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 4 200 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
-Суміш а/б АСГ, дрібнозерниста, щільна, тип В (В-10), за ціною 3821,16 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 4 200 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
-Суміш а/б дрібнозерниста, марки - І, класу АСГ, групи-щільна, типу Б-20, за ціною 3 460,88 (з ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 3 490 гривень (з ПДВ) за 1 тону;
В ході проведення комплексних судово-товарознавчих та економічних експертиз, встановлено, що при укладанні та виконанні договорів № 65-05/23 від 26 травня 2023 року, № 02-01/24 від 23 січня 2024 року та № 85-08/24 від 12 серпня 2024 року, укладених між КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо закупівлі асфальтобетонних сумішей, місцевому бюджету міста Києва, з урахуванням фактично поставленого товару, завдано матеріальної шкоди (збитків) у сумі 504 663,04 гривень (без ПДВ).
Крім того, з цією ж метою ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 20 березня 2024 з метою виконання свого злочинного плану разом з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 вступив у злочину змову з невстановленими особами приватного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).
Таким чином, вказана група осіб, до оголошення тендерної закупівлі вступила в змову з невстановленими в ході досудового розслідування співробітниками ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », які повідомили про виділення бюджетних коштів для проведення закупівлі асфальтобетонної суміші для ремонту та утримання інфраструктури у сфері дорожнього господарства (автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності).
У подальшому, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та залучивши невстановлених досудовим розслідуванням службових осіб ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », сформували спільний злочинний план спрямований на заволодіння бюджетними коштами під час проведення зазначених закупівель, який полягав у наступному.
Так, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , залучили ОСОБА_5 як особу, яку 01 лютого 2023 року обрано директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », уповноважену без доручення на вчинення дій від імені товариства, тобто як службову особу, яка постійно обіймає на підприємстві посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
Таким чином, у невстановлений досудовим розслідуванням місці та часі, але не пізніше 20 березня 2024, у ОСОБА_4 , спільно з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , та невстановленими досудовим розслідуванням особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » винник злочинний умисел на розтрату коштів територіальної громади міста Києва, в умовах воєнного стану, під час проведення закупівель асфальтобетонних сумішей.
Для цього, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та невстановленими службовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » розробили злочинний план, згідно якого ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » здійснить закупівлю асфальтобетонних сумішей за завищеною вартістю без проведення належного вивчення середньо-ринкових цін на відповідні товари в ході проведення процедури закупівлі, для якої невстановленими досудовим розслідуванням особами були підготовлені спеціальні тендерні умови, згідно яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » матиме переваги над іншими можливими учасниками торгів.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 , для можливості прийняття участі в процедурі тендерної закупівлі та перемоги у ній, використовував завідомо підроблений документ, а саме атестат виробництва, який посвідчував, що стан виробництва асфальтобетонних сумішей забезпечує можливість виробництва матеріалів відповідно до вимог ДСТУ.
В подальшому, службовою особою ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » достовірно знаючи про відсутність належного моніторингу цін та завищення вартості товарів, підписано договір № 628/24/16-24 від 18.04.2024 року (та в подальшому додаткові угод до нього), на суму 8 028 960 гривень (з ПДВ), з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі директора ОСОБА_5 про закупівлю асфальтобетонних сумішей, а саме:
-Асфальт В-10 у кількості 2 000 тон, за ціною 3 345,40 (без ПДВ) гривень за 1 тону;
При цьому, невстановлені досудовим розслідуванням ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та з метою реалізації свого злочинного плану, не організували належну та законну процедуру закупівлі, не вжили реальних заходів з належного вивчення середньо-ринкових цін на відповідні товари, пошук інших заходів, спрямованих на ефективність використання бюджетних коштів та їх економію, тобто вчинили умисні дії всупереч встановлених ч.1 ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням).
В подальшому, у період часу з 18.06.2024 по 28.11.2024, службові особи ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » підписали відповідні платіжні інструкції на виконання умов договору № 628/24/16-24 від 18.04.2024, згідно яких ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » здійснено перерахунок грошових коштів на рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № НОМЕР_5 та НОМЕР_7 по вказаному договором на загальну суму 8 028 960 гривень (з ПДВ), якими вищевказана група осіб розпорядилися на власний розсуд.
Завищення вартості асфальтобетонної суміші підтверджено в ході проведення товарознавчого дослідження, під час якого встановлено ринкову вартість товарно-матеріальних цінностей, що були предметом договору № 628/24/16-24 від 18.04.2024, а саме:
-Асфальт В-10 у кількості 2 000 тон, за ціною 2 910 (без ПДВ) гривень за 1 тону, а по договору 3 345,40 (без ПДВ) гривень за 1 тону;
В ході проведення комплексних судово-товарознавчих та економічних експертиз, встановлено, що при укладанні та виконанні договору № 628/24/16-24 від 18.04.2024, укладеному між ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо закупівлі асфальтобетонних сумішей, місцевому бюджету міста Києва, з урахуванням фактично поставленого товару, завдано матеріальної шкоди (збитків) у сумі 453 783,30 гривень (без ПДВ).
