Постанова від 15.04.2025 по справі 686/8995/25

Справа № 686/8995/25

Провадження № 3/686/2891/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року м.Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Дзюбак О.В., з участю секретаря судового засідання Ковальчук В.В, прокурора Мартинюка О.Г, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника-адвоката Кеміня С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

установив:

ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором ІІ категорії відділу режиму і охорони ДУ «Хмельницький слідчий ізолятор» та відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала 05.03.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також, ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором ІІ категорії відділу режиму і охорони ДУ «Хмельницький слідчий ізолятор» та відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала 05.03.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.04.2025 справи: № 686/8995/25 за протоколом № 321, № 686/8997/25 за протоколом №322 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження для їх спільного розгляду із наданням об'єднаній справі № 686/8995/25 (провадження №3/686/2891/25).

В судовому засіданні прокурор ствердив про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнає, проте ствердила, що у зв'язку з перебуванням у декретній відпустці вчасно не звернула увагу на необхідність подачі декларацій за указані періоди, знаючи, що під час воєнного стану їх можна було не подавати.

Захисник Кемінь С.В. в судовому засіданні звернувся із клопотанням про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст..22 КУпАП у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, оскільки наміру приховувати будь-яке майно чи інформацію ОСОБА_1 не мала та указаним правопорушенням не спричинені та не могли бути спричинені негативні наслідки.

Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши його матеріали суд вважає, що винуватість ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3 ) у вчиненні цього адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю зібраних і досліджених у справі доказів, зокрема даними протоколу про адміністративне правопорушення №322 від 01.04.2025, в якому зафіксований факт несвоєчасного подання ОСОБА_4 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік;

даними протоколу про адміністративне правопорушення №321 від 01.04.2025, в якому зафіксований факт несвоєчасного подання ОСОБА_4 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік;

наказом ДУ «Хмельницький слідчий ізолятор» від 29.03.2019 №14/ОС-19 про прийняття ОСОБА_4 на посаду молодшого інспектора ІІ категорії відділу режиму і охорони ДУ «Хмельницький слідчий ізолятор» з 01 квітня 2019 року;

попередженням про встановлені Законом України «Про запобігання корупції» обмеження, пов'язані із прийняттям на роботу до органів Державної кримінально-виконавчої служби України»., у якому у тому числі у пункті 10 зазначений зміст статті 45 Закону України Про запобігання корупції» та указаний бов'язок особам, зазначеним у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію за минулий рік (у даному випадку декларацію за 2021 та 2022 рік). Зміст указаного попередження доведено ОСОБА_1 18.02.2019, про що свідчить її підпис;

копією декларації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Реєстру декларацій), згідно з якою ОСОБА_1 подала декларацію за 2022 рік 05.03.2025 о 10 год. 14 хв.

копією декларації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Реєстру декларацій), згідно з якою ОСОБА_1 подала декларацію за 2021 рік 05.03.2025 о 09 год. 54 хв.

Матеріали справи не містять даних про поважні причини, які об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не встановлено таких і судом.

Пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні про те, що вона у зв'язку із перебуванням у декретній відпустці залишила поза увагою необхідність подання декларацій та вважала, що під час воєнного стану їх можна не подавати не спростовують встановлених обставин та необхідності дотримання вимог фінансового контролю суб'єктом декларування.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, є суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону.

Відповідно до Закону України від 03.03.2022 №2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» передбачалося подання, в тому числі декларацій, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану.

Законом України від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», та установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану"( 12.10.2023), подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року (пункт 2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення").

Відповідно до послужного списку ОСОБА_3 , наказом ДУ «Хмельницький слідчий ізолятор» N?17/OC-19 від 12.04.2019 року присвоєно спеціальне звання молодшого сержанта внутрішньої служби.

Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного тану громадян щодо актового запису про шлюб, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , після реєстрації 09.11.2019 року шлюбу з ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , змінила прізвище на ОСОБА_2 .

За положеннями п. 2 ч. 6 ст. 14 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України» звання молодший сержант внутрішньої служби відноситься до посад молодшого начальницького складу.

Відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка відноситься до начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, для дотримання вимог фінансового контролю зобов'язана була подати щорічну декларацію за 2021 рік та за 2022 рік до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року, проте ці дві декларації подала несвоєчасно без поважних причин лише 05.03.2025.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Субєктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Оцінюючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена та її дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставини , які б свідчили про малозначність вчиненого правопорушення відсутні.

Сам по собі факт несвоєчасного подання декларації без поважних причин є підставою для настання адміністративної відповідальності

А тому доводи захисника Кеміня С.В. про відсутність шкоди , завданої правопорушенням та відсутність наміру у ОСОБА_1 порушувати закон не є підставою для визнання малозначним вчиненого правопорушення.

Отже, відсутні підстави для застосування ст..22 КУпАП та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , фактично визнання нею вини, її майновий стан.

Суд враховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, визнав свою провину, що пом'якшує її відповідальність.

Обставини, які б обтяжували відповідальність відсутні.

Беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , а також усі в сукупності обставини та їх поєднання, суд дійшов висновку про можливість накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у мінімальному розмірі.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення у дохід держави.

Відомостей про належність ОСОБА_1 до осіб, на яких поширюється дія ст.5 Закону України «Про судовий збір» щодо підстав для звільнення від її сплати не встановлено.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд

постановив:

У задоволенні клопотання захисника Кеміня С.В. про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст..22 КУпАП відмовити.

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя Олександр ДЗЮБАК