справа № 753/7136/25
провадження № 2-о/753/351/25
"14" квітня 2025 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Коренюк А.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4 , Служба у справах дітей та сім'ї Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення - перебування на утриманні заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для отримання відстрочки від мобілізації у порядку п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), -
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3., звернувся до суду із заявою у порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення - перебування на його утриманні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2., для отримання відстрочки від мобілізації у порядку п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 )
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIIІ від 03 жовтня 2017 року, яким Цивільний процесуальний кодекс України викладений в новій редакції.
Відповідно до п. 9 розділу ХІІ Перехідних положень ЦПК України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 9 ч.1 Перехідних положень ЦПК України у новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2 ст. 315 ЦПК України).
Ч.1 ст. 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Основною засадою (принципом) цивільного судочинства є верховенство права (п.1 ч.3 ст.2 ЦПК України).
Відповідно до п.1 ч.7 ст.56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов'язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону із дотриманням засад і правил судочинства.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік фактів, що встановлюються судом при розгляді справи визначено ч.1 ст.315 ЦПК України, який не є вичерпним. Так, згідно з ч.2 зазначеної статті, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо).
Зважаючи на предмет заяви, остання подається за правилами підсудності ч.1 ст.316 ЦПК України - за місцем проживання заявника.
Так, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання (ч.1 ст. 316 ЦПК України).
За правилом ст.ст. 27, 28 ЦПК України діє інститут реєстрації особи з метою визначення територіальної підсудності розгляду цивільних справ.
Вивчивши заяву, вважаю, що така підлягає передачі на розгляд до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання заявника за правилом, визначеним ч.1 ст.316 ЦПК України, виходячи із наступного.
Із матеріалів заяви, а саме відомостей паспорта громадянина України, виданого Южноукраїнським МВ УМВС України в Миколаївській обл. від 22.06.1999р., встановлено, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3., уродженця м.Помічна Добровеличківського р-ну Кіровоградської обл., є: АДРЕСА_1 .
На території Дарницького району м.Києва місця реєстрації заявник ОСОБА_1 не має.
З викладеного вбачається, що дана заява Дарницькому районному суду м Києва не підсудна.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються судами за встановленими Законом правилами підсудності, а їх порушення - є ознакою незаконності рішення.
На підставі викладеного, п.9 розділу ХІІ Перехідних положень ЦПК України та, керуючись ст. 293, ч.1 ст.316, ст. 31 ЦПК України, суддя -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4 , Служба у справах дітей та сім'ї Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення, - передати на розгляд до Житомирського районного суду Житоморської області.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення (ч.3 ст. 31 ЦПК України).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцять днів з дня її проголошення.
Відповідно до ст.355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Київського апеляційного суду.
Копію ухвали невідкладно направили позивачу для відома.