Таким чином, за період часу з 20.05.2023 по 28.11.2024, ОСОБА_4 , за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 та службовими особами відповідних комунальних підприємств, при закупівлі асфальтобетонних сумішей завдав матеріальної шкоди місцевому бюджету міста Києва на загальну суму 1 723 347,19 гривень (без ПДВ).
Крім того, у вказаному кримінальному провадженні встановлюються факти розкрадання та привласнення коштів територіальної громади міста Києва службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » в ході укладання та виконання договорів на поставку асфальтобетонних сумішей.
За результатами розслідування повідомлено про підозру:
- 01.08.2024 начальника КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_11 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України;
- 01.08.2024 головного інженера КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України;
- 09.09.2024 директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 358 КК України;
- 12.02.2025 власника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України;
- 12.02.2025 операційного директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України;
- 11.03.2025 начальника тендерного відділу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України.
Таким чином, в рамках кримінального провадження, 06 березня 2025 було призначено судово-почеркознавчу експертизу, в рамках якої, 12 березня 2025 року надійшло клопотання експерта №СЕ-19/111-25/14504-ПЧ, про надання оригіналів досліджуваних документів, та додаткових зразків, а саме: оригінали документів які підлягають дослідженню: службова записка операційному директору групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_17 » ОСОБА_6 , від 01.11.2023 на 1-му аркуші; таблиця по відвантаженню на клієнта ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 09.10.2023 по 31.10.2023 на 1-му аркуші; таблиця по відвантаженню на клієнта ІНФОРМАЦІЯ_4 за 02.11.2023 на 1- му аркуші; службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про узгодження собівартості та прасу ІНФОРМАЦІЯ_18 від 01.04.2023/01.01.2024 на 1-му аркуші; аркуш з зазначенням «себестоимость холодного асфальта QPR 2024» на 1-му аркуші; наказ №08/C/2023 від 08.03.2023р. щодо встановлення собівартості на роботу спеціальної техніки на 1-му аркуші; службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.04.2024р. про надання клієнту « ІНФОРМАЦІЯ_10 » статусу ВІП по Договору №4340 від 16.02.2024 на 1-му аркуші; службова записка № 2 товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.04.2024р. про погодження співпраці з КП ІНФОРМАЦІЯ_10 на 1-му аркуші; службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.03.2024р. про надання клієнту «ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_19 » статусу ВІП на 1-му аркуші; аркуш про борг 2023 ОСОБА_11 на суму 70 000,00; службова записка операційному директору Групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 від 29.05.2024; службова записка операційному директору Групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 від 06.06.2023; заявка на видачу готівки 04 червня 2024 року на суму 3 519,76; заявка на видачу готівки 04 червня 2024 року на суму 34 219 грн. 00 коп.;
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення швидкого та повного досудового розслідування провадження, а також всебічного та об'єктивного дослідження вчиненого кримінального правопорушення, притягнення винних осіб до відповідальності, а також для проведення судової-почеркознавчої експертизи, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
-службова записка операційному директору групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_6 , від 01.11.2023;
-таблиця по відвантаженню на клієнта ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 09.10.2023 по 31.10.2023;
-таблиця по відвантаженню на клієнта ІНФОРМАЦІЯ_4 за 02.11.2023;
-службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про узгодження собівартості та прасу ІНФОРМАЦІЯ_18 від 01.04.2023/01.01.2024;
-аркуш з зазначенням «себестоимость холодного асфальта QPR 2024»;
-наказ №08/C/2023 від 08.03.2023р. щодо встановлення собівартості на роботу спеціальної техніки;
-службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.04.2024р. про надання клієнту « ІНФОРМАЦІЯ_10 » статусу ВІП по Договору №4340 від 16.02.2024;
-службова записка № 2 товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.04.2024р. про погодження співпраці з КП ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
-службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.03.2024р. про надання клієнту «ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_19 » статусу ВІП;
-аркуш про борг 2023 ОСОБА_11 на суму 70 000,00;
-службова записка операційному директору Групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 від 29.05.2024;
-службова записка операційному директору Групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 від 06.06.2023;
-заявка на видачу готівки 04 червня 2024 року на суму 3 519,76;
-заявка на видачу готівки 04 червня 2024 року на суму 34 219 грн. 00 коп.
Згідно статті 2 Кримінального процесуального кодексу України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до статті 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат.
Згідно вимог ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних належать до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Згідно з ч. 5-6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Окрім того, відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Інформація, яка буде отримана, буде використана виключно для вирішення завдань кримінального провадження та не становить державну таємницю.
Сторона обвинувачення під час збирання доказів діє у межах і способі передбаченому законом.
Одержати інформацію, яка міститься у вказаних вище документах в інший спосіб, в межах досудового розслідування неможливо.
Ураховуючи вище наведене, існує загроза зміни, або знищення документів, які мають істотне значення для швидкого та повного розслідування кримінального провадження, оскільки співробітники вищезазначеної установи виступають гарантом у захисті посягань, як працівників правоохоронних органів так і інших сторін, для підтримання своєї репутації перед іншими клієнтами, у зв'язку з чим процесуальний керівник у даному кримінальному провадженні клопоче про розгляд даного клопотання без участі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Прокурор в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд клопотання у її відсутність, клопотання підтримала та просила його задовольнити.
