15 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/21049/23
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Житомирської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категорія громадян від 23.05.2023, про відмову у встановленні йому статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б;
- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію в особі Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян прийняти рішення про встановлення йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію видати йому посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б.
Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що з 09.02.2023 йому встановлено 2 групу інвалідності за захворюванням, пов'язаним із впливом аварії на ЧАЕС. Позивач звернувся до Житомирської обласної державної адміністрації із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, однак отримав відмову мотивовану невідповідністю поданих документів вимогам п.6 ст.11. ч.3 ст.12, п.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 6, п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №551 від 11.07.2018. Вважаючи протиправною таку відмову, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.07.2024 прийнято до провадження позовну заяву та відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Від представника Житомирської обласної державної адміністрації надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність та необґрунтованість. Відмітив, що позивачу видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.06.1995 дитини, яка потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи, яке діяло до повноліття дитини на всій території України. Разом з тим, за поданими позивачем переліком документів встановлено відсутність підтверджуючих документів про встановлення причинного зв'язку інвалідності з наслідками аварії на ЧАЕС. Вкладку до посвідчення дитини, інвалідність якої пов'язана з Чорнобильською катастрофою позивачем не було отримано до досягнення повноліття, а тому відсутні правові підстав для надання посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вказує наступне.
Судом встановлено, що 10.09.1997 ОСОБА_1 видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 10.06.1995.
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства надзвичайних ситуацій України від 27.10.2022 №101, яка розглядала надану згідно Переліку, та зареєстровану в ЦМЕК 22.09.2022 року документацію ОСОБА_1 , на предмет встановлення причиного звязку хвороб, інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС, зроблено висновок, що захворювання ОСОБА_1 , «Меланома шкіри спини Т3N0M0,ст.II, клін.гр, II (С43) », пов?язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ від 22.03.2023 позивачу при повторному огляді встановлено з 09.02.2023 другу групу інвалідності. Причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
У подальшому, позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації у якої просив направити надані документи на розгляд Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян для розгляду питання, щодо визначення мені статусу потерпілого від Чорнобильскої катастрофи та видачі посвідчення категорії І серії Б.
Коростенська районна державна адміністрація Житомирської області направила до Житомирської обласної військової адміністрації подання від 21.04.2023 щодо визначення статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та видачу ОСОБА_1 посвідчення категорії 1 серії Б. До подання додано: заяву, чорнобильське посвідчення Д, копія довідки МСЕК, копія паспорта, довідка про проживання, експертний висновок ЦМЕК.
Відповідно до копії витягу з протоколу №65 від 23.05.2023 року засідання Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, при розгляді справи ОСОБА_1 щодо визначення статусу потерпілого від Чорнобильскої катастрофи категорії 1 серії Б та видачі посвідчення, вирішено: документи не відповідають вимогам п. 6 ст. 11, ч.3 ст. 12, п.1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.6, п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМ України від 11.07.2018 №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому відмовити ОСОБА_1 щодо визначення статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 серії Б та видачі посвідчення".
Листом №1795/07 від 25.05.2023 "Про розгляд запиту" ОСОБА_1 повідомлено про прийняте рішення та надіслано витяг з протоколу Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян N?65 від 23.05.2023 року.
За запитом адвоката надано копію протоколу №65 від 23.05.2023 Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян разом з розглянути поданням та копіями документів наданих ОСОБА_2 , для отримання посвідчення , в якому зазначено, що подані документи не відповідають п. 6 ст. 11, 4.3 ст. 12, п.1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.6, п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМ України від 11.07.2018 №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому відмовити ОСОБА_1 щодо визначення статусу потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 серії Б та видачі посвідчення".
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу), визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (ч.2 ст.11 Закону №796-XII).
Статтею 27 Закону №796-ХІІ передбачено, що до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За приписами ст.12 Закону №796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 цього Закону, в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті.
На встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа:
- зазначених у пункті 2 статті 27 цього Закону;
- народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих;
- хворих на рак щитовидної залози.
У контексті викладених обставин слідує висновок, однією з підстав для отримання посвідчення категорії 1 є встановлення уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою,
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону №796-ХІІ визначено, що до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Проаналізувавши викладені норми слід відмітити, що до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551) передбачено, що особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б синього кольору. Особам з інвалідністю видаються посвідчення категорії 1 із зазначенням групи інвалідності та строку, на який установлено інвалідність.
За приписами абз.9 п.10 Порядку №51 посвідчення видаються потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
В конкретному випадку, позивачу для отримання посвідчення особи, яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 законодавством визначено такі умови:
- особа повинна мати статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи;
- повинен бути встановлений причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня (тобто на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи) або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
При встановленні причинного зв'язку хвороб з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (далі - причинний зв'язок хвороб), уповноваженими медичними комісіями при експертизі медичних справ та під час стаціонарного обстеження осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС застосовуються Перелік хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затверджений наказом МОЗ України від 17.05.1997 №150, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.09.1997 за №448/2252 (у редакції наказу МОЗ України від 14.06.2012 №441) (далі - Перелік хвороб), та Перелік хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затверджений наказом МОЗ України від 17.05.1997 №150, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 вересня 1997 року за №448/2252 (у редакції наказу МОЗ України від 14.06.2012 №441) (далі - Перелік хвороб і патологічних станів).
Отже, однією з підстав для отримання посвідчення категорії 1 є встановлення уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Інших вимог для отримання посвідчення категорії 1 серії Б, законодавець не визначає, єдиною умовою є лише відповідний висновок медичної установи.
Відповідний висновок узгоджується із позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.05.2021 у справі №826/5303/17.
З матеріалів справи слідує, що Центральною міжвідомчою експертною комісією Міністерства охорони здоров'я та Міністерства надзвичайних ситуацій України встановлено, що захворювання позивача («Меланома шкіри спини Т3N0M0,ст.II, клін.гр, II (С43)») пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, про що зазначено в експертному висновку від 27.10.2022 №101.
Таким чином, комісією встановлено причинний зв'язок хвороби з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Позивачу встановлена 2 група інвалідності за захворюванням, пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою огляду МСЕК №079481 серії 12 ААГ від 22.03.2023.
Отже, причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача є вплив аварії на ЧАЕС, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Проаналізувавши обставини справи, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у встановленні позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи є необґрунтованою та такою, що порушує його права та законні інтереси, а тому оскаржуване рішення про відмову позивачу у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №65 від 23.05.2023 та видачі посвідчення категорії 1 є безпідставним.
Доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через невстановлення у дитячому віці причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи суд відхиляє, оскільки така обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Центральною міжвідомчою експертною комісією в експертному висновку від 27.10.2022 №101.
При вирішенні цієї справи, суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.01.2020 у справі №825/1391/16.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зважаючи на відсутність судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Житомирської обласної державної адміністрації (майдан С.П.Корольова, 1, м. Житомир, 10014. ЄДРПОУ: 00022489) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категорія громадян від 23.05.2023, про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б.
Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15 квітня 2025 року.
Суддя Р.М.Шимонович