Рішення від 15.04.2025 по справі 509/5422/23

Дата документу 15.04.2025

Справа № 509/5422/23

2/501/180/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі головуючого судді Петрюченко М.І.,

за участю секретаря судового засідання - Тейбаш Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Чорноморську Одеської області цивільну справу за

позовом АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»

до

відповідача: ОСОБА_1

предмет та підстави позову: про стягнення заборгованості вартості не облікованої електричної енергії,

учасники справи до суду не з'явились

ухвалив рішення та

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад позиції позивача та відповідача.

Представник АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» 12.09.2023 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості вартості не облікованої електричної енергії, згідно якого просить суд стягнути на користь АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» з відповідача заборгованість за не обліковану електричну енергію в розмірі 84806,82 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684,00 грн.

Позов обґрунтовано тим, що АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (правонаступник АТ «Одесаобленерго») постачало електричну енергію на об'єкт, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , у якому споживач - гр. ОСОБА_1 (далі - відповідач) використовує електричну енергію для власних потреб та несе відповідальність згідно вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів. За вказаною адресою споживача був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 для здійснення розрахунків з енергопостачальником за спожиту електроенергію та інших платежів.

Під час перевірки уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» дотримання споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії 20.01.2023 за адресою: с. Роксолани, вул.Балківська, 6уд.9А, виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок до електромережі АТ «ДТЕК Одеські електромережі» з порушенням схеми обліку.

На підставі вищенаведеного, відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ за результатом виявленного порушення у присутності споживача електричної енергії, який допустив представників АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» до перевірки, було складено Акт про порушення № 8015527 від 20.01.2023 зазначений акт підписаний двома представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», та споживачем із зауваженнями: «Про встановлення розетки було невідомо, про її наявність було встановлено разом з працівником ДТЕК. Також було видно, що розеткою ніхто не користувався».

В Акті про порушення № 8015527 від 20.01.2023 в розділі «Схема електроживлення споживача» графічно визначено місце самовільного підключення до відповідних електричних мереж.

Позивач стверджує, що в п.11 Акту про порушення, споживача електричної енергії було запрошено на 09.02.2023 на засідання комісії АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» з розгляду актів про порушення.

За відсутністю відповідача, 09.02.2023 комісія з розгляду актів про порушення АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» розглянула Акт № 8015527 від 20.01.2023 та прийняла рішення провести розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення споживачем п.8.4.2 ПРРЕЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (зі змінами та доповненнями).

Розрахунок здійснено з 20.01.2022 по 20.01.2023 (за 12 календарних місяців).

З урахуванням п.8.4.7 ПРРЕЕ розрахунок вартості не облікованої електричної енергії склав 84806,82 грн.

Копію Протоколу №16/6 від 09.02.2023 засідання комісії з розгляду актів АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», розрахунку та рахунку за не обліковану електричну енергію було направлено споживачу поштовим зв'язком та одержані ним 11.04.2023.

Але, у встановлений термін споживач електричної енергії (відповідач по справі) вище вказаний рахунок не сплатив.

На підставі викладеного позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Представник відповідача 25.10.2023 надав до суду відзив на позов (а.с.44-52), просить суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позовні вимоги є необґрунтованими та незаконними, а викладені у ньому обставини такими, що не відповідають дійсності та не знаходять свого підтвердження наданими доказами, оскільки:

- позивач неналежно повідомив її, як відповідача щодо часу та місця розгляду акту про порушення, доказів надіслання повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта позивачем не надано та відповідач не отримувала, а отже акт розглянутий з порушенням пункту 8.2.6. ПРРЕЕ, а отже вважається недійсним;

- акт про порушення № 8015527 від 20.01.2023 суперечить листу №Г-683 від 03.10.2023 вх. щодо отримання інформації, а тому прийняти його як належний доказ відсутні підстави;

- протокол № 16/6 від 09.02.2023 засідання комісії по розгляду акту про порушення №8015527 від 20.01.2023 в складі комісії без участі споживача складений з грубим порушенням правил ПРРЕЕ так як не мали право розглядати без належного повідомлення споживача;

- щодо самого нарахування проведеного на підставі пункту 8.4.8 є сумніви;

