Постанова від 14.04.2025 по справі 513/332/25

Справа № 513/332/25

Провадження № 3/513/299/25

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року Саратський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Миргород В.С., при секретарі судового засідання Русавській Н.В., за участі прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області Франчука О.В., особи, стосовно якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Плахтіївка Саратського району Одеської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який є депутатом VІІІ скликання Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 01 квітня 1999 року, Білгород-Дністровським МВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_2 , якому роз'яснені вимоги ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, -

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу №417/2025 від 26 лютого 2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом VIII скликання Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП несвоєчасно 14 лютого 2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно протоколу №418/2025 від 26 лютого 2025 року ОСОБА_1 , будучи депутатом VIII скликання Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VIІ «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 14 лютого 2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно протоколу №419/2025 від 26 лютого 2025 року ОСОБА_1 , будучи депутатом VIII скликання Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VI1 «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 14 лютого 2025 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За кваліфікації дій правопорушника за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, до суду надійшли окремі протоколи № 417/2025, № 418/2025 та № 419/2025 від 26 лютого 2025 року та заведено три справи про адміністративні правопорушення № 513/332/25 (провадження № 3/513/299/25), №513/333/25 (провадження № 3/513/300/25) та № 513/334/25 (провадження № 3/513/301/25). Постановою судді від 11 березня 2025 року, на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, справи об'єднані в одне провадження під № 513/332/25 провадження № 3/513/299/25.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав. Зазначив, що з 01 грудня 2020 року відповідно до рішення Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області №1 від 01 грудня 2020 року його визнано обраним депутатом Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VІІІ скликання. Зазначив, що він зобов'язаний у встановлені чинним законодавством строки подавати декларацію, оскільки були внесені зміни до законодавства про декларування. Таким чином, дійсно подав із порушенням строків щорічну декларацію за 2021, 2022 і 2023 роки. Просить його суворо не карати.

Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тому просить притягнути його до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, встановленому санкцією статті.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого.

Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до положень ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також встановлений порядок управління і які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій.

Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що згідно до рішення 1-шої сесії Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання №1-VІІІ від 01 грудня 2020 року ОСОБА_1 було обрано депутатом та визнано його повноваження. 01 грудня 2020 року ОСОБА_1 особисто під підпис прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «б» ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутати сільських рад - є суб'єктами декларування, а саме особами, які зобов'язані щорічно подавати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

У відповідності до протоколу пленарного засідання 5 - сесії VІІІ скликання Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та матеріалів до нього від 20 квітня 2021 року секретарем сільської ради ОСОБА_2 , поінформовано присутніх депутатів про необхідність подання щорічної декларації про майновий стан та доходи за минулий рік до 01 квітня поточного року.

Таким чином, депутат VIII скликання Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на неї поширюється дія цього Закону, і він є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 рік не пізніше 31 січня 2024 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, лише 14 лютого 2025 року об 15 годині 26 хвилин.

Також ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, лише 14 лютого 2025 року об 15 годині 31 хвилина.

Крім цього, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31 березня 2024 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, лише 14 лютого 2025 року о 15 годині 37 хвилин.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічних декларацій за 2021, 2022 та 2023 роки також підтверджується:

- протоколами про адміністративне правопорушення, які пов'язані з корупцією №417/2025, №418/2025 та №419/2025 від 26 лютого 2025 року, в яких викладена суть адміністративного правопорушення;

- копіями скріншоту сторінок витягів з Єдиного державного реєстру декларацій, в яких вказано, коли саме ОСОБА_1 було подано щорічні декларації, а саме: 14 лютого 2025 року о 15 годині 26 хвилини за 2021 рік, 14 лютого 2025 року о 15 годині 31 хвилина за 2022 рік та 14 лютого 2025 року о 15 годині 37 хвилин за 2023 рік;

- копією листа Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 25 грудня 2024 року № 679 щодо надання інформації та копій документів відносно депутатів Плахтіївської сільської ради VІІІ скликання;

- копією рішення з додатком Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району одеської області від 01 грудня 2020 року № 1-VІІІ «Про початок повноважень депутатів Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області»;

- копією Присяги посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 від 01 грудня 2020 року;

- копією протоколу № 5 пленарного засідання 5 сесії VІІІ скликання Плахтіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 20 квітня 2021 року;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 06 лютого 2025 року щодо підстав несвоєчасної подачі декларацій за 2021, 2022 та 2023 роки;

- рапортами старшого оперуповноваженого УСР в Одеській області ДСР НП України, майора поліції І. Яковлєва від 26 лютого 2025 року.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічні декларації за 2021, 2022 та 2023 роки).

Поважних причин, які би об'єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 електронної щорічної декларації за 2021, 2022 та 2023 роки у встановлений законом строк, під час розгляду справи не було встановлено.

Посилання ОСОБА_1 на те, що він дійсно подав із порушенням строків щорічну декларацію за 2021, 2022 і 2023 роки, оскільки йому не було відомо те, що законом поновлено строки подання декларації в умовах воєнного стану, не є підставою для звільнення останнього від відповідальності.

Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Під час накладення стягнення, як то передбачено ст. 33 КУпАП, враховано характер вчиненого правопорушення, особа правопорушниці, ступінь її вини, майновий стан за працевлаштування. Обставиною, що пом'якшує відповідальність суд приймає визнання вини. Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.

З метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу мінімальним розміром, передбаченим санкцією зазначеної статті.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір.

Керуючись ст. ст. 36, 40-1, ч.1 ст.172-6, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят грн 00 к.).

Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок №UA978999980313030106000015722, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК в Одеській області/смт. Сарата/21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.). на розрахунковий рахунок №UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.

Повний текст постанови буде складений, а його копія вручена або надіслана ОСОБА_1 та іншим учасникам справи, не пізніше трьох днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини постанови.

Повний текст постанови складено 15.04.2025 року.

Суддя В. С. Миргород