Постанова від 14.04.2025 по справі 686/9524/25

Справа № 686/9524/25

Провадження № 3/686/3037/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року м.Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Дзюбак О.В., з участю секретаря судового засідання Ковальчук В.В, прокурора Мартинюка О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в Національній поліції України з 24.09.2018 по 18.01.2023, обіймаючи посаду поліцейського взводу N? 1 (швидкого реагування) РПОП ГУНП в Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин 27.03.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

Також, ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в Національній поліції України з 24.09.2018 по 18.01.2023, обіймаючи посаду поліцейського взводу N? 1 (швидкого реагування) РПОП ГУНП в Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин 27.03.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

Крім того, ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в Національній поліції України з 24.09.2018 по 18.01.2023, обіймаючи посаду поліцейського взводу N? 1 (швидкого реагування) РПОП ГУНП в Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин 25.02.2025 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язаної із виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, який був не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні з посади 18.01.2023, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області справи: № 686/9524/25 за протоколом № 39-2025, № 686/9526/25 за протоколом №40-2025, №686/9529/25 за протоколом № 41-2025 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження для їх спільного розгляду із наданням об'єднаній справі № 686/9524/25 (провадження №3/686/3037/25).

В судовому засіданні прокурор ствердив про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

ОСОБА_1 винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав частково, зазначивши, що після звільнення із поліції не знав, що йому треба подавати декларацію при звільненні, а тому подав її пізніше двох щорічних декларацій за 2021, 2022 рік.

Заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши його матеріали суд вважає, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні цього адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю зібраних і досліджених у справі доказів, зокрема даними протоколами про адміністративне правопорушення №39-2025 від 01.04.2025, № 40-2025 від 01.04.2025, № 41-2025 від 01.04.2025, в яких зафіксований факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік;

наказом ГУНП в Хмельницькій області від 24.09.2018 № 264о/с про прийняття ОСОБА_1 на посаду поліцейського взводу N? 1 (швидкого реагування) РПОП ГУНП в Хмельницькій області.;

наказом ГУНП в Хмельницькій області від 16.01.2023 № 14о/с про звільнення ОСОБА_1 з посади поліцейського взводу N? 1 (швидкого реагування) РПОП ГУНП в Хмельницькій області 18.01.2023;

пам'яткою поліцейського про ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства згідно з якою ОСОБА_1 21.09.2018 , про що свідчить його підпис, ознайомився із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та усвідомлює, що він є суб'єктом декларування та йому відомі види адміністративної, кримінальної та дисциплінарної відповідальності за порушення вимог антикорупційного законодавства;

розпискою ОСОБА_1 від 18.01.2023 про те, що він отримав трудову книжку та військовий квиток та йому доведено до відома ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» стосовно подання декларації, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями шляхом заповнення форм «перед звільненням» та після звільнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

відомостями єдиного державного реєстру декларацій, що ОСОБА_1 подав декларацію 27.03.2024 за 2021та 2022 рік, та 25.02.2025 при звільненні з посади 18.01.2023.

Матеріали справи не містять даних про поважні причини, які об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не встановлено таких і судом.

Пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні про те, що він не знав, що після звільнення йому необхідно подавати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язаної із виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, який був не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) спростовані указаними пам'яткою поліцейського та розпискою ОСОБА_1 про ознайомлення із вимогами антикорупційного законодавства .

Як свідчать відомості з матеріалів справи щодо послідовності дій ОСОБА_1 як користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у період з 12.10.2024 по 28.03.2024 (а.с.9), ОСОБА_1 авторизувався у реєстрі один раз - 27.03.2024 о 10 год. 50хв. та подав декларації за 2021 та 2022 рік о 17 год.34 хв. Декларацію при звільненні за період з 01.01.2023 по 18.01.2023 ОСОБА_1 подав 25.02.2025 об 11 год. 53 с.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські, є суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону.

Відповідно ч. 1 ст. 45 цього ж Закону від 04 жовтня 2014 року № 1700-VII особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію за минулий рік (у даному випадку декларацію за 2021 та 2022 рік).

У силу ч. 2 ст. 45 цього ж Закону Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до Закону України від 03.03.2022 №2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» передбачалося подання, в тому числі декларацій, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану.

Законом України від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», та установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану"( 12.10.2023), подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року (пункт 2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення").

Отже, ОСОБА_1 , будучи поліцейським для дотримання вимог фінансового контролю зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2021 рік та за 2022 рік та декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язаної із виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, який був не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) за період з 01.01.2023 по 18.01.2023 до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року, проте усі три декларації подав несвоєчасно без поважних причин.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Субєктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Оцінюючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена та його дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення.

Суд враховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, частково визнав вину у в чиненні адміністративного правопорушення, що пом'якшує його відповідальність.

Обставини, які б обтяжували відповідальність відсутні.

Беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , а також усі в сукупності обставини та їх поєднання, суд дійшов висновку про можливість накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у мінімальному розмірі.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення у дохід держави.

Відомостей про належність ОСОБА_1 до осіб, на яких поширюється дія ст..5 Закону України «Про судовий збір» щодо підстав для звільнення від його сплати не встановлено.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд

постановив:

ОСОБА_1 , визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя Олександр ДЗЮБАК