Справа № 558/754/24
номер провадження 2/558/61/25
14 квітня 2025 року селище Демидівка
Демидівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово Феха Т.С., при секретарі судового засідання Ковальській Л.С., з участю представника позивача Яцечко Н.С., відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
Позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області звернулося до суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії в розмірі 17259,72 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, зі змінами та доповненнями, (далі - Положення), зокрема п. 78, відповідач ОСОБА_1 автоматично продовжував отримувати житлову субсидію. Відповідно до п.п. 3 п. 14 Положення житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді нарахований середньомісячний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії або за них не сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Член домогосподарства відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 отримувала з січня по червень 2023 року державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 16116,90 гривень.
П.п. 3 п. 14 Положення визначено, що житлові субсидії призначаються особам, які отримували державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї лише у випадку втрати працездатності, в т.ч. досягнення особою віку, визначеного ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не набула страхового стажу, передбаченого зазначеною статтею, за умови наявності в такої особи не менше 15 років страхового стажу.
Ця умова на члена сім'ї домогосподарства не розповсюджується, а тому відповідач не мав права на отримання субсидії.
Крім того, за результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України 20 березня 2024 року виявлено, що у складі сім'ї члена домогосподарства відбулися зміни в період отримання житлової субсидії, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина. Цей факт підтверджується рекомендаціями Міністерства фінансів України.
Внаслідок цього факту та з урахуванням доходів члена сім'ї виникла переплата субсидії за період з 1 жовтня 2023 року по 29 лютого 2024 року в сумі 17259,72 гривень.
Листом від 12 березня 2024 року № 1700-0503-8/13949 позивач повідомив відповідача про переплату субсидії та необхідність повернення безпідставно отриманих коштів у вигляді виплаченої житлової субсидії в сумі 17259,72 гривень.
У добровільному порядку відповідач безпідставно отриманих коштів не повернув.
Посилаючись на положення ст.ст. 1212, 1219, 1281 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), позивач просив стягнути з відповідача надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій в сумі 17259,72 гривень та 2422,40 гривень понесених витрат на оплату судового збору.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 підтримала позовні вимоги та пояснила, що відповідач ОСОБА_1 звертався у жовтні 2023 року до позивача з документами для призначення житлової субсидії. Оскільки згідно наданих відповідачем документів були відсутні підстави для призначення житлової субсидії, то 17 жовтня 2023 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні житлової субсидії. Проте, 18 жовтня 2023 року позивачем було отримало довідку управління соціального захисту населення про доходи відповідача, що стала підставою для проведення перерахунку житлової субсидії та виплати грошових коштів відповідачеві. В подальшому було встановлено, що виникла переплата субсидії.
Відповідач ОСОБА_1 не визнав позовні вимоги позивача та пояснив, що дійсно 17 жовтня 2023 року звертався з документами для призначення житлової субсидії, але листом від 17 жовтня 2023 року йому було відмовлено у призначенні та виплаті субсидії. Пізніше він подавав ще довідку, але будь-яких повідомлень про те, що житлова субсидія йому призначена та виплачується він не отримував. Грошові кошти дійсно надходили йому на банківську картку, проте він вважав, що це надходить державна соціальна допомога, як малозабезпеченій сім'ї.
Ухвалою суду від 3 січня 2025 року прийнято позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів до розгляду та відкрито провадження у справі №558/754/24 на підставі такої позовної заяви (а.с. 24).
Заслухавши представника позивача, відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Відповідно до п. 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому - одинадцятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); які отримують житлову субсидію за місцем фактичного проживання як внутрішньо переміщені особи; у складі яких є задекларовані особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих (задекларованих) осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
П. 80 Положення визначено, що домогосподарствам, зазначеним у пункті 78 цього Положення, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.
Судом встановлено, що відповідач звертався до позивача з питання призначення житлової субсидії та за відсутності підстав у наданих ним документах для призначення субсидії, 17 жовтня 2023 року відповідачеві було відмовлено у призначенні житлової субсидії.
Проте, 18 жовтня 2023 року позивачеві було надано довідки управління соціального захисту населення про доходи відповідача та членів його сім'ї, та з урахуванням таких довідок відповідачеві призначена житлова субсидія.
В судовому засіданні відповідач своїми поясненнями підтвердив те, що отримував грошові кошти, але не знав, що це кошти надходили йому, як житлова субсидія, оскільки отримував державну соціальну допомогу, як малозабезпечена сім'я.
Такі пояснення відповідача ОСОБА_1 спростовуються довідкою №1140 від 18 жовтня 2023 року та довідкою № 1167 від 19 жовтня 2023 року (а.с. 10, 11), згідно яких встановлено, що ОСОБА_1 одноразової допомоги при народженні дитини чи інших видів допомог з січня по червень 2023 року не отримував.
Разом з тим, член сім'ї відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 з січня по червень 2023 року отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.
Отже, державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї виплачувалася дружині відповідача, що унеможливлює зарахування таких коштів на банківський рахунок відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно з проведеною Міністерством фінансів України верифікацією було встановлено невідповідність, а саме: було встановлено, що у складі сім'ї члена домогосподарства відповідача відбулися зміни в період отримання житлової субсидії - ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина. Крім того, встановлено, що член домогосподарства отримував державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї. У зв'язку з цим, виникла переплата субсидії за період з 1 жовтня 2023 року по 29 лютого 2024 року в сумі 17259,72 гривень (а.с. 13).
Відповідно до п. 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - дев'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.
У разі виявлення на підставі рекомендацій Мінфіну за результатами проведеної ним верифікації факту відсутності права на отримання надалі житлової субсидії, що надавалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану», територіальний орган Пенсійного фонду України за наявності факту надміру виплачених коштів інформує особу про необхідність повернення суми надміру виплачених коштів з врученням під особистий підпис відповідного повідомлення в паперовій формі із зазначенням причин припинення виплат, розрахунку суми надміру виплачених коштів та порядку їх повернення, а також порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
У зв'язку з цим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на адресу відповідача ОСОБА_1 було направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (а.с. 12).
Однак, у встановлений позивачем строк зазначені кошти ОСОБА_1 не повернув, що підтвердив у судовому засіданні своїми поясненнями.
Відповідно до п. 125-1 Положення кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 у добровільному порядку свого обов'язку по поверненню надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, не виконано, то існують правові підстави, передбачені ст. 1212 ЦК України для стягнення виплачених сум житлової субсидії у судовому порядку.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2422,40 гривень, оскільки понесення таких витрат позивачем підтверджено документально (а.с. 1, 19).
Підстав для звільнення відповідача від сплати судового збору не встановлено.
Відповідно до ст.ст. 13, 258, 259, 265, 268, 273, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Позовну заяву задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, код - 21084076) надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій в розмірі 17259 (Сімнадцять тисяч двісті п'ятдесят дев'ять) гривень 72 копійки та 2422,40 гривень понесених витрат на оплату судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.С. Феха.
Повний текст рішення складено 15 квітня 2025 року.