Постанова від 13.03.2025 по справі 521/18841/24

Справа №521/18841/24

Номер провадження 3/521/517/25

ПОСТАНОВА

13 березня 2025 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Передерка Д.П.,

при секретарі Ковач Е.В.,

представника Одеської митниці Держмитслужби Крікунової С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі об'єднану справу №1044/50000/2024 від 19.10.2024, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії « НОМЕР_1 » від 04.04.2012, виданий Жовтневим РВ ГУМВС України в Запорізькій області, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,

про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №1044/50000/24 від 19.10.2024, 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024), з яким надано інформацію про не підтвердження отримання військовими частинами окремих товарів гуманітарної допомоги відповідно до надісланих додатків.

Зокрема, не підтверджено факти отримання товарів гуманітарної допомоги, що були ввезені на митну територію України в зоні діяльності митного поста «Придунайський» Одеської митниці.

Внутрішнім листом м/п «Придунайській» від 18.09.2024 №28-09/28-09-01/43246 до УБК та ПМП надано копії МД №UA500420/2022/1990 від 02.06.2022.

Відповідно отриманих матеріалів встановлено, що на протязі 2022 року громадянин України ОСОБА_1 , здійснював перевезення та декларування транспортного засобу «FORD RANGER» (державний номерний знак « НОМЕР_3 », кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ).

Так, 02.06.2022 у зону митного контролю міжнародного пункту пропуску «Орлівка» Відділ митного оформлення №5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «FORD RANGER» (державний номерний знак « НОМЕР_3 », кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .

Із метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці громадянином України ОСОБА_1 було надано як підставу для переміщення документи, а саме: паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_6 .

Також, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу громадянин України ОСОБА_1 надав особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022. Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1990.

Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1990 встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 з Румунії до України на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_5 ( НОМЕР_7 Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) здійснив перевезення та доставку гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «FORD RANGER» (державний номерний знак « НОМЕР_3 », кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія).

Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.

Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці №24781/4 від 10.09.2024) дана військова частина гуманітарну допомогу від водія перевізника ОСОБА_1 не отримувала.

Так, за результатами опрацювання інформації отриманої від військової частини НОМЕР_5 ( АДРЕСА_2 ) встановлено, що переміщення транспортного засобу через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Частиною 8 ст. 264 Митного кодексу України визначено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Частиною 1 ст. 287 Митного кодексу України визначено, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Згідно з абзацом першим та другим підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним кодексом України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Митним кодексом України чи іншими законами України, і за які Митним кодексом України передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачена адміністративна відповідальність щодо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 , в якості підстави для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги, митному органу було надано документи (МД про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1990), які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Окрім цього, відповідно до протоколу про порушення митних правил №1041/500000/2024 від 18.10.2024, 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці №24781/4 від 10.09.2024), з яким надано інформацію про не підтвердження отримання військовими частинами окремих товарів гуманітарної допомоги відповідно до надісланих додатків.

Зокрема, не підтверджено факти отримання товарів гуманітарної допомоги, що були ввезені на митну територію України в зоні діяльності митного поста «Придунайський» Одеської митниці.

Внутрішнім листом м/п «Придунайській» від 18.09.2024 №28-09/28-09-01/43246 до УБК та ПМП надано копії МД №UA500420/2022/1984 від 02.06.2022.

Відповідно отриманих матеріалів встановлено, що на протязі 2022 року громадянин України ОСОБА_1 , здійснював перевезення та декларування транспортного засобу марки «MERCEDES ML 270» (державний номер « НОМЕР_8 », кузов № НОМЕР_9 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ).

Так, 02.06.2022 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску «Орлівка» Відділ митного оформлення №5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «MERCEDES ML 270» (державний номер « НОМЕР_8 », кузов № НОМЕР_9 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .

Із метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці громадянином України ОСОБА_1 , було надано як підставу для переміщення документи, а саме паспорт громадянина України для виїзду закордон № НОМЕР_10 .

Також, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу громадянин України ОСОБА_1 надав особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022.

Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1984.

Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1984 встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 з Румунії до України на адресу військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) здійснив перевезення та доставку гуманітарної допомоги, а саме транспортного засобу марки «MERCEDES ML 270» (державний номер « НОМЕР_8 », кузов № НОМЕР_9 , країна реєстрації Болгарія).

Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.

Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024) дана військова частина, гуманітарну допомогу від водія перевізника ОСОБА_1 не отримувала.

Так, за результатами опрацювання інформації отриманої від військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) встановлено, що переміщення транспортного засобу через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Частиною 8 ст. 264 Митного кодексу України визначено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Частиною 1 ст. 287 Митного кодексу України визначено, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Згідно з абзацом першим та другим підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним кодексом України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Митним кодексом України чи іншими законами України, і за які Митним кодексом України передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачена адміністративна відповідальність щодо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 , в якості підстави для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги, митному органу було надано документи (МД про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1984), які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Згідно ст. 268 КУпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

ОСОБА_1 , будучи повідомленим про час та місце судового засідання, згідно із діючою процедурою, до суду не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, будь - яких клопотань про відкладення розгляду провадження до суду не надав.

Крім того, 11.02.2025 на адресу суду надійшло клопотання особи, яка притягається до відповідальності за порушення митних правил про відкладення розгляду справи, таким чином ОСОБА_1 було достовірно відомо про розгляд відносно нього судом протоколів про порушення митних правил.

Відповідно до практики Європейського суду, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

За вказаних обставин, враховуючи строки розгляду справи, відповідно до ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, суд вважав за можливе розглянути справу про порушення митних правил у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Представник Одеської митниці Держмитслужби у суді подання підтримала та вважала, що вина ОСОБА_1 доведена повністю матеріалами справи, і тому необхідно притягнути його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України.

Вислухавши думку представника митниці та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протоколи про порушення митних правил, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності та її дії кваліфікує за ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до положень ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Частина 1 ст. 483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Так, згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 №8 (зі змінами): «Незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані».

Згідно з п. 6 цієї Постанови Пленуму, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

При цьому, підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.

Абзацом 4 цього пункту Постанови встановлено: «Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності».

Так, матеріалами справи встановлено, що як підставу вчинення дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України та їх митне оформлення, були надані документи, які містять неправдиві відомості, а саме митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1990 та митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1984, що підтверджується листом Департаменту боротьби з контрабандою та порушенням митних правил від 10.09.2024 №20/20-02-01/7/920 та інформацією щодо отримання військовою частиною НОМЕР_5 товарів гуманітарної допомоги від 06.08.2024 №3909.

Також, вищевказане підтверджується листами командира військової частини НОМЕР_5 від 04.11.2024 №5547 та №5546, відповідно до яких в якості гуманітарної допомоги транспортні засоби марки «FORD RANGER» (державний номерний знак « НОМЕР_3 », кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія) та марки «MERCEDES ML 270» (державний номер « НОМЕР_8 », кузов № НОМЕР_9 , країна реєстрації Болгарія), військова частина НОМЕР_5 та підпорядкованій їй військові частини не отримували. Супровідний лист щодо сприяння надходження вказаних транспортних засобів не видався, громадянин ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_5 не звертався з приводу доставлення вищевказаних транспортних засобів.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частина 8 статті 257 МК України закріплює, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору.

Декларант згідно ст. 266 МК України, зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Згідно ч. 4 ст. 266 МК України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену МК України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно статті 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для отримання і використання Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною спеціальною службою транспорту, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншими державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, а також для використання військовослужбовцями з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. У такому випадку державні органи, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, мають статус отримувача гуманітарної допомоги, а з моменту використання таких транспортних засобів - статус набувача гуманітарної допомоги.

Стаття 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» закріплює, що звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Згідно ч. 1 ст. 287 МК України, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року №953 «Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» встановлено, що пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються у пунктах пропуску через державний кордон України (крім випадку, встановленого пунктом 19 цього Порядку) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом подання декларації у спосіб, визначений цим Порядком. Перелік товарів, заявлений у декларації, повинен відповідати переліку товарів, інформацію про який внесено до автоматизованої системи під відповідним унікальним кодом гуманітарної допомоги за категоріями та найменуваннями товарів, кількістю місць, кількістю штук та вагою/об'ємом.

Таким чином, вина ОСОБА_1 підтверджується наданими до суду доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил №1044/50000/24 від 19.10.2024 та протоколом про порушення митних правил №1041/50000/24 від 18.10.2024, листом Департаменту боротьби з контрабандою та порушенням митних правил від 10.09.2024 №20/20-02-01/7/920, інформацією щодо отримання військовою частиною НОМЕР_5 товарів гуманітарної допомоги від 06.08.2024 №3909, копією митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1990 та митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1984, копією витягом з АСМО Інспектор щодо пропуску через митний кордон України, копією листа командира військової частини НОМЕР_5 від 04.11.2024 №5547, копією листа командира військової частини НОМЕР_5 від 04.11.2024 №5546.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - предметів правопорушення, із конфіскацією цих товарів.

Керуючись ст.ст. 458, 459, 461, 483, 487, 527-529 МК України, ст.ст. 23, 33, 251, 252, 280, 283-287 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, із конфіскацією цих товарів.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справ протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Дмитро Передерко