14 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/27966/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року (суддя Неклеса О.М., м. Дніпро, повний текст рішення складено 24.12.2024 року) в справі №160/27966/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки, -
20.10.2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати йому підвищеної пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 704; зобов'язати відповідача на підставі наданих УСБУ у Дніпропетровській області, за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду №160/33819/23 від 12.06.24 р, оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.21 р., 01.01.22р., та 01.01.23р., від 12.07.2024 р., за номерами №№ 55/11/202-415, 55/11/202-416, 55/11/202-417, направлених до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області супровідним листом від 12.07.2024р. № 55/11/202-418 здійснити дії щодо обчислення, перерахунку та виплати основного розміру моєї пенсії станом: на 01 січня 2021 року у розмірі 80% відповідних сум (згідно рішення суду), вислуга 30 років, що обчислюються з грошового забезпечення за довідкою №55/11/202-415 від 12.07.2024 року враховуючи оклад за посадою - 4200 грн.; військовим званням 1320 грн.; процентну надбавку за вислугу років (45%) 2484,00 грн., надбавка за особливості проходження 100% - 8004,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 420,00 грн.; премія 10% - 420,00 грн. Усього: 16848,00 грн. У відповідності до вимог ст. 43 та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови №704 від 30.08.2017 року, згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року. Розрахунок: 16848 грн. х 0,8 = 13478,4 грн. належить до отримання щомісячно з 01.01.2021 р. Призначена пенсія у 2021 році - 11034,31 з урахуванням підвищень. На 01січня 2022 року у розмірі 80% відповідних сум (згідно рішення суду), вислуга 30 років, що обчислюються з грошового забезпечення 18405 грн. за довідкою №55/11/202-416 від 12.07.2024 року враховуючи: оклад за посадою - 4590,00 грн.; військовим званням 1440,00 грн.; процентну надбавку за вислугу років (45%) 2713,50 грн.; надбавка за особливості проходження 100% - 8743,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 459,00 грн.; премія 10% - 459,00 грн. Усього: 18405,00 грн. У відповідності до вимог ст. 43 та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови №704 від 30.08.2017 року, згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року.Розрахунок: 18405 грн. х 0,8 = 14724,4 грн. до отримання щомісячно з 01.01.2022 р., зі збереженням доплати індексації базового ОСПН 2022 у розмірі 1463,17 грн., а також призначеної з 08.11.2022 року щомісячної доплати 2000 відповідно до ПКМУ 713 від 14.07.21 (згідно рішення суду), що загально щомісячно повинно становити: 14724,4грн. + 1463,17грн = 16187,17 грн. - з 1 січня 2022р. по 08.11.2022р.; 16187,17грн + 2000,00грн = 18187,17 грн. з 08.11.2022 по 31.12.2022 р. Нарахована пенсія у 2022 році 12497,48 грн., з урахуванням індексації базового ОСПН 2022. На 01січня 2023 року у розмірі 80% відповідних сум (згідно рішення суду), вислуга 30 років, які обчислюються з розміру грошового забезпечення 19931,00 грн. за довідкою №55/11/202-417 від 12.07.2024 року враховуючи: оклад за посадою - 4970,00 грн.; військовим званням 1560,00 грн.; процентну надбавку за вислугу років (45%) 2938,50 грн.; надбавка за особливості проходження 100% - 9468,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 497,00 грн.; премія 10% - 497,00 грн. Усього: 19931,00 грн.; зобов'язати відповідача зберегти: за 2022 рік: належну доплату індексації базового ОСПН 2022 у розмірі 1463,17 грн., а також призначену з 08.11.2022 року щомісячної доплати 2000 відповідно до ПКМУ 713 від 14.07.21 (згідно рішення суду); за 2023 рік: належну доплату індексації базового ОСПН 2022 у розмірі 1463,17 грн., а також призначеної з 08.11.2022 року щомісячної доплати 2000 відповідно до ПКМУ 713 від 14.07.21 (згідно рішення суду); індексації базового ОСПН 2022 у розмірі 1463,17 грн., а також призначеної з 08.11.2022 року щомісячної доплати 2000 відповідно до ПКМУ 713 від 14.07.21 (згідно рішення суду).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищеної пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 704; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок на виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року, з 01.02.2023 року на підставі наданих Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду №160/33819/23 від 12.06.24 р, оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, №55/11/202-415 від 12.07.2024 року станом на 01.01.2021 року, №55/11/202-416 від 12.07.2024 року станом на 01.01.2022 року та №55/11/202-417 від 12.07.2024 року станом на 01.01.2023, направлених до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області супровідним листом від 12.07.2024р. № 55/11/202-418, з урахуванням раніше виплачених сум.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт зазначав, що, безпідставною є виготовлення УСБУ у Дніпропетровській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення №55/11/202-415, №55/11/202-416, №55/11/202-417 за нормами чинними на 01.01.2011 року, 01.01.2022 року та відповідно на 01.01.2023 року. Апелянт вказував, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права на підставі отриманої довідки. Апелянт вказував, що з травня 2018 року відповідно до постанов КМУ №103, №704 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії, під час проведеного перерахунку відповідачем враховано посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавку за вислугу років. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019 р., тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін. Проте, порядок дії, які повинні вчинити, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, вказував, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. У відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідок №55/11/202-415, №55/11/202-416, №55/11/202-417 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021, 2022 та 2023 років, який виконаний не був. Довідка є достатньою та належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача. Суд першої інстанції вказував, що згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням та протоколами про призначення пенсії.
Встановлено, що 12.07.2024 року Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області було виготовлено оновлені довідки №55/11/202-415 від 12.07.2024 року станом на 01.01.2021 року, №55/11/202-416 від 12.07.2024 року станом на 01.01.2022 року та №55/11/202-417 від 12.07.2024 року станом на 01.01.2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки №55/11/202-415 від 12.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2021, розмір грошового забезпечення за посадою «помічник начальника зміни 2 сектору РСВ» становить - 16848 грн. 00 коп., до якого включено наступні складові: посадовий оклад 4200,00 грн., оклад за військовим званням 1320 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років 45 % 2484,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 100 % 8004,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% 420,00 грн., премія 10 % 420,00 грн.
Відповідно до довідки №55/11/202-416 від 12.07.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2022, розмір грошового забезпечення за посадою «помічник начальника зміни 2 сектору РСВ» становить - 18405 грн. 00 коп., до якого включено наступні складові: посадовий оклад 4590,00 грн., оклад за військовим званням 1440,00 грн., надбавка за вислугу років 45 % 2713,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 100 % 8743,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% 459,00 грн., премія 10 % 459,00 грн.
Відповідно до довідки №55/11/202-417 від 12.07.2024 року про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023, розмір грошового забезпечення за посадою «помічник начальника зміни 2 сектору РСВ» становить 19931,00 грн., до якого включено наступні складові: посадовий оклад 4970,00 грн., оклад за військовим званням 1560,00 грн., надбавка за вислугу років 45 % 2938,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 100 % 9468,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% 497,00 грн., премія 10 % 497,00 грн.
Довідки Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно з матеріалами справи, встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки. Листом № 56042-40953/Г-01/8-0400/24 від 15.10.2024 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з оновленого грошового забезпечення, оскільки відсутнє рішення Кабінету Міністрів України щодо централізованого перерахунку пенсії.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно частин 1, 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Законодавцем передбачено обрахування пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення до складу якого входять обов'язкові посадовий оклад та надбавка, доплати, премії, всі складові грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таке твердження зокрема підкріплене ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно ч. 2, ч. 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Пунктами 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Після відновлення попередньої редакції додатку 2 Порядку № 45, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Такої позиції дотримується Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Доречним є при зміні показників грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, складати та видавати пенсіонеру, нову довідку.
Отже, УСБУ у Дніпропетровській області видано довідки про розмір грошового забезпечення №55/11/202-415, №55/11/202-416, №55/11/202-417 від 12.07.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року, на 01.01.2023 року.
Пенсійний орган згідно законодавства не має права самостійно визначати складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії, лише має право здійснювати контроль за правильністю формування довідки для перерахунку пенсії, та здійснювати перерахунок пенсії згідно наданих у встановленому Порядку довідок. Після надходження довідки від органу уповноваженого її скласти та направити, відмова пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії, не передбачена.
Не допускається відмова у перерахунку пенсії у разі отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи зокрема Державної податкової служби України. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.(п.1). Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (п.23). Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.(п.24).
