(про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення та накладення штрафу)
14 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/13141/20 категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюк М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження звіт Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області , про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 по справі № 240/13141/20 зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Органом ДВС 23.08.2022 відкрито виконавче провадження № 69698689 з виконання вказаного рішення суду, яке на даний час перебуває на виконанні.
Ухвалою від 18.10.2021 замінено сторону виконавчого провадження (боржника) по адміністративній справі № 240/13141/20, - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації, його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка, 5, м. Коростень, Житомирська обл., 11500, код 03192690).
Ухвалою від 12.03.2025 суд замінив відповідача по адміністративній справі № 240/13141/20, - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації, його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка,5, м. Коростень, Житомирська обл., 11500, код 03192690).
Ухвалою від 12.03.2025 суд зобов'язав Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка, 5, м. Коростень, Житомирська обл., 11500, код 03192690) подати суду у строк три місяці з дня отримання копії ухвали звіт, оформлений відповідно до вимог частин 2,3 ст. 282-2 КАС України, про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 по справі № 240/13141/20.
Відповідачем був поданий звіт від 02.04.2025 (вх. від 04.04.2025) про виконання вказаного рішення суду, в якому вказує, що рішення суду виконано частково шляхом нарахування коштів у сумі 75820,23 грн, на підтвердження чого надав розрахунок від 25.03.2025 № 14/127.
Розглянувши вказаний звіт, суд приходить до висновку про відмову в його прийнятті з наступних підстав.
В ст. 382-3 КАС України зазначено:
"2. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу."
Суд звертає увагу, що звіт подано без додержання вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України, яка передбачає, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має, крім іншого, містити:
- відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання (п.5 ч. 2 ст. 382-2 КАС України);
- у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення (п.6 ч. 2 ст. 382-2 КАС України).
Так, звіт не містить:
- відомості про виконання судового рішення строк, порядок та спосіб його виконання в частині про зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року;
- у разі невиконання рішення у вказаній частині, орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення."
У звіті суб'єкт владних повноважень посилається на норми Бюджетного кодексу України, Кримінального кодексу України і на те, що виконання рішення суду про стягнення коштів здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішення суду, але при цьому не звертає увагу на те, що:
- згідно статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання;
- вказаним рішенням суд не стягував кошти з відповідача.
У звіті, що розглядається, відповідачем не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення.
Враховуючи зазначене суд відмовляє у прийнятті звіту та, враховуючи приписи частин 3, 4 ст. 382-3 КАС України, встановлює новий строк для подання звіту, накладає на керівника Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_2 штраф у розмірі двадцять прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 60560 грн, половина суми якого стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити у прийнятті звіту Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/13141/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області , про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Встановити новий строк подання звіту два місяця з дня отримання ухвали.
Накласти на керівника Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) штраф у розмірі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день постановлення ухвали становить 60560 грн.
Стягнути половину суми штрафу у розмірі 30280 грн. на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) , іншу половину у розмірі 30280 грн. - до Державного бюджету України.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя М.М. Семенюк