15 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/9070/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Житомирській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлені листом від 28.11.2022 № 37291-22804/03-02/8-0600/22 що відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до подання уповноваженого структурного підрозділу Державної прикордонної служби України та наданих до нього документів від 15.11.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.11.2022 відповідно до подання уповноваженого структурного підрозділу Державної прикордонної служби України та поданих до нього документів від 15.11.2022.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що з вересня 2016 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У березні 2022 року був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та проходив військову службу до 03.10.2022; на день звільнення загальна вислуга років становить 22 роки місяць 2 дні, у тому числі календарна - 15 років 10 місяців 3 дні, пільгова - 6 років 2 місяці 29 днів. В подальшому посадові особи Державної прикордонної служби України направили до відповідача усі необхідні документи разом з поданням про призначення (перерахунок) пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, однак листом від 28.11.2022 позивачу у перерахунку пенсії було відмовлено. На думку відповідача, позивач звернувся за новим призначенням пенсії, а не за її перерахунком.
З такими діями відповідача позивач не погоджується, оскільки вважає, що до його вислуги років має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та здійснений відповідний перерахунок пенсії.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду Липи В.А. від 21.04.2023 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Від відповідача 22.05.2023 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що до ГУ ПФУ в Житомирській області надійшов лист про надання документів для нового призначення пенсії. Відповідно до подання про призначення пенсії від 15.11.2022 календарна вислуга позивача становить 15 років 10 місяців 3 дні, а тому, з урахуванням змін у законодавстві, він не має права на призначення пенсії за вислугу років. Також зазначив, що оскільки на час звернення Урядом не приймалося будь-яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення, то відсутні підстави для перерахунку пенсії, а також відрізняються посади, з якої позивач звільнявся уперше: інспектор прикордонного контролю категорії - інструктор кінологічного відділення прикордонного контролю «Овруч», а 03.10.2022 він звільнився з посади інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника відділення (інструктора) кінологічного відділення прикордонної комендатури швидкого реагування. Оскільки ці посади відрізняються то, на думку відповідача, позивач звертається за новим призначенням пенсії, а не за її перерахунком. А оскільки у позивача відсутні необхідні 25 років вислуги, то правові підстави для призначення пенсії згідно посади, зазначеної у наказі №660-ОС «Про особовий склад», відсутні.
Відповідно до розпорядження керівника апарату щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи від 15.07.2024 №130 у зв'язку з призовом з 04.07.2024 судді ОСОБА_2 на військову службу, справу №240/24453/23 передано у провадження судді Черновій Г.В.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду Чернової Г.В. від 17.07.2024 прийнято справу до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Розгляд справи розпочато спочатку.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 08.09.2006 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), що визнається відповідачем.
З березня 2022 року позивач проходив військову службу за мобілізацією та наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 03.10.2022 №660-ОС звільнений із військової служби у запас за підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2262-ХІІ.
Згідно з наказом від 03.10.2022 №660-ОС на день звільнення загальна вислуга років позивача становить 22 роки 01 місяць 2 дні, у тому числі календарна - 15 років 10 місяців 3 дні, пільгова - 6 років 2 місяці 29 днів.
Уповноважена особа начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України 15.11.2022 надіслала до ГУ ПФУ в Житомирській області подання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років.
За наслідками розгляду вказаного подання, ГУ ПФУ в Житомирській області листом від 28.11.2022 повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії за вислугою років у зв'язку з відсутністю 25 календарних років вислуги.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та наполягаючи, що звертався до відповідача з поданням про перерахунок пенсії, а не про її призначення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо заявлених вимог в контексті цієї спірної ситуації, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частин 3, 4 статті 2 Закону № 2262-XII пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.
Згідно частинами 1, 2 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).
Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
З матеріалів справи вбачається, що з 2006 року позивач отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ за вислугу 21 рік.
Згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі - Порядок № 393), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Разом з тим, пунктом 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується: а) на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; б) один місяць служби за два місяці: у з'єднаннях, частинах і підрозділах, що беруть участь у підтриманні режиму надзвичайного стану; на льотній роботі у реактивній та турбогвинтовій авіації - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України; на атомних підводних крейсерах, атомних підводних човнах, дизельних підводних човнах, обладнаних допоміжними атомними енергетичними установками, і підводних човнах із спеціальними енергетичними установками - за умовами, що визначаються Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки України; на посадах водолазів, які виконують роботу в умовах тривалого перебування під підвищеним тиском під водою або у барокамерах, на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством транспорту.
Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що до вислуги років ОСОБА_1 має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до дня фактичного звільнення.
Матеріали справи свідчать, що у зв'язку з призовом на військову службу в особливий період під час мобілізації та її проходженням у НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України позивач збільшив свою вислугу років, яка, згідно наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 03.10.2022 №660-ОС , станом на 03.10.2022 становить 22 роки 01 місяць 02 дні.
У зв'язку з наведеним суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Житомирській області щодо неврахування додаткової вислуги років позивачу від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, перерахунок пенсії позивача має бути проведено на підставі подання НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 15.11.2022 та додаткових документів, про що зазначено у статті 63 Закону № 2262-XII, при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.
Визначаючись щодо періоду, з якого позивачу має бути проведений перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Так, позивач просить суд зобов'язати ГУПФУ в Житомирській області провести йому перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01.11.2022.
У свою чергу, відповідно до частини 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до норм частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Враховуючи, подання про перерахунок пенсії разом з додатковими документами для такого перерахунку надійшло до відповідача 15.11.2022, то наявні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії за вислугу з 01.12.2022 (першого числа наступного місяця за днем подання заяви з необхідними документами для перерахунку пенсії), а не з 01.11.2022, як помилково вважає позивач.
За приписами вимог п. 4 частини статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 541,80 грн. понесених судових витрат, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлені листом від 28.11.2022 № 37291-22804/03-02/8-0600/22, що відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до подання уповноваженого структурного підрозділу Державної прикордонної служби України та даних до нього документів від 15.11.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , відповідно до подання уповноваженого структурного підрозділу Державної прикордонної служби України та поданих до нього документів від 15.11.2022, починаючи з 01.12.2022, з урахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 541,80 грн. понесених судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова
15.04.25