Справа № 522/3090/25
Провадження № 2-о/522/241/25
10 квітня 2025 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Павлик І.А.,
за участю:
за участю: секретаря судового засідання - Запольської А.М.,
представника заявника - адвоката Казарова І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , заінтересована особа - Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану,
19.02.2025 до Приморського районного суду м. Одеси надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , заінтересована особа - Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану.
Заяву обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь АР Крим народилась дитина чоловічої статі від батьків, що перебувають у шлюбі, громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та громадянки Узбекистану ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до положень ст. 145-147 СК України дитині визначено прізвище, ім'я та по батькові - ОСОБА_2 .
Факт народження дитини на тимчасово окупованій території підтверджують: свідоцтво про народження, видане відділом державної реєстрації актів про народження реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції у АР Крим, від 08.07.2014, серії НОМЕР_1 , відповідний актовий запис № 2648 та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини від 08.07.2014, виданий відділом державної реєстрації актів про народження реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції у АР Крим, 08.07.2014. Проте актовий запис про народження дитини було складено без використання Державного реєстру актів цивільного стану громадян, у зв'язку з відсутністю на час видачі документу, доступу до реєстру органів (установ) державної реєстрації актів цивільного стану, які розташовані на окупованій території України.
На теперішній час заявником у Державної міграційної служби України в Одеській області почата процедура оформлення документів для отримання громадянств України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . У перелік необхідних документів передбачених для отримання громадянства входить Свідоцтво про народження дитини, яке повинне бути видане офіційними установами державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України. Проте оскільки вище вказане свідоцтво про народження дитини видане у м. Сімферополь АР Крим 08.07.2014, тобто на тимчасово окупованій території, то посадові особи Державної міграційної служби України в Одеській області відмовляються оформляти необхідні документи для отримання дитиною громадянства України.
04.12.2024 листом № 5743/24.25-84 Хаджибейським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) фактично відмовлено заявнику у видачі повторного свідоцтва про народження дитини. Відмова мотивована відсутністю у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актового запису про народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також вказаним листом визначено процедуру поновлення актового запису у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, на підставі рішення суду про встановлення факту державної реєстрації актів цивільного стану.
Враховуючи зазначене, заявник просить суд встановити факт державної реєстрації акту цивільного стану, а саме народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Україна, м. Сімферополь АР Крим, від батьків: громадянки Узбекистану ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , посвідка на постійне проживання в Україні № НОМЕР_2 від 21.04.2020 та громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідка на постійне проживання в Україні № НОМЕР_3 від 26.06.2024, яка була проведена Відділом державної реєстрації актів про народження реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції у Автономній Республіці Крим 08.07.2014, актовий запис № 2648.
24.02.2025 ухвалою суду заяву прийнято до розгляду в порядку окремого провадження.
25.02.2025 від представника Хаджибейського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі надійшов лист про відсутність заперечень проти заяви та викладених у ній вимог.
Розглянувши матеріали заяви та надавши належну правову оцінку зібраним у справі доказам у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Частиною 1 статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових прав бо підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України від 27.02.1991 № 789-ХІІ, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI (далі - Закон № 2398).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2398, ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 2 ст. 2 Закону № 2398).
Положеннями ч.ч. 1-5 ст. 9 Закону № 2398 передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії затверджуються Міністерством юстиції України.
Державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього. Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 11 Закону № 2398).
Внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях (ч. 1 ст. 12 Закону № 2398).
Відповідно до ст. 13 Закону № 2398 державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з п.п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
На підтвердження факту державної реєстрації акту цивільного стану, а саме народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Україна, м. Сімферополь АР Крим, суду надано копію свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого 08.07.2014 «Отделом государсвенной регистрации актов о рождении регистрационной службы Симферопольского городского управления юстиции в Автономной Республике Крым» (мовою оригіналу), актовий запис № 2648, та копію Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження для виплати допомоги у зв'язку із народженням дитини, у якому у графі «№ витягу» зазначено, що Витяг видано без використання Державного реєстру актів цивільного стану громадян, оскільки відсутній зв'язок з сервером. Крім того у графі «Актовий запис зареєстровано у реєстрі» зазначено, що Актовий запис складено без використання реєстру у зв'язку і відсутністю доступу.
Пунктом 2.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 визначено, що у разі якщо неможливо витребувати копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, якщо вони не містять незастережених виправлень, дописок чи явних ознак підробки.
Перевірка відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану не проводиться, якщо достовірність актового запису цивільного стану перевірено автоматизованим способом адміністратором Державного реєстру актів цивільного стану громадян або відділом державної реєстрації актів цивільного стану з накладенням кваліфікованого електронного підпису посадової особи, яка здійснювала таку перевірку.
Згідно листа Хаджибейського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 04.12.2024 № 5743/24.25-84, Відділом проведено перевірку у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо наявності актового запису про народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі якої виявилось, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актовий запис про народження відсутній, у зв'язку з чим видати повторне свідоцтво про народження неможливо.
Рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його первинного складання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України (п. 3.17 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання).
Аналізуючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявником не доведено факту державної реєстрації акту цивільного стану, а саме народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Україна, м. Сімферополь АР Крим, оскільки із наданих доказів, вбачається, що Актовий запис складено без використання Державного реєстру актів цивільного стану, у зв'язку і відсутністю доступу, що унеможливлює встановлення судом факту державної реєстрації акту цивільного стану.
При цьому суд критично оцінює вказаний у свідоцтві про народження від 08.07.2014 актовий запис № 2648, оскільки у Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження для виплати допомоги у зв'язку із народженням дитини, датованому також 08.07.2014 зазначено, що Витяг видано без використання Державного реєстру актів цивільного стану громадян, оскільки відсутній зв'язок з сервером, що свідчить про те, що станом на 08.07.2014 Відділ державної реєстрації актів про народження реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції у АР Крим вже не мав доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У частинах першій та другій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява є необґрунтованою та не підтверджена належними та допустимими доказами, а відтак правові підстави для її задоволення відсутні.
Керуючись ст.ст. 81, 259, 263-265, 268, 293, 315, 352, 354 ЦПК України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , заінтересована особа - Хаджибейський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Одеського апеляційного суду.
Повний текст рішення відповідно до ст. 259 ЦПК України буде складено протягом п'яти днів.
Суддя І.А. Павлик
Повний текст рішення складено 15.04.2025.