Рішення від 09.04.2025 по справі 160/34442/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 рокуСправа №160/34442/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265078-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в розмірі 1739,40 грн. (податковий період 2021 рік);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265077-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості розмірі 9421,75 грн. (податковий період 2022 рік);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС У країни у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265044-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в розмірі 9711,65 грн. (податковий період 2023 рік);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265076-2411-0406-UA12040170000019083, яким нараховано «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в розмірі 23858,25 грн. (податковий період 2022 рік);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265043-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в розмірі 24592,35 грн. (податковий період 2023 рік);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265075-2411-0466- UA12040170000019083, яким нараховано «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в розмірі 54717,00 грн. (податковий період 2022 рік).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно із спірними податковими повідомленнями-рішеннями, винесеними відповідачем, позивачу було нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, на загальну суму 180441,00 грн. Позивач не погоджується із вищезазначеними рішеннями у зв'язку з тим, що відповідачем невірно було визначено назву класифікації будівель та споруд. Зауважено, що об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності позивача, мають чітко визначену назву - Склад та до цих об'єктів, на думку позивача, повинна застосовуватися ставка податку у розмірі 0%.

Отже, позивач вважає, що відповідачем було невірно застосовано ставки податку, що визначені рішенням Криничанської селищної ради від 13.07.2018 року № 4-59/VII та рішенням Криничанської селищної ради від 29.06.2021 року №32-9/VІІІ.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

21.01.2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Зауважив, що відповідно п. 266.7.3 1.266.7 ст.266 Кодексу, відповідачем в автоматичному режимі було сформовано спірні ППР, які були вручені належним чином. Відповідач при винесенні податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений законодавством України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 року продовжено процесуальний строк розгляду справи на тридцять днів.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом з матеріалів справи встановлено, що згідно з інформацією станом на 20.11.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 є власником, зокрема:

- склад паливно-мастильних матеріалів, який знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., Криничанський р-н, сщ/рада Криничанська, комплекс будівель та споруд № 10, загальна площа 289,9 м2, дата набуття права власності 22.04.2014, частка власності 1;

- нежитлова будівля (склад), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 734,1 м2, дата набуття права власності 12.09.2018, частка власності 1;

- нежитлова будівля (склад), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 1683,6 м2, дата набуття права власності 31.05.2017, частка власності 1.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області в автоматичному режимі було сформовано ППР від 27.09.2024 року, а саме:

- ППР №2265078-2411-0466-UА12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 1739,40 грн. (податковий період 2021 рік), об'єкт нерухомості - інші будівлі, загальною площею 289,9 кв.м.;

- ППР №2265077-2411-0466-UА12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 9421,75 грн. (податковий період 2022 рік), об'єкт нерухомості - інші будівлі, загальною площею 289,9 кв.м.;

- ППР №2265044-2411-0466-UА12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 9711,65 грн. (податковий період 2023 рік), об'єкт нерухомості - інші будівлі, загальною площею 289,9 кв.м.;

- ППР №2265076-2411-0466-UА12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 23858,25грн. (податковий період 2022 рік), об'єкт нерухомості - нежитлова будівля, загальною площею 734,1 кв.м.;

- ППР №2265043-2411-0466-UА12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 24592,35 грн. (податковий період 2023 рік), об'єкт нерухомості - нежитлова будівля, загальною площею 734,1 кв.м.;

- ППР № 2265075-2411-0466-UА12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 54717,00 грн. (податковий період 2022 рік), об'єкт нерухомості - нежитлова будівля, загальною площею 1683,6 кв.м.;

- ППР №2265042-2411-0466-UА12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 56400,60 грн. (податковий період 2023 рік), об'єкт нерухомості - нежитлова будівля, загальною площею 1683,6 кв.м.

ППР отримані ОСОБА_1 01.10.2024 року.

02.10.2024 року позивачем було подано на адресу відповідача заяву про проведення звірки даних в порядку п.п. 266.7.3, п. 266,7 ст.266 Податкового кодексу України щодо об'єктів нежитлової нерухомості.

Листом від 30.10.2024 року № 74827/6-04-36-24-11-14 ГУ ДПС у Дніпропетровської області повідомило позивача про те, що: «Використовуючи дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єкту нерухомого майна, було проведено звірку щодо застосування ставки згідно рішень міської ради по об'єктах нерухомого майна, а саме:

- Нежитлова будівля (склад), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1683,3 кв.м. дата набуття права власності 31.05.2017, частка власності 1;

- Нежитлова будівля (склад), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 734,1 кв.м. дата набуття права власності 12.09.2018, частка власності 1;

- Склад паливо-мастильних матеріалів, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 289,9 кв.м. дата набуття права власності 22.04.2014, частка власності 1.

З урахуванням проведеної звірки податкові повідомлення-рішення на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об'єктам житлової нерухомості підлягають відкликанню (скасуванню):

- ППР№ 1552861-2411-0466 від 27.06.2024 на суму 17394 грн за 2021 рік;

- ППР № 1552867-2411-0466 від 27.06.2024 на суму 3768,70 грн за 2022 рік;

- ППР № 1552864-2411-0466 від 27.06.2024 на суму 21886,8 грн за 2022 рік;

- ППР № 1552865-2411-0466 від 27.06.2024 на суму 9543,30 грн за 2022 рік;

- ППР № 1552855-2411-0466 від 27.06.2024 на суму 9836,94 грн за 2023 рік;

- ППР № 1552853-2411-0466 від 27.06.2024 на суму 22560,24 грн за 2023 рік;

- ППР № 1552856-2411-0466 від 27.06.2024 на суму 3884,66 грн за 2023 рік.

Рішенням Криничанської селищної ради №4-59/VIII 13.07.2018 року на інші нежитлові будівлі (нежитлові будівлі, нежитлові приміщення, нежитлові будинки, господарські будівлі, інші нежитлові будівлі) встановлено ставку 0,1% від мінімальної заробітної плати станом на 01 січня звітного (податкового) року.

Рішенням Криничанської селищної ради №32-9/VІІІ 29.06.2021 року на інші нежитлові будівлі (нежитлові будівлі, нежитлові приміщення, нежитлові будинки, господарські будівлі, інші нежитлові будівлі) встановлено ставку 0,5% від мінімальної заробітної плати станом на 01 січня звітного (податкового) року.».

За результатами звірки відповідно до п.п. 266.7.3,266.7 п. 266 ПК України, відповідачем було сформовано нові ППР, які оскаржуються.

Згідно із спірними ППР, винесеними відповідачем, позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, на загальну суму 180441,00 грн.

Не погоджуючись із спірними рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом пункту 8.1 статті 8 ПК України в Україні, встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Пунктом 8.3 статті 8 ПК України визначено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створенізгідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і єобов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до підпункту 10.1 статті 10 ПК України, до місцевих податків належать податок намайно.

Пунктом 10.3 статті 10 ПК України визначено, що місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору та земельного податку за лісові землі.

Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПК України, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.

Підпунктом 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України визначено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування .встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до п. 12.4 ст. 12 ПК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним пла і формування територій громад, щодо податків та зборів належать: встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом; визначення переліку податкових агентів згідно із статтею 268 цього Кодексу; прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетногоперіоду.

Пункт 12.5 ст. 12 ПК України передбачає, що офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Згідно з пп. 14.1.129-1., 14.1.157 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, їх складові частини, що не є об'єктами житлової нерухомості. До об'єктів нежитлової нерухомості відносяться:

а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;

б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;

в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;

г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;

ґ) будівлі промислові та склади;

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;

є) інші будівлі.

Податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Відповідно до пп. 41.1.1. п. 41.1. ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Підпунктом 54.3.3. п. 54.3. ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п. 58.1. ст. 58 Податкового кодексу України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).

Розділом XII Податкового кодексу України врегульовано сплату платниками податків податку на майно.

Згідно з пп. 265.1.1. п. 265.1. ст. 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається, зокрема, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

За пп. 266.1.1. п. 266.1. ст. 266 Податкового кодексу України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Підпунктом 266.1.2. п. 266.1. ст. 266 Податкового кодексу України встановлено, що визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

а) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

б) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

в) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Відповідно до пп. 266.2.1. п. 266.2. ст. 266 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

За пп. 266.3.1., 266.3.2. п. 266.3. ст.266 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності

Згідно з пп. 266.5.1. п. 266.5. ст. 266 Податкового кодексу України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Підпунктом 266.6.1. п. 266.6. ст. 266 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до пп «а» пп. 266.4.1. п. 266.4. ст. 266 Податкового кодексу України, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів.

За пп. 266.7.1. п. 266.7. ст. 266 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Згідно з пп. 266.7.2. п. 266.7. ст. 266 Податкового кодексу України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до пп. 266.7.3. п. 266.7. ст. 266 Податкового кодексу України, платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:

об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

права на користування пільгою із сплати податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Згідно з пп. 266.7.4. п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, органи державної реєстрації прав на нерухоме майно зобов'язані у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій, надає відомості у строки та в порядку, встановлені підпунктом 70.16.7-1 пункту 70.16 статті 70 цього Кодексу.

