Єдиний унікальний номер №943/1814/23
Провадження №3/943/19/2025
15 квітня 2025 року м. Буськ
Суддя Буського районного суду Львівської області Кос І.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника ВП №2 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ЗСУ, який проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №278345 від 24.09.2023 вбачається, що ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, зокрема у тому, що він 24 вересня 2023 року о 11:01 год. на вулиці Площа Ринок, 8 у місті Буську Золочівського району Львівської області керував транспортним засобом марки «FORD SIERRA», реєстраційний номер НОМЕР_1 із явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова), а від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законодавством порядку водій відмовився під відеозапис, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечив вищевказаного правопорушення та шкодує за вчинене. Від початку війни та донедавна він проходив військову службу безпосередньо у зоні бойових дій, де отримав ряд бойових травм, поранень, контузій та каліцтва, після чого проходив лікування та реабілітацію. В даний час він визнаний обмежено придатним, здав посаду у військовій частині НОМЕР_2 та переведений на службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, не заперечив проти закриття провадження у справі за спливом строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
З огляду на вимоги ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, постановою Буського районного суду Львівської області від 01.12.2023 року провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП зупинено до його звільнення із військової служби на підставі ст. 335 КПК України (аналогія закону), оскільки згідно наданої ним інформації вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 по мобілізації та направлений для проходження військової служби у військову частину НОМЕР_2 з 21 березня 2023 року.
Ухвалою Буського районного суду Львівської області від 14.03.2025 року провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП було поновлено, зважаючи на те, що 28.02.2025 року від командира військової частини НОМЕР_2 надійшла інформація, що ОСОБА_1 , згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 за №4 від 03.01.2025 року, даний військовослужбовець вважається таким, що 03 січня 2025 року справи та посаду здав і вибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому суд вважав, що на даний час відпали обставини, які зумовили зупинення провадження у справі, оскільки ОСОБА_1 не проходить службу у військовій частині у ЗСУ на даний час (тобто звільнений із військової частини).
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення (ч. 6 ст. 38 КУпАП).
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що на час розгляду даного протоколу закінчився строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений ч. 6 ст. 38 КУпАП, оскільки згідно положень ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення, тобто в даному випадку не пізніше 24 вересня 2024 року.
Разом із тим, суд констатує, що ОСОБА_1 згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 за №4 від 03.01.2025 року вважається таким, що 03 січня 2025 року справи та посаду здав і вибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що інформація надійшла до суду 28 лютого 2025 року, тобто після спливу строку, передбаченого ст. 38 КУпАП, відтак в силу положень п. 7 ст. 247 КУпАП провадження у цій справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Ураховуючи наведене та керуючись статтями 7, 9, 38, 130, 245, 247, 268, 279, 280, 283, 284, 288, 294 КпАП України, суддя, -
закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП України у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Буський районний суд Львівської області.
Суддя І. Б. Кос