- енергопостачальник мав можливість при контрольному огляді засобу обліку виявити вказане в Акті порушення, оскільки, спеціальні технічні засоби та частковий демонтаж будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів саме для виявлення порушення при складанні Акту не використовувались та Акт не містить інформації щодо причин неможливості виявити порушення Правил, яке полягало у існуванні приєднаної електропроводки поза межами будинку до мереж балансо утримувача при здійсненні щомісячного контрольного огляду засобу обліку, який не передбачає здійснення вказаних вище дій;

- чим саме позивач керувався, що порушення виявити під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості невідомо, так як з фото доданих до позову видно, що нічого прихованого не було;

- демонтаж не проводився, а отже нарахування повинно було проводитися на підставі 8.4.8 пп.2 якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

- всі платежі за постачання електроенергії сплачуюся відповідачем вчасно, борг відсутній. З нарахувань кВт годин видно, що суттєвих розбіжностей немає, як до встановлення нібито порушення, так і після, тощо.

Представник позивача 11.03.2024 надав до суду відповідь на відзив (а.с.139-144), посилаючись на те, що актом про порушення складено у відповідності до вимог Правил, є належним та допустимим доказом вчинення правопорушення та достатньою правовою підставою для нарахування вартості не облікованої електричної енергії внаслідок самовільного підключення до електричної мережі, тощо.

Відповідач 13.07.2024 надала до суду заперечення на відповідь на відзив (а.с.152-158), просить суд відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача 04.03.2025 надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача за наявними матеріалами справи.

Відповідачка була належним чином сповіщена про судовий розгляд справи, однак до суду не з'явилася, 09.04.2025 надала до суду заяву про слухання справи без її участі, просить суд відмовити у позові.

Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

ІІ. Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Овідіопольського районного суду Одеської області від 19.09.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.37).

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 25.01.2024 задоволено самовідвід головуючого Бочарова А.І. від розгляду даної цивільної справи (а.с.130).

З розпорядження голови Овідіопольського районного суду Одеської області Козирського Є.С. №51/24 від 29.01.2024 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ вбачається, що відповідно до протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.01.2024, призначення суддів не відбулося, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи (а.с.133).

Цивільна справа надійшла до Іллічівського міського суду Одеської області 06.02.2024 (а.с.134).

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу від 06.02.2024, справа повторно розподілена для подальшого розгляду судді Петрюченко М.І. (а.с.136).

Ухвалою судді Іллічівського міського суду Одеської області від 08.02.2024 прийнято до свого провадження цивільну справу, призначено судове засідання (а.с.137).

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 08.07.2024 витребувано від АТ «ДТЕК Одеські електромережі» інформацію щодо останньої перевірки електролічильника, який знаходиться в приватному будинку за адресою: АДРЕСА_2 , який належить ОСОБА_1 (особовий рахунок НОМЕР_2 ) (а.с.189-190).

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин

Судом встановлено, що АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (правонаступник АТ «Одесаобленерго») постачало електричну енергію на об'єкт, розташований за адресою: 67841, с.Роксолани, вул. Балківська, 6уд.9А, у якому споживач - гр. ОСОБА_1 (далі - відповідач) використовує електричну енергію для власних потреб та несе відповідальність згідно вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів. За вказаною адресою споживача відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 для здійснення розрахунків з енергопостачальником за спожиту електроенергію та інших платежів.

Під час перевірки уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» дотримання споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії 20.01.2023 за адресою: с. Роксолани, вул.Балківська, 6уд.9А, виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок до електромережі АТ «ДТЕК Одеські електромережі» з порушенням схеми обліку.

На підставі вищенаведеного, відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ за результатом виявленого порушення у присутності споживача електричної енергії, який допустив представників АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» до перевірки складено Акт про порушення № 8015527 від 20.01.2023, який підписано двома представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», та споживачем із зауваженнями: «Про встановлення розетки було невідомо, про її наявність було встановлено разом з працівником ДТЕК. Також було видно, що розеткою ніхто не користувався» (а.с.7).

В Акті про порушення № 8015527 від 20.01.2023 в розділі «Схема електроживлення споживача» графічно визначено місце самовільного підключення до відповідних електричних мереж.

