Рішення від 15.04.2025 по справі 240/24551/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/24551/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з приводу призначення пенсії з дати набрання законної сили з 20.06.2024 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2023 у справі № 240/32632/23;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати і виплатити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 25 серпня 2023 року, з дня звернення з заявою за призначенням пенсії.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з дати звернення за призначенням пенсії, а саме з 25.08.2023 є неправомірними та протиправними, та такими що порушують його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, а тому просив позов задовольнити.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

23.01.2025 до суду надійшов відзив, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі №240/32632/23 позовні вимоги позивача задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати позивачу до страхового стажу періоди роботи в колгоспі "Дружба" з 06.07.1984 по 02.05.1985; з 01.03.1993 до 30.10.1993, з 05.03.1994 до 28.11.1994, з 26.02.1998 до 06.04.1999, з 07.04.1999 до 14.10.1999, з 18.12.2000 до 22.09.2001 в російській федерації та до пільгового стажу зарахувати періоди роботи: з 01.02.2008 по 02.08.2017 в ТОВ "Темп-Буки", з 01.10.2018 до 23.08.2023 в МПП "Ілона" та повторно розглянути питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 2 статті 114 Закону №1058, з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. При цьому судом зобов'язань щодо призначення пенсії з 25.08.2023 на Головне управління не покладалось. Відповідно до ст.255 КАС України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (ст.295 КАС України). Не погоджуючись з даним рішенням, Управлінням через систему "Електронний суд" було направлено 28.05.2024 апеляційну скаргу. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 по справі №240/32632/23 зазначено, що у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. 20.06.2024 Сьомий апеляційний адміністративний суд виніс ухвалу про повернення апеляційної скарги через несплату судового збору. Ухвала набрала законної сили з моменту підписання, тобто з 20.06.2024. Таким чином, з 20.06.2024 позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

09.01.2025 та у період із 13.01.2025 по 27.01.2025, 07.02.2025, з 31.03.2025 по 14.04.2025 головуюча суддя перебувала у відпустці; 14.03.2025 та 21.03.2025 - на періодичному навчанні.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 25.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-IV).

До поданої заяви позивачем долучено ряд необхідних документів, в тому числі на підтвердження страхового та пільгового стажу: трудову книжку колгоспника № НОМЕР_1 від 06.07.1984; трудову книжку НОМЕР_2 від 01.03.1993; довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп Буки" (далі - ТОВ "Темп Буки") №9 від 01.08.2023 та Малого приватного підприємства "Ілона" (МПП "Ілона") №23/08 від 23.08.2023 щодо підтвердження стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, накази МПП "Ілона" про затвердження підсумків атестації робочих місць за умовами праці №16 від 25.02.2016, №16 від 30.07.2021.

Після реєстрації заяви позивача та сканування копій документів засобами програмного забезпечення, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області розглянуто подану заяву за принципом екстериторіальності та прийнято рішення №/ПС063950005885 від 01.09.2023 про відмову у призначенні пенсії з підстав відсутності необхідного страхового та пільгового стажу.

Позивач не погодившись із прийнятим рішенням про відмову у призначенні йому пенсії на пільгових умовах, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі № 240/32632/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 01.09.2023 №ПС 063950005885 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи в колгоспі "Дружба" з 06.07.1984 по 02.05.1985; з 01.03.1993 до 30.10.1993, з 05.03.1994 до 28.11.1994, з 26.02.1998 до 06.04.1999, з 07.04.1999 до 14.10.1999, з 18.12.2000 до 22.09.2001 в російській федерації та до пільгового стажу зарахувати періоди роботи: з 01.02.2008 по 02.08.2017 в ТОВ "Темп-Буки", з 01.10.2018 до 23.08.2023 в МПП "Ілона" та повторно розглянути питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.

Рішення суду у справі № 240/32632/23, відповідно до вимог ст. ст.255 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України набрало законної сили 20.06.2024.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 призначено пенсію з віком з 20.06.2024, тобто з дати набрання рішенням суду у справі № 240/32632/23 законної сили.

Не погоджуючись з датою призначення пенсії з 20.06.2024, позивач 04.11.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою в якій просив провести нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п.2 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дати звернення з заявою за призначенням пенсії на пільгових умовах, тобто з 25.08.2023.

