Ухвала від 14.04.2025 по справі 380/5546/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/5546/25

УХВАЛА

з питань залучення третіх осіб

14 квітня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в письмовому провадженні клопотання відповідача щодо залучення до участі у справі третіх осіб в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії (пенсійної виплати) у період воєнного стану з 01.01.2025, призначеної (перерахованої) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відновлену на виконання рішень судів (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір якої перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії (пенсійної виплати) у період воєнного стану з 01.01.2025, призначеної (перерахованої) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " та відновлену на виконання рішень судів (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір якої перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №l "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 24.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідач подав клопотання в порядку статті 49 КАС України, щодо залучення до участі у справі третіх осіб, а саме: Міністерство соціальної політики України. В обґрунтування клопотання вказав, що у разі задоволення позову, реальне виконання рішення суду буде залежати від дій Міністерства соціальної політики України, оскільки воно забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за відповідною бюджетною програмою. Окрім того, зауважив, що Міністерство соціальної політики України є розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». З огляду на викладене відповідач вважає, що рішення у справі може вплинути на інтереси згаданої третьої особи.

Вирішуючи клопотання відповідача щодо залучення до участі у справі третіх осіб суд виходить із завдань адміністративного судочинства, якими відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

З аналізу вказаних норм встановлено, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

Слід звернути увагу відповідача, що предметом спору у цій справі є нарахування та виплата з 01.01.2025 пенсії ОСОБА_1 без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії позивача, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

З огляду на зміст позовних вимог, з позиції суду, рішення у цій справі жодним чином не вплине на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України.

При цьому, та обставина, що у разі винесення рішення про задоволення позову, реальне виконання залежатиме від дій Міністерства соціальної політики України, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері, зокрема, соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення та є головним розпорядником коштів, не свідчить про те, що у такого органу за наслідками розгляду цієї справи виникнуть нові обов'язки, крім тих, що і так покладені на нього чинним законодавством.

Тому, немає підстав для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у цій справі третьою особою.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача щодо залучення до участі у справі третьої особи є безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 2, 49, 241-246, 248, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи - відмовити.

2. Копію ували надіслати сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується.

Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя Кравців О.Р.