В клопотанні прокурор просив провести розгляд клопотання у закритому судовому засіданні без виклику особи у володінні якої знаходяться вказані документи, з метою збереження таємниці досудового розслідування. Крім того, у зв'язку з тим, що можливий витік інформації під час відкритого розгляду клопотання або під час оприлюднення судового рішення в електронній формі, може призвести до попередження осіб, які причетні до вчинення злочину, є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза знищення, або зміни документів.
Так, розголошення інформації під час відкритого розгляду вказаного клопотання або під час оприлюднення судового рішення в електронній формі може перешкодити належному досудовому розслідуванню, зокрема сприятиме приховуванню або знищенню вказаних документів, а тому є необхідність прийняти рішення про захист від розголошення інформації про зміст вказаного клопотання.
У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 27 КПК України слідчий суддя може прийняти рішення про розгляд кримінального провадження або його частини у закритому судовому засіданні у випадку, якщо здійснення провадження у відкритому судовому засіданні може призвести до розголошення таємниці, що охороняється законом.
Згідно з ч. 1 ст. 222 КПК України, відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.
Інформація, яка міститься в тексті даного клопотання є таємницею досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень», якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, судове рішення оприлюднюється з виключенням інформації, яка за рішенням суду щодо розгляду справи у закритому судовому засіданні підлягає захисту від розголошення.
Крім того, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є таємна інформація. Згідно зі ст. 8 указаного Закону, таємною, крім іншого, визнається інформація, яка містить таємницю досудового розслідування. Порядок доступу до таємної інформації регулюється Законом України «Про доступ до публічної інформації» та спеціальними законами.
Тому, слідчий суддя вважає за необхідне провести розгляд клопотання у закритому судовому засіданні, без виклику особи у володінні якої знаходяться вказані документи та без подальшого оприлюднення змісту ухвали в Єдиному державному реєстрі судових рішень, оскільки, в разі розгляду указаного клопотання не у закритому судовому засіданні, його результати будуть оприлюднені, відповідно до ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень». В свою чергу це призведе до розголошення охоронюваної законом таємниці, таємниці досудового розслідування, ознайомлення зі змістом рішення, а разом з ним і відомостями досудового розслідування, сторонніх осіб, в тому числі і фігурантів провадження, що негативно може вплинути на результати слідства.
Згідно ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відсутність зазначених у клопотання документів, унеможливить належне розслідування кримінального провадження, оскільки в інший спосіб неможливо виявити та зафіксувати відомості про всі обставини, які підлягають доказуванню у провадженні, зокрема про подію кримінального правопорушення, характер вчинених дій, їх мотиви та мету.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Враховуючи зазначене, слідчий суддя приходить до висновку, що у клопотанні наведені достатні підстави вважати, що інформація, яка міститься в документах, що зазначена в клопотанні прокурора, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
Прокурором аргументовано і доведено ступінь втручання у права і свободи, про які йдеться в клопотанні, та вмотивовано необхідність вилучення оригіналів вказаних документів.
Беручи до уваги вищевикладене, перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даним матеріалам, слідчий суддя приходить до висновку про можливість задоволення клопотання прокурора про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати прокурорам Солом'янської окружної прокуратури міста Києва, які входять до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023102090000231 від 27.10.2023 за ч.4 ст.191, ч.4 ст.358 КК України, зокрема, ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 та слідчим СВ Солом'янського УП ГУНП у місті Києві, які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні № 42023102090000231 від 27.10.2023 за ч.4 ст.191, ч.4 ст.358 КК України, зокрема, ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та ОСОБА_21 дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до:
-службова записка операційному директору групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_6 , від 01.11.2023;
-таблиця по відвантаженню на клієнта ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 09.10.2023 по 31.10.2023;
-таблиця по відвантаженню на клієнта ІНФОРМАЦІЯ_4 за 02.11.2023;
-службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про узгодження собівартості та прасу ІНФОРМАЦІЯ_18 від 01.04.2023/01.01.2024;
-аркуш з зазначенням «себестоимость холодного асфальта QPR 2024»;
-наказ №08/C/2023 від 08.03.2023р. щодо встановлення собівартості на роботу спеціальної техніки;
-службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.04.2024р. про надання клієнту « ІНФОРМАЦІЯ_10 » статусу ВІП по Договору №4340 від 16.02.2024;
-службова записка № 2 товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 22.04.2024р. про погодження співпраці з КП ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
-службова записка товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 29.03.2024р. про надання клієнту «ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_19 » статусу ВІП;
-аркуш про борг 2023 ОСОБА_11 на суму 70 000,00;
-службова записка операційному директору Групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 від 29.05.2024;
-службова записка операційному директору Групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 від 06.06.2023;
-заявка на видачу готівки 04 червня 2024 року на суму 3 519,76;
-заявка на видачу готівки 04 червня 2024 року на суму 34 219 грн. 00 коп.
Ухвала діє до 25 квітня 2025 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених в цій ухвалі документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_22