15 квітня 2025 року Справа № 640/21335/18 провадження № ЗП/280/46/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" (01133, м. Київ, вул. Є. Коновальця, 36-В) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ; ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві від 22.05.2018 №0300131212.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.02.2018 позивачем було сформовано та подано засобами електронного зв'язку в електронній формі податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2017 рік. 05.03.2018 платіжним дорученням № 177 від 05.03.2018 було перераховано податок на прибуток за 2017 рік у сумі 323945 грн. Пізніше з'ясувалось, що позивачем невірно було зазначено код бюджетної класифікації для податку на прибуток. З огляду на це, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахування помилково сплачених коштів в сумі 323945 грн. Позивач вважає, що ним було в строки та в порядку, передбаченому ПК України, здійснено перерахування податку на прибуток за 2017 рік, тобто зобов'язання виконано своєчасно, у зв'язку з цим застосування штрафних санкцій відповідачем здійснено протиправно. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва (суддя Костенко Д.А.) позовна заява була залишена без руху.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва (суддя Костенко Д.А.) від 12.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
10.05.2019 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що перевіркою було встановлено порушення позивачем термінів сплати узгодженої суми грошового зобовязання по податку на прибуток по податковій декларації з податку на прибуток за 2017 рік. Вважає прийняте податкове повідомлення-рішення правомірним та просить у задоволенні позову відмовити.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано.
З урахуванням пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX, Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, справу №640/33072/20 передано на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.
10.02.2025 справа №640/21335/18 надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду, після повторного автоматизованого розподілу справи між суддями, проведеного в порядку Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу передано на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Сіпаці Андрію Васильовичу.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 13.02.2025 прийнято адміністративну справу до провадження, розпочато спочатку судовий розгляд справи за правилам, встановленими статтею 258 КАС України.
Ухвалою суду від 20.03.2025 замінено відповідача у справі № 640/21335/18 з Головного управління ДФС у м. Києві (04116, вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ; ЄДРПОУ 39439980) на правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ (04116, вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ; ЄДРПОУ 44116011).
На підставі наданих сторонами письмових доказів судом встановлено такі обставини.
Судом встановлено, що 28.02.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" було подано декларацію з податку на прибуток підприємств за 2017 рік.
Позивачем згідно платіжного доручення від 05.03.2018 № 177 сплачено суму податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств за 2017 рік у розмірі 323945 грн.
Кошти згідно даного платіжного доручення сплачено позивачем на рахунок УДКСУ у Печерському районі м. Києва № 33110319700007.
Однак, позивачем невірно вказано номер рахунку, а саме - замість рахунку № НОМЕР_1 помилково вказано № 33110319700007.
Після виявлення вказаної помилки позивач звернувся до ГУ ДФС у м. Києві із заявою від 13.03.2018 № 1/130318 про перерахування надміру або помилково сплачених коштів у сумі 323945 грн. з рахунку № НОМЕР_2 на рахунок № 33111318700007.
На підставі пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75, в порядку пункту встановленого статтею 76 та підпункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у м. Києві здійснено камеральну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасної сплати податку на прибуток Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" (код ЄДРПОУ 40910157).
Як вбачається з акту перевірки, ТОВ "ІТстиль" порушено терміни сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання по податку на прибуток підприємства за 2017 рік.
На підставі наведених висновків контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.05.2018 №0300131212, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" на підставі ст. 126 ПК України за затримку на 26 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 323945 грн. застосовано штрафні санкції у розмірі 10 % у розмірі 32394,50 грн.
Вважаючи вказане рішення податкового органу протиправним та таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
У відповідності до ст. 36 ПК України податковим обов'язком платника податку визнається його обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
За приписами п. 76.3 ст. 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Положеннями підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), а податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
У відповідності до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 203.1, пункту 203.2 статті 203 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, розмір штрафних санкцій, передбачених зазначеною нормою залежить від терміну прострочення сплати грошового зобов'язання, який можливо порахувати від дати фактичного погашення податкового боргу.
Таким чином, з аналізу вищезазначених норм слідує, що на платника податку покладено обов'язок щодо самостійної сплатити суми податкового зобов'язання, зазначеної у податковій декларації, протягом 10 календарних днів. При цьому у разі несвоєчасної сплати платником податків узгодженого грошового зобов'язання податкове законодавство наділяє контролюючий орган правом нарахувати штраф.
Як убачається із матеріалів справи, 28.02.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" було подано декларацію з податку на прибуток підприємств за 2017 рік.
За даними декларації, 05.03.2019 року позивачем було сплачено податок на прибуток в сумі 323945 грн за реквізитами УДКСУ у Печерському районі м. Києва , що підтверджується платіжним дорученням № 177.
Позивачем самостійно з'ясовано, що сплата податку на прибуток відбулась помилково на інший рахунок та з метою врегулювання ситуації, що склалася, позивачем на адресу податкового органу подано заяву про перерахування надміру або помилково сплачених коштів у сумі 323945 грн. з рахунку № 33110319700007 на рахунок № 33111318700007.
Частиною 1 статті 43 БК України визначено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 статті 45 БК України податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і визнаються зарахованими до державного бюджету з дня їх зарахування.
Пунктом 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001 року №2346-111 визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.
Згідно з пунктом 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого і покладено на контролюючі органи.
Таким чином, позивачем фактично сплачено узгоджену суду податку на прибуток підприємств, що підтверджується платіжним дорученням № 177 від 05 березня 2018 року, у строк встановлений Податковим кодексом України строки.
Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПК України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПК України.
Враховуючи, що такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення рахунку у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов'язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений вказаною нормою ПК України строк, а відтак і для застосування на підставі пункту 126.1 статті 126 ПК України штрафних (фінансових) санкцій.
Враховуючи вищевикладене, суд висновує про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТстиль".
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Розподіл судових витрат здійснюється в порядку, визначеному ст. 139 КАС України.
Згідно з положеннями абзацу 6 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX, судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" (01133, м. Київ, вул. Є. Коновальця, 36-В) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ; ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у м. Києві № 0300131212 від 22.05.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ; ЄДРПОУ 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІТстиль" (01133, м. Київ, вул. Є. Коновальця, 36-В) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 15.04.2025.
Суддя А.В. Сіпака