14 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/25753/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Романченка Є.Ю., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 07.10.2024 №064250009502 про відмову у призначенні йому пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити і виплачувати йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.09.2024, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 09.12.1993 по 12.09.1994, з 12.09.1994 по 24.05.1995, періоду військової служби з 26.11.1979 по 30.11.1981.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою про призначення пенсії за віком на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зниженням пенсійного віку згідно зі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії. Однак, згідно з рішенням йому відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Позивач стверджує, що має пільги по виходу на пенсію, а тому вважає рішення відповідача протиправним та таким, що суперечить чинному законодавству.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 року відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання.
16.01.2025 до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву. По змісту якого, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області вказує, що за поданими документами не підтверджено право на зниження пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішення про відмову у призначенні пенсії прийнято у відповідності до чинного законодавства та в межах їх компетенції.
27.01.2025 на адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, по змісту якого просять у задоволенні позову відмовити.
Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України).
У відповідності до частини 4статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії, видане 23.04.2024 Житомирською облдержадміністрацією.
Позивач 30.09.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 10.10.2024 №0600-0211-8/127616 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про прийняте Головним управління Пенсійного фонду України у Київській області рішення від 07.10.2024 №064250009502.
У призначенні пенсії відмовлено у зв'язку з тим, що відсутні первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
На підставі поданих документів та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку страховий стаж позивача становить 17 років 1 місяць 27 днів.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди:
- за довідкою № 50-87-264-24 від 10.05.2024, оскільки відсутні дати про прийняття та звільнення;
- за записами трудової книжки період проходження військової служби, оскільки не зазначена дата видачі військового квитка.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислуги років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави щодо тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно пункту 1 статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 8 років учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документи на підтвердження наявності необхідного періоду участі у ліквідації наслідків катастрофи для зменшення пенсійного віку.
Відповідно до підпункту 7 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС додаються наступні документи:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи у зоні відчуження.
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
У разі неможливості подання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження:
- первинні документи, що стверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Необхідний страховий стаж визначений статтею 55 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не менше 15 років.
Згідно з наданим посвідченням серія НОМЕР_1 від 23.04.2024 ОСОБА_1 визнано учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії.
На підтвердження участі у ліквідації, позивачем надано довідку (за формою №122 від 09.03.1988) від 11.09.2024 №21 видану Бердичівським АТП - 1837 про те, що ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 №14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173.
Як попередньо встановлено судом, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області 07.10.2024 прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону №796, у зв'язку з відсутністю права на зниження пенсійного віку, оскільки первинними документами не підтверджено факт участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Відповідач стверджує, що неможливо врахувати відомості довідки від 11.09.2024 №21 виданої Бердичівським АТП - 1837 для підтвердження періоду участі позивача у ліквідації наслідків аварії як доказ при визначенні права для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як ліквідатору, оскільки це суперечить вимогам законодавства.
Змістом трудової книжки НОМЕР_2 від 28.08.1980 підтверджено факт роботи ОСОБА_1 з 15.10.1987 водієм Бердичівського автотранспортного підприємства.
Згідно довідки про підвищену оплату праці №261 за підписом директора та головного бухгалтера Бердичівського АТП, ОСОБА_1 з 04 грудня 1987 року по 04 січня 1988 року був направлений в зону відчуження м. Чорнобиль рішенням директора АТП-17837 від 03.12.1987 №154.
Наведена інформація підтверджена довідкою про кількість відпрацьованих позивачем годин: 310 годин у 30-ти км зоні (зоні відчуження) та 124 години у н.п. Вижгород.
Твердження пенсійного органу про неможливість врахування довідки за формою №122 від 09.03.1988 від 11.09.2024 №21 Бердичівського АТП - 1837 про участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 04.12.1987 по 04.01.1988, визнаються судом необґрунтованими.
Крім того, вимога у рішенні суб'єкта владних повноважень надати первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визнається судом незаконною.
Відтак, відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку позивачу у рішенні від 07.10.2024 №064250009502 визнається судом невмотивованою та прийнятою за відсутності підстав, а тому позов у наведеній частині слід задовольнити, а відповідне рішення - визнати протиправним та скасувати.
Щодо органу Пенсійного фонду України, якого належить зобов'язати відновити порушене право позивача, суд зазначає таке.
У цій справі заяву позивача про призначення пенсії за принципом екстериторіальності розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, яке за результатами її розгляду прийняло оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії.
З огляду на те, що право позивача на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку порушило Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, то саме цей орган Пенсійного фонду України належить зобов'язати відновити порушене право позивача.
Така позиція суду ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 та від 09.07.2024 у справі №240/16372/23.
Так, за поданими документами та індивідуальними відомостями про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку страховий стаж становить 17 років 01 місяць 27 днів.
Зі змісту Форми РС-право встановлено, що періоди трудової діяльності з 09.12.1993 по 12.08.1994 та з 12.09.1994 по 24.05.1995 зараховані до страхового стажу, а тому у задоволенні позову у цій частині слід відмовити.
Щодо відмови у зарахуванні до трудового стажу періоду військової служби з 26.11.1979 по 30.11.1981 у зв'язку з відсутністю у трудовій книжчі ОСОБА_1 дати видачі військового квитка визнається судом необґрунтованою.
Так, у наявній трудовій книжці НОМЕР_2 від 28.08.1980 Бердичівським АТП внесено запис, що засвідчений печаткою підприємства та свідчить про проходження позивачем військової служби у Радянській армії з 26.11.1979 по 30.11.1981 згідно військового квитка.
З огляду на наведене, відмова у зарахуванні вказаного періоду до трудового стажу визнається судом формальною, а тому позов у наведеній частині слід задовольнити.
Враховуючи вищевикладене та з метою поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.09.2024 (дати подачі відповідної заяви), зарахувавши до страхового стажу період військової служби з 26.11.1979 по 30.11.1981.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, позивачем спростовано правомірний характер відмови у призначенні пенсії, у зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10003, ЄДРПОУ: 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (пров. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Київська обл., Фастівський р-н,08500, ЄДРПОУ:22933548) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 07.10.2024 №064250009502 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.09.2024, зарахувавши до страхового стажу період військової служби з 26.11.1979 по 30.11.1981.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Ю. Романченко
14.04.25