Постанова від 16.04.2025 по справі 154/1425/25

154/1425/25

3/154/910/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 року суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області

Лутай А.М. розглянувши матеріали, які надійшли з управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, який зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 289605 від 03.04.2025 року, який разом з матеріалами надійшов до суду з управління патрульної поліції у Львівській області, ОСОБА_1 23.03.2025 року о 19 год. 30 хв. в с.Малі Підліски по вулиці Кільцева дорога Львівської області, керуючи автомобілем марки" Опель", д.н.з. НОМЕР_1 , в порушення п.11.4 ПДР України, при зміні напрямку руху не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, відповідно не реагував на її зміну, виїхав на зустрічну смугу руху, коли це було заборонено, оскільки є дві смуги руху в одному напрямку, внаслідок чого відбулося зіткнення з автомобілем марки "Рено", д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, пасажири та водій автомобіля "Рено" ОСОБА_2 , ОСОБА_3 отримали легкі тілесні ушкодження.

Працівниками поліції до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 289605 від 03.04.2025 додані наступні документи:

- рапорт старшого слідчого ВРЗ СТ СУ ГУНП у Львівській області Романа Фургало від 26.03.2025, де зафіксовано, що 23.03.2025 року, близько 19.40 год, у с.Малі Підліски Львівського району Львівської області відбулась ДТП за участю автомобілів "Рено" та "Опель",пасажир та водій автомобіля "Рено" отримали тілесні ушкодження;

- протокол огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 23.03.2025 зі схемою місця ДТП та фототаблицею;

- поясненнями водіїв автомобілів учасників ДТП;

- консультаційний висновок спеціаліста КНП «1 територіальне медичне обїєднання м. Львова» від 23.03.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_2 отримала забій лівої кисті внаслідок ДТП;

- консультаційний висновок спеціаліста КНП «1 територіальне медичне обїєднання м. Львова» та виписний епікриз з медичної карти №25460, відповідно яких малолітній ОСОБА_3 внаслідок ДТП отримав струс головного мозку, ЗЧМТ, забій грудної клітки, забій лобної ділянки;

- рапорт старшого слідчого ВРЗ СТ СУ ГУНП у Львівській області Романа Фургало від 26.03.2025, в якому зазначено, що виявлені тілесні ушкодження у ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відносяться до легкого тілесного ушкодження, у зв'язку з чим матеріали за фактом ДТП підлягають скеруванню в УПП м. Львова, для проведення подальшої перевірки та прийняття рішення.

Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов таких висновків.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

За змістом ст.9 КУпАП єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у її діях (бездіяльності) складу адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідальність за ст.124 КУпАП настає у випадку порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 289605 від 03.04.2025 року, рапорту уповноваженої особи, пояснень самих учасників, дійсно було вчинене ДТП внаслідок порушення Правил дорожнього руху, в результаті чого автомобілі отримали механічні ушкодження, а водій та пасажир автомобіля марки «Рено» тілесні ушкодження.

Разом з тим, у матеріалах справи наявний лист за підписом начальника ВРЗСТ СВ ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області підполковника поліції Олексія Вольського від 28.03.2025, про скерування до Управління патрульної поліції у Львівській області матеріалів, зареєстрованих ВП №1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області в ІТС «ІПНП України» від 23.03.2025 за №9495, 9506, 9512 по факту ДТП для організації подальшої перевірки і прийняття рішення щодо притягнення до адміністративної відповідальності особи, в діях якої будуть встановлені ознаки адміністративного правопорушення, у зв'язку з відсутністю ознак, які б вказували на наявність кримінального правопорушення.

Таким чином, в матеріалах справи будь-які дані про те, якого ступеню тяжкості тілесні ушкодження отримали внаслідок ДТП водій та пасажир автомобіля "Рено", відсутні.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами ч.2 ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Як було зазначено вище, диспозиція ст. 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

У той же час, згідно з ч.1 ст.286 КК України порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Згідно з ч.2 ст.242 КПК України слідчий або прокурор зобов'язані забезпечити проведення експертизи, зокрема, щодо встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень, чого не було здійснено слідчим при вивченні матеріалів даної події.

Отже, суддя вбачає наявність обставин, а саме спричинення ОСОБА_3 , ОСОБА_2 тілесних ушкоджень, висновок експерта про тяжкість яких в матеріалах справи відсутній, а також відсутня постанова слідчого про закриття кримінального провадження за фактом спричинення тілесних ушкоджень внаслідок порушення Правил дорожнього руху, які можуть свідчити про наявність у діях водія складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.

Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки злочину, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Розслідування обставин діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, здійснюється згідно з процедурою кримінального провадження. Згідно з п. 10 ч.1 ст. 3 КПК України кримінальне провадження охоплює досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.

З огляду на це, враховуючи, що така стадія кримінального провадження як досудове розслідування територіальним органом поліції розпочата не була, згідно з вимогами КПК України саме на прокурора покладено обов'язок перевірки законності й обґрунтованості кожного процесуального рішення у кримінальному провадженні, існує необхідність у передачі матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до органу досудового розслідування та відповідного повідомлення про це прокурора, оскільки вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.

Згідно з ч.2 ст.284 КУпАП при передачі матеріалів прокурору або органу досудового розслідування має бути ухвалена постанова про закриття справи.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 253, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, кваліфіковане за ст.124 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з передачею матеріалів до органу досудового розслідування.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП передати до Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області для вирішення питання про порушення кримінального провадження, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування.

Копію цієї постанови направити прокурору Галицької окружної прокуратури м. Львова для організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням.

Про заходи, вжиті на виконання цієї постанови судді, повідомити Володимир-Волинський міський суд Волинської області.

На постанову протягом десяти днів з моменту її винесення може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду.

Суддя А.М.Лутай