Листом від 03.12.2024 №29271-27572/Я-02/8-0600/24 відповідач повідомив позивача, що судом зобов'язань щодо призначення пенсії з 25.08.2023 на Головне управління не покладалось. Пенсія призначена з 20.06.2024, з дня набрання рішенням суду законної сили.

Не погоджуючись з діями відповідача стосовно призначення пенсії з 20.06.2024, тобто не з дати звернення із заявою про призначення пенсії від 25.08.2023, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України № 1058-IV.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону України № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до статті 45 Закону України № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення і перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1). Відповідно до пункту 1.6. Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Згідно з пунктом 1.8 розділу І Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Аналіз положень вказаного Порядку №22-1 дає підстави для висновку про те, що, встановивши, що до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, зобов'язаний письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково, та в заяві про призначення пенсії зробити відповідний запис.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.04.2019 року у справі № 759/12575/15-а щодо аналогічних правовідносин.

У межах спірних правовідносин відповідач не спростовує, що первинне звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії відбулось 25.08.2023, однак відповідач призначив пенсію 20.06.2024, тобто з дня набрання законної сили рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі №240/32632/23.

Як вже зазначалось, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі №240/32632/23, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи в колгоспі "Дружба" з 06.07.1984 по 02.05.1985; з 01.03.1993 до 30.10.1993, з 05.03.1994 до 28.11.1994, з 26.02.1998 до 06.04.1999, з 07.04.1999 до 14.10.1999, з 18.12.2000 до 22.09.2001 в російській федерації та до пільгового стажу зарахувати періоди роботи: з 01.02.2008 по 02.08.2017 в ТОВ "Темп-Буки", з 01.10.2018 до 23.08.2023 в МПП "Ілона" та повторно розглянути питання про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.

Суд, ухвалюючи вказане рішення встановив, що позивач досяг 55 років, має загальний трудовий стаж понад 30 років, з яких пільговий стаж більше 12 років, він набув права на призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст.114 Закону №1058-IV за Списком №2 виробництв, цехів, професій посад і показників на роботах з шкідливими та важкими умовами праці.

Згідно з ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Таким чином, відповідач, після отримання рішення суду, яке набрало законної сили, повинен був зарахувати підтверджений судом страховий стаж, який позивач набув ще до первинного звернення, здійснивши призначення пенсії з дати з якої позивач набув таке право.

Та ж обставина, що під час розгляду іншої справи суд окремо не зазначив дату, з якої орган Пенсійного фонду повинен був призначити пенсію позивача, не спростовує право позивача на правильний перерахунок пенсії, який може вважатись таким лише з урахуванням усього наявного у нього стажу.

Право позивача на отримання належних йому пенсійних виплат в цьому випадку не може ставитися в залежність від оскарження ним дій та рішень пенсійного органу в судовому порядку і підлягає поновленню з моменту його виникнення, тобто з наступного дня після досягнення пенсійного віку або з дня звернення з відповідною заявою.

Таким чином, з урахуванням того, що ОСОБА_1 25.08.2023 подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву та усі документи, які підтверджували право на призначення пенсії, що не заперечується сторонами, за таких обставин, суд дійшов висновку, що призначення пенсії позивачеві з 20.06.2024 є неправомірним, оскільки у цьому випадку пенсію потрібно було призначати з первинного звернення до пенсійного органу за призначенням пенсії.

Зважаючи на це, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії з 25.08.2023.

Водночас, з метою відновлення порушеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області права ОСОБА_1 суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня першого звернення із заявою про призначення пенсії, а саме - з 25.08.2023, з урахуванням фактично виплачених сум.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

При цьому, адміністративний суд з урахуванням фактичних обставин зобов'язаний здійснити ефективний захист порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій.

Верховний Суд у постанові від 24.12.2019 по справі №209/2050/17 зазначає, що право особи на пенсію також не може залежати від встановлення усіх обставин, які мають значення для вирішення питання про призначення пенсії, і підлягає поновленню з моменту його виникнення, тобто з дня первинного звернення до пенсійного органу.

Відповідно до ч.1-2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.

У силу приписів ст.139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 25.08.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дати звернення з 25.08.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва

15.04.25