Рішення від 15.04.2025 по справі 280/1600/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 квітня 2025 року о/об 10 год. 45 хв.Справа № 280/1600/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , зменшенні коефіцієнту заробітної плати та відмови повернути в розрахунок заробітної плати оптимізацію заробітку, яка встановлена при призначенні пенсії; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2024, відповідно до ст.40 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.09.1993 по 01.08.1998 та з 01.07.2000 по 31.01.2003 (за 83 місяці), з урахуванням оптимізації заробітку в межах 10%, а саме 23 місяці та із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії в розмірі 1,96389.

У позовній заяві зазначено наступне: «… Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи з 01.10.1973 року. При призначенні Позивачу пенсії за віком було застосовано індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії 1,96389. Заробітну плату було враховано за період з 01.09.1993 року по 01.08.1998 року та з 01.07.2000 року по 31.01.2003 року, тобто за 83 місяці, оптимізовано заробітну плату в межах 10 %, а саме 23 місяці. У грудні 2024 року Позивачу безпідставно зменшили розмір пенсії з 6401,91 грн. до 5512,64 грн. Звернувшись до Управління обслуговування громадян (сервісного центру) ГУ ПФУ в Запорізькій області Позивач отримав розрахунок пенсії з періодами стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії. З отриманого розрахунку Позивач дізнався, що Відповідач самостійно без будь-яких звернень Позивача здійснив перерахунок заробітної плати, що врахована для розрахунку пенсії з 01.12.2024 року. Згідно з новим розрахунком заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії становить 1,67478. Заробітну плату враховано за період з 01.09.1993 року по 01.08.1998 року та з 01.07.2000 року по 31.01.2003 року, тобто за 83 місяці, оптимізовано заробітну плату в межах 10 %, а саме 0 місяців. У січні 2025 року Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою від 10.01.2025 року, в якій просив провести розрахунок пенсії у відповідності до діючого законодавства, повернувши діючий у грудні розмір пенсії та повернувши в розрахунок заробітної плати, з якої розраховується пенсія, оптимізації заробітної плати відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Листом від 14.02.2025 року №2449/885/С-02/8-0800/25 ГУ ПФУ в Запорізькій області відмовило Позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням оптимізації заробітної плати з посиланням на те, що « Враховуючи, що пенсію Вам призначено за нормами Закону 1058 та після 01.01.2004 року Ви не працював, тобто заробітна плата відсутня, норма ст. 40 Закону 1058 в частині оптимізації заробітної плати на Вас не поширюється». З такими діями ГУ ПФУ в Запорізькій області Позивач не згоден у повному обсязі, вважає їх незаконними та такими, що порушують законні права Позивача з наступних підстав. … Таким чином, Відповідач незаконно здійснив перерахунок пенсії Позивача у грудні 2024 року та неправомірно здійснив перерахунок оптимізації заробітку. Виключивши його з розрахунку. Оптимізації заробітку проводиться при призначенні пенсії, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.Водночас, обов'язок щодо правильності розрахунку розміру пенсії Позивача та дотримання при цьому вимог чинного законодавства покладається на Відповідача з огляду на наступне. … Тобто, Відповідач наділений всіма необхідними повноваженнями для здійснення розрахунку пенсії Позивача із дотриманням норм чинного законодавства України та для визначення найбільш доцільного періоду отримання Позивачем заробітної плати для перерахунку пенсії Позивача. Крім того, Відповідач має встановлений законом обов'язок роз'яснити Позивачу його права щодо обчислення пенсії, а також, у випадку зменшення розміру пенсії після проведеного перерахунку - виплачувати пенсію в раніше встановленому розмірі. … Додатково повідомляю суд, що при обчисленні розміру пенсії Позивача не застосовувались відомості з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, оскільки такі відомості відсутні. Заробітна плата для обчислення пенсії Позивача (як під час призначення пенсії, так і після виконання рішення суду по справі № 808/2322/18) визначалась на підставі довідок підприємства, виданих на підставі первинних бухгалтерських документів за приписами частини першої статті 40 Закону № 1058. У даному випадку, спірним є саме визначення періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії Позивачу на підставі зазначених довідок, оскільки Відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії Позивача, без попередження та будь-яких додаткових пояснень щодо доцільності зарахування заробітної плати для обчислення пенсії Позивача на підставі довідки підприємства, та без жодних об'єктивних причин змінив період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії Позивачу, із застосуванням менш доцільного періоду. Внаслідок проведеного перерахунку основний розмір пенсії Позивача зменшився. Крім того, Відповідач зменшив розмір пенсійної виплати Позивача, чим істотно порушив право Позивача на майно та не дотримався соціальних гарантій, встановлених нормами чинного законодавства. Щодо строку, з якого має бути перерахована пенсія, пояснюю: Відповідач незаконно зменшив розмір пенсії Позивача з 01.12.2024 року, отже, перерахунок пенсії має бути саме з цієї дати, тобто з 21.12.2024 року. Про порушення своїх прав Позивач дізнався в грудні 2024 року, після того як отримав пенсію у зменшеному розмірі. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заперечує проти задоволення позову в повному обсязі з наступних підстав. Позивач отримує пенсію по інвалідності ІІ групи (інвалідність з дитинства) призначену з 01.10.1973, яку в подальшому було перераховано відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) та з 01.01.2004 перераховано відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться в матеріалах пенсійної справи. Пенсійне забезпечення громадян реалізується за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV. Діючий на сьогодні механізм нарахування пенсій за вищевказаним Законом передбачає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески. Згідно зі статтею 30 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Статтею 33 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону. Непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності відповідного страхового стажу. Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Протягом всього часу пенсія позивачу перераховувалася та підвищувалася на підставі рішень Уряду. Позивач заявляє позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням раніше проведеної оптимізації заробітку в межах 10% при призначенні пенсії, а саме 23 місяці та із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії в розмірі 1,96389, та зазначає, що можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії. Позивач посилається на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а, який дійшов такого висновку: «порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону № 1058-ІV й абзацом 1 ч. 1 цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. Тобто, законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень. Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Водночас закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.». Позивач вважає, що у грудні 2024 року відповідачем неправомірно здійснено перерахунок оптимізації заробітку, виключивши його з розрахунку. Проте не враховує, що пенсію по інвалідності ІІ групи йому призначено з 01.10.1973. У подальшому позивач отримував пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993. З 01.03.2023 позивача переведено за доцільністю з пенсії державного службовця на пенсію по інвалідності. Отже, враховуючи, що пенсію позивачу призначено не за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV та після 01.01.2004 позивач не працював, тобто заробітна плата відсутня, норма статті 40 Закону № 1058-IV в частині оптимізації заробітної плати на позивача не поширюється. На сьогодні розмір пенсійної виплати, обчислений із заробітної плати 13388,98 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 7994,47 грн. х 1,67478 - індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за період роботи з 01.09.1993 по 31.08.1998 на підставі довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.01.2003 з перервами, на підставі даних персоніфікованого обліку, з урахуванням страхового стажу 42 роки 9 місяців 28 днів, який складається зі страхового стажу за фактичний період роботи - 28 років 4 місяці 9 днів та додаткового стажу, розрахованого з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 14 років 5 місяців 19 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,42750), з 01.12.2024 склав 5512,64 грн., де: - 5723,79 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 13388,98 грн. х 0,42750 - коеф. стажу); - 401,37 грн. - доплата за 17 років понаднормового стажу (2361,00 грн. х 17 %); - 5512,64 грн. - розмір пенсії по інвалідності (6125,16 грн. х 90 %). Враховуючи усе вищенаведене вважаємо, що відповідач діяв на підставі та у межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 10.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_2 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 14.02.2025 за №2449-885/С-02/8-0800/25 на адресу ОСОБА_1 зазначено: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуло Ваше звернення та, в межах компетенції, повідомляє. За матеріалами електронної пенсійної справи Ви отримуєте пенсію по інвалідності II групи (інвалідність з дитинства) призначену з 01.10.1973, на підставі заяви та наданих документів, яку в подальшому було перераховано відповідно до вимог Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та з 01.01.2004 перераховану відповідно до ст. 43 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходились в матеріалах пенсійної справи. Згідно зі ст. 30 Закону 1058 пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, відповідно до виписки і акта огляду медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК), що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 Закону 1058. Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в розмірі, зокрема, особам з інвалідністю 11 групи - 90 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону 1058, Непрацюючі особи з інвалідністю II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону 1058, за наявності необхідного страхового стажу. Згідно зі ст. 40 Закону 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону 1058 за вибором особи, яка. звернулася за призначенням пенсії (починаючи з 01.01.2004), з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. На протязі всього часу Ваша пенсія перераховувалася та підвищувалася на підставі рішень Уряду. На сьогодні розмір Вашої пенсійної виплати, обчислений із заробітної плати 13388,98 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 7994,47 грн. х 1,67478 - індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за період роботи з 01.09.1993 по 31.08.1998 на підставі довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.01.2003 з перервами, на підставі даних персоніфікованого обліку, з урахуванням страхового стажу 42 р. 9 міс. 28 днів, який складається зі страхового стажу за фактичний період роботи - 28 р. 4 міс. 9 дн. та додаткового стажу, розрахованого з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 14 років 5 місяців 19 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,42750), з 01.12.2024 склав 5512,64 грн., де: - 5723,79 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 13388,98 грн. х 0,42750 - коеф. стажу); - 401,37 грн. - доплата за 17 років понаднормового стажу (2361,00 грн. х 17 %); - 5512,64 грн. - розмір пенсії по інвалідності (6125,16 грн. х 90 %). В подальшому розмір пенсії буде переглядатися відповідно до змін законодавства. Враховуючи, що пенсію Вам призначено не за нормами Закону 1058 та після 01.01.2004 Ви не працювали, тобто заробітна плата відсутня, норма ст.40 Закону 1058 в частині оптимізації заробітної плати на Вас не поширюється. …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Згідно з ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

За ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою. Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

У ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. …».

У ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1. Перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. 2. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. …».

Згідно з ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. (…).

Як зазначено у п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються досліджуваного публічно-правового спору.

Відповідачем не надано до суду доказів притягнення до юридичної відповідальності працівника органу Пенсійного фонду України, який здійснив обчислення позивачу пенсії у сумі 6401 грн. 91 коп., яка виплачувалась по листопад 2024 року.

На думку суду, до обчислення пенсії позивача можуть бути застосовані, зокрема, приписи ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає протиправним зменшення розміру пенсії позивача з 6401 грн. 91 коп. до 5512 грн. 64 коп.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору.

Інші судові витрати за матеріали справи відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , зменшенні коефіцієнту заробітної плати та відмови повернути в розрахунок заробітної плати оптимізацію заробітку, яка встановлена при призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2024, відповідно до ст.40 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням заробітної плати для обчислення пенсії за період з 01.09.1993 по 31.08.1998 та з 01.07.2000 по 31.01.2003 (за 83 місяці), з урахуванням оптимізації заробітку в межах 10%, а саме 23 місяці та із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії в розмірі 1,96389.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат щодо судового збору відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 15.04.2025.

Суддя О.О. Прасов