В п.11 Акту про порушення, споживача електричної енергії запрошено на 09.02.2023 на засідання комісії АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» з розгляду актів про порушення.

Уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» 20.01.2023 за адресою: с. Роксолани, вул.Балківська, 6уд.9А складено Акт №14081137 про проведення контрольного огляду (а.с.160).

За відсутністю відповідача, 09.02.2023 комісія з розгляду актів про порушення АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» розглянула Акт № 8015527 від 20.01.2023 та прийняла рішення провести розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил виконати у відповідності до вимог п.8.4.2 ПРРЕЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (зі змінами та доповненнями), що підтверджується копією протоколу (а.с.8).

Розрахунок здійснено з 20.01.2022 по 20.01.2023 (за 12 календарних місяців) (а.с.9).

З урахуванням п.8.4.7 ПРРЕЕ розрахунок вартості не облікованої електричної енергії склав 84806,82 грн.

Копію Протоколу №16/6 від 09.02.2023 засідання комісії з розгляду актів АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», розрахунку та рахунку за не обліковану електричну енергію направлено споживачу поштовим зв'язком та одержані ним 11.04.2023 (а.с.11-16, 17).

ІV. Оцінка Суду.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до ч.3 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Відповідно до ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) 14 березня 2018 року №312.

Згідно вказаних Правил учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Як вбачається із наданих документів електрична енергія поставляється за адресою: АДРЕСА_3 уд.9А.

Відповідно до п.5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу:меж балансової належності;перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Згідно з п.8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Судом встановлено, що АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (правонаступник АТ «Одесаобленерго») постачало електричну енергію на об'єкт, розташований за адресою: 67841, с.Роксолани, вул. Балківська, 6уд.9А, у якому споживач - гр. ОСОБА_1 (далі - відповідач) використовує електричну енергію для власних потреб та несе відповідальність згідно вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів. За вказаною адресою споживача був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 для здійснення розрахунків з енергопостачальником за спожиту електроенергію та інших платежів.

Під час перевірки уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» дотримання споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії 20.01.2023 за адресою: с. Роксолани, вул.Балківська, 6уд.9А, виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок до електромережі АТ «ДТЕК Одеські електромережі» з порушенням схеми обліку.

На підставі вищенаведеного, відповідно до вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ за результатом виявленого порушення у присутності споживача електричної енергії, який допустив представників АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» до перевірки складено Акт про порушення № 8015527 від 20.01.2023 зазначений акт підписаний двома представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», та споживачем із зауваженнями: «Про встановлення розетки було невідомо, про її наявність було встановлено разом з працівником ДТЕК. Також було видно, що розеткою ніхто не користувався» (а.с.7).

В Акті про порушення № 8015527 від 20.01.2023 в розділі «Схема електроживлення споживача» графічно визначено місце самовільного підключення до відповідних електричних мереж.

Згідно вимог статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Положення вищезазначених процесуальних норм передбачають, що під час розгляду справ у порядку цивільного судочинства обов'язок доказування покладається як на позивача, так і на відповідача.

В акті про порушення зазначено зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ а саме: вихідні дані, необхідні для визначення обсягу не облікованої електричної енергії та суми завданих споживачем збитків. В акті відображено порушення ПРРЕЕ, в розділі «Схема електроживлення споживача» графічно визначено місце самовільного підключення до відповідних електричних мереж, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку.

Тобто, акт складено з дотриманням вимог пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, в акті зазначено виявлене порушення ПРРЕЕ.

Отже, акт про порушення № 8015527 від 20.01.2023 є належним та допустимим доказом виявленого порушення правил користування електроенергією з боку відповідача та підтверджує факт порушенням споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме, споживання електричної енергії без засобів обліку.

Будь-яких доказів на спростування акту про порушення ПРРЕЕ № 8015527 від 20.01.2023 відповідачем суду не надано.

За встановлених обставин факт порушення відповідачем ПРРЕЕ є доведеним.

В п.11 Акту про порушення, споживача електричної енергії запрошено 09.02.2023 на засідання комісії АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» з розгляду актів про порушення.

Уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» 20.01.2023 за адресою: с. Роксолани, вул.Балківська, 6уд.9А складено Акт №14081137 про проведення контрольного огляду (а.с.160).

За відсутністю відповідача, 09.02.2023 комісія з розгляду актів про порушення АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» розглянула Акт № 8015527 від 20.01.2023 та прийняла рішення провести розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил виконати у відповідності до вимог п.8.4.2 ПРРЕЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (зі змінами та доповненнями), що підтверджується копією протоколу (а.с.8).

Розрахунок здійснено з 20.01.2022 по 20.01.2023 (за 12 календарних місяців) (а.с.9).

З урахуванням п.8.4.7 ПРРЕЕ розрахунок вартості не облікованої електричної енергії склав 84806,82 грн.

Копію Протоколу №16/6 від 09.02.2023 засідання комісії з розгляду актів АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», розрахунку та рахунку за не обліковану електричну енергію направлено споживачу поштовим зв'язком та одержані ним 11.04.2023 (а.с.11-16, 17).

За змістом позиції Верховного Суду, сформованої у справі №553/2170/19 від 01.02.2023, аналіз пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії свідчить про те, що присутність споживача чи уповноваженої ним особи на засіданні комісії є правом, а не обов'язком.

Із матеріалів справи убачається, що споживач ОСОБА_1 була присутньою при складанні уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» Акту про порушення №8015527 від 20.01.2023, ознайомлена з його змістом під підпис, указавши, що: «Про встановлення розетки було невідомо, про її наявність було встановлено разом з працівником ДТЕК. Також було видно, що розеткою ніхто не користувався».

Отже, порядок розгляду актів про порушення ПРРЕЕ комісією, визначений пунктом 8.2.6 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ, дотримано, а тому в цій частині доводи відповідача щодо порушення її прав, як споживача, не заслуговують на увагу.

Разом з тим, суд не погоджується з наданим позивачем розміром суми вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, яка підлягає стягненню із відповідача на користь позивача з наступних підстав.

Підпунктом 4 п.8.4.8. ПРРЕЕ визначено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, виявити яке представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до розрахунку кількості недоврахованої електроенергії та її вартість за актом про порушення ПКЕЕН Акт № 8015527 від 20.01.2023 розмір збитків складає 84 806,872 грн. за період з січня 2022 року по січень 2023 року.

З урахуванням вказаного розрахунку та того, що в матеріалах справи відсутня інформація щодо останньої технічної перевірки в будівлі відповідача, розмір відшкодування збитків повинен розраховуватися за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, суд дійшов висновку про те, що відшкодування збитків підлягає за період з січня 2022 року по січень 2023 року.

Згідно наданого позивачем розрахунку, добове споживання становить 39,6 кВт/год, середнім тарифом за період за вищезазначений період становить від 5,801 грн/1 кВт/г до 6,840 грн/1 кВт/г, а кількість днів за вказаний період становить 365 дні.

Разом з тим, як вбачається із наданої позивачем довідки-розрахунку відшкодування витрат по електроенергії, позивачу нараховувались кошти за електроенергію по наступному тарифу: січень 2022 року - 5,8014 грн., лютий 2022 року - 6,2452 грн., березень 2022 року - 5,3445 грн., квітень 2022 року - 5,0130 грн., травень 2022 року - 4,8189 грн., червень 2022 року - 4,8376 грн., липень 2022 року - 5,2308 грн., серпень 2022 року - 5,8758 грн., вересень 2022 року - 6,6785 грн., жовтень 2022 року - 6,6296 грн., листопад 2022 року - 6,7790 грн., грудень 2022 року - 6,5003 грн., січень 2023 року - 6,8407 грн.

З вказаного розрахунку вбачається, що тарифи по яким відповідачу нараховувалася оплата за електроенергію, не відповідають тарифам зазначеним у Постановах Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статей 5 та 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері ціноутворення належить проведення державної цінової політики та здійснення державного регулювання цін. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації)).

Статтею 13 цього Закону встановлено, що державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України відповідно до його повноважень шляхом установлення, зокрема, обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання фіксованих цін.

Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) визначено, що функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципах недискримінаційного ціно- та тарифоутворення, що відображає економічно обґрунтовані витрати, а ціни та тарифи на ринку електричної енергії, що регулюються державою, повинні бути встановлені з урахуванням вимог цілісності ОЕС України, економічно обґрунтованих та прозорих витрат відповідного учасника ринку електричної енергії та належного рівня норми прибутку.

Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) та Законом визначені повноваження Регулятора на ринку електричної енергії, серед яких відсутні повноваження щодо встановлення цін (тарифів) на електричну енергію для побутових споживачів (населення).

З метою збереження фіксованої ціни на електричну енергію для побутових споживачів згідно з Положенням про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 (далі - Положення), на ДП «Гарантований покупець», ДП «НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго» та постачальників універсальних послуг покладено відповідні спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, що передбачає надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії побутовим споживачам.

Відповідно до Положення (у редакції 29.12.2020) фіксована ціна на електричну енергію для побутових споживачів встановлюється Кабінетом Міністрів України. До прийняття рішення щодо встановлення фіксованої ціни така ціна застосовувалась на рівні тарифів на електричну енергію для побутових споживачів (з урахуванням тарифів, диференційованих за періодами часу), які діяли станом на 30 червня 2019 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №483 (у редакції до 29.12.2020) діяла до 01.01.2021.

Кабінетом Міністрів України 28.12.2020 прийнято постанову №1325 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року №483», згідно з якою з 01 січня до 31 березня 2021 року встановлено фіксовану ціну на електричну енергію для всіх побутових споживачів на рівні 168 копійок за 1 кВт/год (з урахуванням податку на додану вартість).

Крім того, Кабінет Міністрів України постановою від 24.03.2021 № 238 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року № 483» продовжив дію ціни у розмірі 168 копійок за 1 кВт/год (з урахуванням податку на додану вартість) до 01.05.2021.

Також постановою встановлено, що за наявності обліку споживання електроенергії за періодами часу розрахунки населення проводяться за відповідними тарифами та такими тарифними коефіцієнтами (за вибором споживача):

1) за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години) та повний тариф у інші години доби;

2) за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години), повний тариф у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години) та 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).

Таким чином, рівні коефіцієнтів за дво- та тризонним обліком електричної енергії залишено без змін.

Відповідно до постанови Кабміну №453 від 16.04.2022 дія чинних тарифів продовжилася до 31 жовтня 2022 року включно. Також без змін залишаються тарифні коефіцієнти для багатозонних приладів обліку. Власники двозонних лічильників продовжуватимуть сплачувати вдвічі менше за електроенергію, спожиту з 23:00 до 7:00.

Згідно з постановою №632 Кабінет Міністрів України з 1 червня 2024 року тариф на електроенергію для побутових споживачів збільшився з 2,64 грн/кВт•год до 4,32 грн/кВт•год.

Відповідно суд дійшов висновку що за період з січня 2022 року по січень 2023 рік підлягає стягненню відшкодування у розмірі 24 282,72 грн. (365 днів х 39,6 кВт/г х 1,68 грн.).

З огляду на вказане, вимоги в частині визначення розміру суми вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, яка підлягає стягненню із відповідача на користь позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду України. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для надання оцінки решті доводів, наведених сторонами по справі в обґрунтування власних правових позицій, оскільки їх дослідження судом у будь-якому випадку не матиме наслідком спростування висновків, до яких суд дійшов по тексту рішення вище щодо суті позовних вимог.

V. Розподіл судових витрат між сторонами.

Згідно ч.1 ст.141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З врахуванням часткового задоволення позову, суд вважає, що судові витрати мають покладатися на відповідача у розмірі сплаченого судового збору при подачі позову (а.с.6) на суму пропорційно задоволеної частини вимог у розмірі 671,00 грн.

Керуючись ст.ст.2, 5, 10-13, 18, 141, 158, 258-259, 263 Цивільного-процесуального кодексу України, Суд

УХВАЛИВ:

Позов АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості вартості не облікованої електричної енергії - задовольнити частково.

Стягнути на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (ЄДРПОУ 00131713) з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) заборгованість за не обліковану електричну енергію в розмірі 24 282,72 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 671,00 грн.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко