Рішення від 15.04.2025 по справі 160/5488/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року Справа № 160/5488/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Виконавчий комітет Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

18 лютого 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Виконавчий комітет Дніпровської міської ради з вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо позачергового не забезпечення житловою площею сім'ї ОСОБА_1 (три людини) за рахунок коштів як державного, так і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством у відповідності до пункту 10 частини першої статті 20 та статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ;

- зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради позачергово забезпечити житловою площею сім'ю ОСОБА_1 (три людини) з врахуванням додаткової житлової площі у вигляді окремої кімнати на кожну особу з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме у вигляді квартири в розмірі 13,65 х З + 2 х 10 = 60,95 м2 житлової площі та 35,22 м2 загальної площі на сім'ю за рахунок коштів як державного, так і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством у відповідності до пункту 10 частини першої статті 20 та статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ;

- зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради позачергово до 1 квітня поточного року подати запит на потребу в субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для ОСОБА_1 на сім'ю з трьох осіб, двоє з яких є інвалідами, у відповідності до пункту 4 Порядку та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 р. № 280. Цю частину позовних вимог присудити до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно позачергового не забезпечено житловою площею сім'ю ОСОБА_1 із трьох осіб, а також протиправно до 1 квітня поточного року не подано запит на потребу в субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для ОСОБА_1 на сім'ю з трьох осіб, двоє з яких є інвалідами, у відповідності до пункту 4 Порядку та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 р. № 280.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 20.02.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

10.03.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог, в обґрунтування якого зазначив, що повноваження щодо забезпечення житловою площею осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії згідно п.10 ч.1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не належать до компетенції Управління. Вказав, що право на отримання грошової компенсації згідно норм Порядку № 280 має внутрішньо переміщена особа, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Згідно зазначеної у заяві від 27.12.2024 інформації та наданих до заяви документів Позивач: не брав безпосередньої участі в антитерористичній операції; не визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; не перебуває на квартирному обліку.

19.03.2025 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в яких він зазначає, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2023 №160/24263/23 зобов'язано Дніпровську міську раду вжити заходи щодо прийняття та розгляду моєї заяви про взяття на облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. На виконання рішення суду, за домовленістю з Секретарем ДМР О.О. Санжарою така заява про постановку на квартирний облік була подана від 07.08.2024. Спір між ДЖГ ДМР і Мінсоцполітики/Мінветеранів України про позачергове право на забезпечення житловою площею моєї сім'ї було вирішено на мою користь. Отже мною зроблено всі необхідні дії у відповідача для постановки моєї родини на квартирний облік та з огляду на правову позицію головних розпорядників бюджетних коштів Мінсоцполітики та Мінветеранів України забезпечення моєї сім'ї позачерговим житлом повинно відбуватись не залежно від наявності такого обліку.

25.03.2025 відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких представник відповідача зазначив, що всі позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління є безпідставними, оскільки повноваження щодо взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, повноваження щодо забезпечення житловою площею осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії згідно п.10 ч.1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та повноваження подавати запити на потребу в субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, не віднесено до компетенції Управління. 08.04.2025 від позивача до суду надійшли пояснення до заперечень відповідача, в яких він зазначає, що адміністративна справа №160/1621/24 про відновити виплати допомоги на проживання ВПО пов'язана зі справою №160/5488/25 про позачергове забезпечення житловою площею та подання запиту на потребу в субвенції для виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення наступним алгоритмом: 1) постановка на облік у відповідача; 2) отримання допомоги на проживання ВПО; 3) звернення за пільговим забезпеченням житловою площею; 4) отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення; 5) зняття з обліку у відповідача. Відповідач не подав до ДСП ДМР відповідне подання згідно п. 2 позовних вимог про позачергове до 1 квітня поточного року подання запиту на потребу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для моєї сім'ї з трьох осіб, двоє з яких є інвалідами, у відповідності до пункту 4 Порядку №280 - це є протиправною бездіяльністю та порушенням прав позивача.

Третій особі було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою відповідального працівника суду від 20.02.2025; правом на подання пояснень на позов третя особа не скористався.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою згідно довідки №1201-5001723609 від 07.06.2023, виданої Центральним УСЗН Дніпровської МР.

Також, позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни 2 групи згідно посвідчення «Інвалід війни» серія НОМЕР_1 , виданого УПСЗН Лисичанської МР Луганської області 11.07.2016, а також є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі посвідчення серії НОМЕР_2 та перебуває на обліку в Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради і проживає у гуртожитку.