Відповідно до пунктів 1 - 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року - пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до частин 1-2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Умовою для зміни розміру грошового забезпечення є щорічна зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з дати прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18. Аналогічний висновок висловлено Верховний Судом у постановах від 02.08.2022 року у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 року у справі №120/8603/21, від 10.01.2023 у справі №120/8682/21-а, від 10.01.2023 року у справі №120/8682/21-а, від 24.01.2023 року у справі №500/1433/21.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2189 гривень, з 1 липня - 2294 гривні, з 1 грудня - 2393 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 1921 гривня, з 1 липня - 2013 гривень, з 1 грудня - 2100 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 2395 гривень, з 1 липня - 2510 гривень, з 1 грудня - 2618 гривень; працездатних осіб: з 1 січня - 2270 гривень, з 1 липня - 2379 гривень, з 1 грудня - 2481 гривня; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня - 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня - 1600 гривень; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2393 гривні, з 1 липня - 2508 гривень, з 1 грудня - 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 2100 гривень, з 1 липня - 2201 гривня, з 1 грудня - 2272 гривні; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 2618 гривень, з 1 липня - 2744 гривні, з 1 грудня - 2833 гривні; працездатних осіб: з 1 січня - 2481 гривня, з 1 липня - 2600 гривень, з 1 грудня - 2684 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів: з 1 січня - 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня - 1600 гривень; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 2272 гривні; дітей віком від 6 до 18 років - 2833 гривні; працездатних осіб - 2684 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів - 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, - 1600 гривень; осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.
Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
Статтею 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти. Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Верховним Судом у справах №440/6017/21 (постанова від 02.08.2022 року), №120/8603/21-а (постанова від 31.08.2022 року), №500/1813/21 (постанова від 12.09.2022 року), № 160/2775/22 (постанова від 06.02.2023 року), 120/6288/21-а (постанова від 15.02.2023 року) зроблено правовий висновок, який є обов'язковим для застосування, вказано, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Дійсно, законодавчо передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів - 2102 гривні.
Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
Верховним Судом у справах №440/6017/21 (постанова від 02.08.2022 року), №120/8603/21-а (постанова від 31.08.2022 року), №500/1813/21 (постанова від 12.09.2022 року), № 160/2775/22 (постанова від 06.02.2023 року), 120/6288/21-а (постанова від 15.02.2023 року), у постанові від 24.07.2023 року у справі № 460/6242/20, зроблено правовий висновок, який є обов'язковим для застосування, вказано, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Верховний Суд дійшов висновку про можливість у формуванні та наданні довідок із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року.
Законодавством передбачено, перерахунок пенсій особам, яка призначена згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Довідками від 12.07.2024 року про розмір грошового забезпечення, змінено (збільшено) суми грошового забезпечення, його складники, що враховуються при перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема довідка про складові грошового забезпечення так і направлення органом довідки.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування (перерахунок) на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. При цьому, пенсіонер набуває право на перерахунок пенсії з моменту законодавчих змін щодо складових грошового забезпечення, що у свою чергу утворює підстави для складання оновленої довідки та направлення її УПФУ для проведення перерахунку пенсії. Нова довідка змінює розмір грошового забезпечення, що зрештою є підставою для перерахунку пенсії.
Перерахунок пенсій проводиться у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на підставі довідок, виданих уповноваженим органом, з якого звільнено пенсіонера.
Маючи нову довідку про розмір грошового забезпечення, складену без порушення, у пенсійного органу існує не право а обов'язок провести перерахунок пенсії пенсіонера згідно показників оновленої довідки.
При вирішенні спору, суд апеляційної інстанції керується правовими позиціями, викладеними Верховним Судом у постановах від 03.09.2020 року у справі №400/949/19, від 11.08.2020 року у справі №520/2986/19, від 03.09.2020 року у справі №520/3061/19, від 02.10.2020 року у справі №826/1285/16, від 02.07.2020 року у справі №280/1931/19, 24.06.2020 року у справі № 160/8324/19. Верховний Суд у своїх рішеннях вказував на те, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Не передбачено повернення судових витрат здійснених суб'єктом владних повноважень, крім пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року в справі №160/27966/24 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів, відповідно до ст., ст. 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова