Постанова від 13.03.2025 по справі 521/18841/24

Справа №521/18841/24

Номер провадження 3/521/517/25

ПОСТАНОВА

13 березня 2025 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Передерка Д.П.,

при секретарі Ковач Е.В.,

представника Одеської митниці Держмитслужби Крікунової С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу №1044/50000/2024 від 19.10.2024, що надійшла з Одеської митниці Держмитслужби відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії « НОМЕР_1 » від 04.04.2012, виданий Жовтневим РВ ГУМВС України в Запорізькій області, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,

про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №1044/50000/24 від 19.10.2024, 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024), з яким надано інформацію про не підтвердження отримання військовими частинами окремих товарів гуманітарної допомоги відповідно до надісланих додатків.

Зокрема, не підтверджено факти отримання товарів гуманітарної допомоги, що були ввезені на митну територію України в зоні діяльності митного поста «Придунайський» Одеської митниці.

Внутрішнім листом м/п «Придунайській» від 18.09.2024 №28-09/28-09-01/43246 до УБК та ПМП надано копії МД №UA500420/2022/1990 від 02.06.2022.

Відповідно отриманих матеріалів встановлено, що на протязі 2022 року громадянин України ОСОБА_1 , здійснював перевезення та декларування транспортного засобу «FORD RANGER» (державний номерний знак « НОМЕР_3 », кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ).

Так, 02.06.2022 у зону митного контролю міжнародного пункту пропуску «Орлівка» Відділ митного оформлення №5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «FORD RANGER» (державний номерний знак « НОМЕР_3 », кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .

Із метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці громадянином України ОСОБА_1 було надано як підставу для переміщення документи, а саме: паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_6 .

Також, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу громадянин України ОСОБА_1 надав особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022. Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1990.

Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1990 встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 з Румунії до України на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_5 ( НОМЕР_7 Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) здійснив перевезення та доставку гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «FORD RANGER» (державний номерний знак « НОМЕР_3 », кузов № НОМЕР_4 , країна реєстрації Болгарія).

Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.

Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці №24781/4 від 10.09.2024) дана військова частина гуманітарну допомогу від водія перевізника ОСОБА_1 не отримувала.

Так, за результатами опрацювання інформації отриманої від військової частини НОМЕР_5 ( АДРЕСА_2 ) встановлено, що переміщення транспортного засобу через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Частиною 8 ст. 264 Митного кодексу України визначено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Частиною 1 ст. 287 Митного кодексу України визначено, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Згідно з абзацом першим та другим підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним кодексом України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Митним кодексом України чи іншими законами України, і за які Митним кодексом України передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачена адміністративна відповідальність щодо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 , в якості підстави для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги, митному органу було надано документи (МД про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1990), які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Окрім цього, відповідно до протоколу про порушення митних правил №1041/500000/2024 від 18.10.2024, 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці №24781/4 від 10.09.2024), з яким надано інформацію про не підтвердження отримання військовими частинами окремих товарів гуманітарної допомоги відповідно до надісланих додатків.

Зокрема, не підтверджено факти отримання товарів гуманітарної допомоги, що були ввезені на митну територію України в зоні діяльності митного поста «Придунайський» Одеської митниці.

Внутрішнім листом м/п «Придунайській» від 18.09.2024 №28-09/28-09-01/43246 до УБК та ПМП надано копії МД №UA500420/2022/1984 від 02.06.2022.

Відповідно отриманих матеріалів встановлено, що на протязі 2022 року громадянин України ОСОБА_1 , здійснював перевезення та декларування транспортного засобу марки «MERCEDES ML 270» (державний номер « НОМЕР_8 », кузов № НОМЕР_9 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ).

Так, 02.06.2022 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску «Орлівка» Відділ митного оформлення №5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «MERCEDES ML 270» (державний номер « НОМЕР_8 », кузов № НОМЕР_9 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .

Із метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці громадянином України ОСОБА_1 , було надано як підставу для переміщення документи, а саме паспорт громадянина України для виїзду закордон № НОМЕР_10 .

Також, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу громадянин України ОСОБА_1 надав особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022.

Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1984.

Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1984 встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 з Румунії до України на адресу військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) здійснив перевезення та доставку гуманітарної допомоги, а саме транспортного засобу марки «MERCEDES ML 270» (державний номер « НОМЕР_8 », кузов № НОМЕР_9 , країна реєстрації Болгарія).

Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.

Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа Держмитслужби України №20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024) дана військова частина, гуманітарну допомогу від водія перевізника ОСОБА_1 не отримувала.

Так, за результатами опрацювання інформації отриманої від військової частини НОМЕР_5 (Військова адміністрація АДРЕСА_2 ) встановлено, що переміщення транспортного засобу через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Частиною 8 ст. 264 Митного кодексу України визначено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Частиною 1 ст. 287 Митного кодексу України визначено, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Згідно з абзацом першим та другим підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним кодексом України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Митним кодексом України чи іншими законами України, і за які Митним кодексом України передбачена адміністративна відповідальність.

Частиною 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачена адміністративна відповідальність щодо переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 , в якості підстави для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги, митному органу було надано документи (МД про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 02.06.2022 №500420/2022/1984), які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Відповідно до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку про необхідність об'єднання справ про порушення митних правил у одне провадження, згідно ст. 36 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 36, 283, 284 КУпАП, ст. 487 МК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справ №521/18841/24 (провадження №3/521/517/25) та №521/18842/24 (провадження №3/521/518/25) відносно ОСОБА_1 про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, - об'єднати у одне провадження під №521/18841/24 (провадження №3/521/517/25).

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: Дмитро Передерко