З матеріалів справи вбачається, що 07.04.2023 позивач звернувся до заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ДМР Лисенка М.О. з питання постановки на квартирний облік, проте у постановці на квартирний облік йому було відмовлено.

Позивач звернувся до суду за захистом порушених прав. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року у справі № 160/24263/23 зобов'язано Дніпровську міську раду (49000, м.Дніпро, пр.Дмитра Яворницького,75, код ЄДРПОУ 26510514) вжити заходи щодо прийняття та розгляду заяви ОСОБА_1 про взяття на облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Державним виконавцем 14.05.2024 було відкрите виконавче провадження ВП №75000793 за постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2023 №160/24263/23.

Проте, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2024 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року у справі № 160/24263/23 - скасовано, провадження в адміністративній справі №160/24263/23 - закрито.

07.08.2024 позивач звернувся до Міського голови з заявою та документи про прийняття на облік громадян, що потребують поліпшення житлових умов, але отримав відмову ДЖГ ДМР.

15.09.2024 позивач звернувся до Міністерства соціальної політики України з виконання п.10 ст.20 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 796-ХІ.

Листом № 9928/0/97-24/316 від 20.09.2024 Міністерства соціальної політики України повідомило позивача, що його звернення надсилається до Національної соціальної сервісної служби України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації та виконавчого комітету Дніпровської міської ради для розгляду в межах компетенції, вжиття відповідних заходів та інформування останнього (в копії Мінсоцполітики) про результати у встановлені законодавством строки.

27.12.2024 позивач звернувся з заявою до відповідача з проханням подати запит на потребу в субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для ОСОБА_1 на сім'ю з трьох осіб.

Листом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради № 15/6-2060 від 31.12.2024 було повідомлено позивача, що - «… для призначення та виплати грошової компенсації, у відповідності до вимог Постанови, необхідно:

- мати статус учасника бойових дій АТО/ООС або особи з інвалідністю внаслідок війни III групи АТО/ООС станом на 01.06.2018 та мати відповідні посвідчення;

- перебувати на обліку у базі даних внутрішньо перемішених осіб до 24.02.2022;

- перебувати на квартирному обліку станом на 01.06.2024 та подати заяву на призначення грошової компенсації у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Враховуючи вищевикладене та розглянувши надані Вами документи, Управління не має підстав для направлення їх на розгляд міської комісії у відповідності до постанови КМУ від 18.04.2018 №280».

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно ст. 3 Конституції України гарантовано визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Механізм призначення та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - грошова компенсація) регламентовано Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280 «Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» (зі змінами) (далі - Порядок № 280).

Відповідно до п. 1 Порядку № 280 - цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів у період їх здійснення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов, включені у списки осіб, які станом на 1 червня 2024 р. користуються правом першочергового або позачергового одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пункті 2 цього Порядку (далі - квартирний облік), обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб та інформацію про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних), і звернулися за призначенням грошової компенсації у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Пунктом 4 Порядку № 280 визначено, що за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

Відповідно до п 6 Порядку № 280, заяву про призначення грошової компенсації внутрішньо переміщена особа або її законний представник чи уповноважений представник подає в паперовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до структурного підрозділу районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі - місцевий орган) не пізніше ніж у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Перелік документів, які подаються до заяви встановлено п. 7 Порядку №280.

Як уже зазначалось 27.12.2024 позивач звернувся з заявою до відповідача з проханням подати запит на потребу в субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для ОСОБА_1 на сім'ю з трьох осіб.

З відзиву відповідача вбачається, що до заяви ОСОБА_1 надав:

- заяву ОСОБА_2 від 27.12.2024 про згоду бути врахованою при

розрахунку грошової компенсації;

- заяву ОСОБА_3 від 27.12.2024 про згоду бути врахованим

при розрахунку грошової компенсації;

- копію паспорта громадянина України (у формі ID-картки) ОСОБА_1 ;

- копію паспорта громадянина України (у формі ID-картки) ОСОБА_3 ;

- копію паспорта та РНОКПП ОСОБА_2 ;

- копію свідоцтва про одруження № НОМЕР_3 , виданого 20.03.1991;

- копію свідоцтва про народження № НОМЕР_4 , виданого 14.10.1993;

- копію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 06.01.2015 №6334004339 на ім'я ОСОБА_1 ;

- копію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої

території України та районів проведення антитерористичної операції від 22.12.2014 №6334004036 на ім'я ОСОБА_3 ;

- копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 07.06.2022 № 1201-2001723609;

- копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 від 10.05.2022 № 1201-5001545474;

- копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 від 07.06.2022 № 1201-5001723540;

- копію Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_5 від 21.04.1998, виданого на ім'я ОСОБА_1 ;

- копію Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_6 від 28.02.2019, виданого на ім'я ОСОБА_2 ;

- копію Посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 від 11.07.2016, виданого на ім'я ОСОБА_1 ;

- копію Посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_7 від 03.03.2009, виданого на ім'я ОСОБА_2 ;

- копію Службового посвідчення працівника Державної служби України з надзвичайних ситуацій;

- копію Довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 04.05.2023, виданої на ім'я ОСОБА_3 ;

- копію листа Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області від 01.05.2023 про те, що ОСОБА_3 не перебуває на квартирному обліку за місцем проходження служби;

- копію витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» на ім'я ОСОБА_1 ;

- копію витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» на ім'я ОСОБА_3 .

Листом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради № 15/6-2060 від 31.12.2024 було повідомлено позивача, що - «… для призначення та виплати грошової компенсації, у відповідності до вимог Постанови, необхідно:

- мати статус учасника бойових дій АТО/ООС або особи з інвалідністю внаслідок війни III групи АТО/ООС станом на 01.06.2018 та мати відповідні посвідчення;

- перебувати на обліку у базі даних внутрішньо перемішених осіб до 24.02.2022;

- перебувати на квартирному обліку станом на 01.06.2024 та подати заяву на призначення грошової компенсації у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Враховуючи вищевикладене та розглянувши надані Вами документи, Управління не має підстав для направлення їх на розгляд міської комісії у відповідності до постанови КМУ від 18.04.2018 №280».

Згідно п. 2 Порядку № 280 - право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів у період їх здійснення, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - внутрішньо переміщені особи), які перебувають на квартирному обліку станом на 1 червня 2024 р., обліковані як внутрішньо переміщені особи вперше до 24 лютого 2022 р. і на час призначення грошової компенсації перебувають на обліку в базі даних та звернулися за її призначенням у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Так, згідно зазначеної у заяві від 27.12.2024 інформації та наданих до заяви

документів Позивач:

- не брав безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи у здійсненні до 1 червня 2018 р. заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (відсутні документи, передбачені підпунктами 3-6 пункту 7 цього Порядку);

- не визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (статус особи з інвалідністю внаслідок війни II групи Позивачу надано згідно пункту 1 частини другої статті 7 “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як військовослужбовцю, який став особою з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи);

- не перебуває на квартирному обліку.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що Позивач звертався до суду за захистом порушених прав. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року у справі № 160/24263/23 зобов'язано Дніпровську міську раду (49000, м.Дніпро, пр.Дмитра Яворницького,75, код ЄДРПОУ 26510514) вжити заходи щодо прийняття та розгляду заяви ОСОБА_1 про взяття на облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Проте, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2024 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2023 року у справі № 160/24263/23 - скасовано, провадження в адміністративній справі №160/24263/23 - закрито.

З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що Відповідач, у відповідності до наданих повноважень, правомірно відмовив Позивачу у внесенні до комісії подання про виплату грошової компенсації у відповідності до постанови КМУ від 18.04.2018 №280.

Стосовно вимоги позивача визнати протиправною бездіяльність Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо позачергового не забезпечення житловою площею сім'ї ОСОБА_1 (три людини) за рахунок коштів як державного, так і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством у відповідності до пункту 10 частини першої статті 20 та статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ - суд зазначає наступне.

Пунктом 10 частини першої статті 20 та статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ визначено, що особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.

Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

З матеріалів справи вбачається, що Позивач звернувся до Відповідача з заявою від 27.12.2024 саме з проханням подати запит на потребу в субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для ОСОБА_1 на сім'ю з трьох осіб.

Тоді як підтвердження звернення Позивача до Відповідача з заявою щодо позачергового забезпечення житловою площею за рахунок коштів як державного, так і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством у відповідності до пункту 10 частини першої статті 20 та статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ - матеріали справи не містять.

Отже суд вважає, вимоги позивача в частині зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради позачергово забезпечити житловою площею сім'ю ОСОБА_1 (три людини) також не підлягають задоволенню.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_8 ) до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (вул. Лук'яненка Левка, буд. 39/41, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49005; ІК в ЄДРПОУ 42788347), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Виконавчий комітет Дніпровської міської ради (просп. Дмитра Яворницького, буд. 75, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49000; ІК в ЄДРПОУ 04052092) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 15 квітня 2025 року.

Суддя Е.О. Юрков