У разі подання платником податку контролюючому органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом відомостей від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об'єкт оподаткування.

Застосовуючи вищевикладені нормативні положення до обставин цієї справи, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено, що Рішенням № 4-59/VII від 13.07.2018 року «Про встановлення місцевих податків та зборів по Криничанській селищній раді з 2019 року», відповідно до п.п.1 п.1, встановлені ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1.

Додатком № 1 до рішення Криничанської селищної ради від 13.07.2018 року № 4-59/VII були визначені наступні ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які вводяться в дію з 01 січня 2019 року.

Згідно з додатком № 1, встановлені наступні ставки податку: 1252. Резервуари, силоси та склади: 1252.9 Склади та сховища інші 0,000.

Рішенням №32-9/VIII від 29.06.2021 року «Про встановлення місцевих податків та зборів по Криничанській селищній раді» згідно з п. 1.2, встановлено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 5.

Додатком № 5 до рішення Криничанської селищної ради від 29 червня 2021 року № 32-9/VIII були визначені наступні ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які вводяться в дію з 01 січня 2022 року.

Згідно з додатком № 5, встановлені наступні ставки податку: 1252. Резервуари, силоси та склади: 1252.9 Склади та сховища інші 0,000.

Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 р. № 507 (далі - ДК 018-2000), що діяв у період, за який проведено нарахування податку, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання нежитлові» клас 1252 «Резервуари, силоси та склади».

Цей клас включає такі підкласи: 1252.1 Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу; 1252.2 Резервуари та ємності інші; 1252.3 Силоси для зерна; 1252.4 Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів; 1252.5 Склади спеціальні товарні; 1252.6 Холодильники; 1252.7 Складські майданчики; 1252.8 Склади універсальні; 1252.9 Склади та сховища інші.

У 2021-2023 роках Криничанська селищна рада своїми рішеннями встановила ставки податків на зазначене нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 0,000 відсотка від мінімальної заробітної плати.

На підставі наведеного, слід зазначити, що об'єкти нежитлової нерухомості позивача, зокрема: Склад паливо-мастильних матеріалів, розташований за межами населеного пункту за адресою: Дніпропетровська область, Кам'янський (колишній Криничанський) район, сщ/рада Криничанська, Комплекс будівель та споруд №10, загальною площею 289,9 кв.м. (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності); Нежитлова будівля (склад), розташований за межами населеного пункту за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1683,6 кв.м. (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності); Нежитлова будівля (склад), розташований за межами населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 734,1 кв.м. (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності) відповідно до ДК 018-2000, належать до класу 1252 «Резервуари, силоси та склади», підклас 1252.9 Склади та сховища інші, відтак, ставка податку повинна бути застосована у розмірі 0,000 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати.

Відсутність ставки податку, затвердженої місцевою радою, свідчить про відсутність підстав для сплати податку.

Разом з тим, суд зауважує, що відповідачем у спірних ППР та у листі № 74827/6-04-36-24-11-14 від 30.10.2024 року не зазначено, які саме рішення сільської, селищної міської ради та додатки, розділи додатків до рішень були ним застосовано.

Також, у відзиві відповідач жодним чином не пояснив порядок визначення ним застосованої ставки податку у розмірі 0,50%, вказаної у розрахунках податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Таким чином, суд зазначає, що відповідачем невірно визначено класифікацію будівель та споруд, як наслідок, невірно застосовані вищезазначені ставки податку у розмірі 0,50% та безпідставно нараховано позивачу податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, на загальну суму 180441,00 грн.

З урахуванням вищезазначеного та на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно нараховано позивачу податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, на загальну суму 180441,00 грн., як наслідок, спірні податкові повідомлення-рішення від 27.09.2024 року прийняті протиправно, належних та допустимих доказів правомірності прийняття таких рішень відповідачем до суду не надано, відтак, підлягають скасуванню.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідач під час судового розгляду справи не довів, що у спірних відносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265078-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 1739,40 грн. (податковий період 2021 рік).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265077-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, розмірі 9421,75 грн. (податковий період 2022 рік).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС У країни у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265044-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 9711,65 грн. (податковий період 2023 рік).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265076-2411-0406-UA12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 23858,25 грн. (податковий період 2022 рік).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265043-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 24592,35 грн. (податковий період 2023 рік).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області від 27.09.2024 року №2265075-2411-0466-UA12040170000019083, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 54717,00 грн. (податковий період 2022 рік).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1804,41 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник