Ухвала від 26.06.2017 по справі 521/9171/17

УХВАЛА

Справа № 521/9171/17

Номер провадження:1-кп/521/773/17

21 червня 2017 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ;

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 , його захисника ОСОБА_5 ,

при розгляді у підготовчому судовому засіданні кримінального провадження № 521/9197/17 щодо

ОСОБА_6 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 на станції Бєзрічна Олов'янинського району Читінської області, громадянина України, який працює на посаді начальника зміни відділу контролю на безпеку служби авіаційної безпеки ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

обвинуваченого в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ст.368 ч.1 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси з прокуратури Одеської області надійшов обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.368 ч.1 КК України з якого вбачається, що відповідно до розпорядження в.о. директора ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» ОСОБА_8 № 957-п від 31.10.2012 ОСОБА_7 призначено на посаду начальника зміни відділу контролю на авіаційну безпеку служби авіаційної безпеки Центрального аеропорту Одеса.

Відповідно до положення про службу авіаційної безпеки № 05-09 від 09.07.2015 служба авіаційної безпеки ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» є самостійним структурним підрозділом ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», який створюється та ліквідується за наказом директора.

У своїй діяльності служба авіаційної безпеки ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» керується вимогами та положеннями, викладеними у: Конституції України, Повітряному кодексі України, Законі України «Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації», Законі України «Про транспорт», наказів Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації «Про затвердження Положення про службу авіаційної безпеки авіаційного суб'єкта» від 15.03.2005 року № 188; указах Президента України та відомчих нормативних та організаційно-розпорядчих документах Міністерства інфраструктури України, Державної авіаційної служби України, статуті ТОВ «МА «Одеса», міжнародних документах, що ратифіковані Україною, стандартами та рекомендованою практикою Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО), Європейської конференції цивільної авіації (ЄКЦА) з питань забезпечення авіаційної безпеки та безпеки польотів міжнародної цивільної авіації.

Головними завданнями служби авіаційної безпеки ТОВ «Міжнародний аеропорт» «Одеса» є організація та проведення контролю на безпеку членів екіпажу повітряних суден, пасажирів, їх ручної поклажі, багажу, вантажу та бортових припасів, у т. ч. бортового харчування, кур'єрських і поштових відправлень, осіб та транспортних засобів.

Крім того, служба авіаційної безпеки ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» при виконанні своїх функцій тісно взаємодіє зі службами та підрозділами ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» і КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», органів внутрішніх справ в аеропорту «Одеса» та підрозділами митного, прикордонного та інших державних видів контролю, підрозділом Служби безпеки України в аеропорту «Одеса», Управлінням державної охорони України, в частині що їх стосується.

Відповідно до вищевказаного положення служба авіаційної безпеки, проводить контроль на безпеку членів екіпажів повітряних суден, пасажирів, їх ручної поклажі, багажу, вантажу, кур'єрських і поштових, відправлень та бортових припасів, у тому числі бортового харчування, використовуючи при цьому технічні засоби контролю на безпеку, фізичний огляд та особистий контроль з метою виявлення предметів і речовин, заборонених до перевезення повітряним судном згідно з технологією, затвердженою керівником суб'єкта авіаційної діяльності відповідно до Інструкції з організації та здійснення контролюю на безпеку в аеропортах України.

Згідно з ч.3 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами корупційних правопорушень є особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських обов'язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно- правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до постанови пленуму Верховного суду України № 5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво» організаційно- розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Відповідно до ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.

Тобто, ОСОБА_7 , будучи суб'єктом корупційного правопорушення, всупереч вищевказаному положенню та законодавчим актам України, 25.04.2017, як начальник зміни відділу контролю на авіабезпеці служби авіаційної безпеки Центрального аеропорту Одеса встановив, що у пасажира ОСОБА_9 , який прибув до Одеського аеропорту з метою здійснення посадки на літак рейсу у напрямку Республіки Туреччина у ручній покладі наявні одна пляшка горілки, три пляшки віскі та вісім банок червоної ікри, які останній хотів подарувати своєму знайомому, який мешкає у Турецькій республіці.

В ході проходження реєстрації на рейс та під час здійснення огляду ручної покладі ОСОБА_9 , працівниками авіаційної безпеки було запропоновано пройти до окремого приміщення служби авіаційної безпеки аеропорту, пояснюючи це необхідністю проведення детального огляду наявної у нього ручної покладі,

В цей час до службового приміщення також зайшов начальник зміни відділу контролю за авіаційною безпекою служби авіаційної безпеки аеропорт Одеса ОСОБА_7 , та пояснів ОСОБА_9 , що у нього знаходяться заборонені до вивезення в ручній покладі предмети, а саме: одна пляшка горілки, три пляшки виски та вісім банок червоної ікри.

У ході розмови, у ОСОБА_7 виник злочинний намір на отримання від ОСОБА_9 неправомірної вигоди. Він повідомив ОСОБА_10 про те, що зазначені предмети повіни бути поміщенні до багажного відділення та одночасно запропонував, у разі передачі йому грошових коштів у сумі 700 гривень він дозволить ОСОБА_9 перевезення зазначених речей у ручної покладі в салоні літака, який прямував до Республіки Туреччина.

Усвідомлюючи подальше псування багажу, ОСОБА_9 погодився на незаконну вимогу ОСОБА_7 та передав останньому грошові кошти в сумі 700 (сімсот) гривень в якості неправомірної вигоди.

Надалі, ОСОБА_7 після отримання від ОСОБА_9 вказаної суми грошей, усвідомлюючи незаконність своїх дій, з метою намагання уникнення передбаченої законодавством України відповідальності і не бажання бути викритим у своїй злочинній діяльності, передав зазначені грошові кошти інспектору відділу контролю на авіабезпеці служби авіаційної безпеки Центрального аеропорту Одеса ОСОБА_11 , яка не була обізнана про джерело походження цих коштів.

Після передачі неправомірної вигоди ОСОБА_7 був затриманий співробітниками Управління СБ України в Одеській області. В ході огляду місця події ОСОБА_11 добровільно видала грошові кошти у сумі 700 гривень.

В підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_7 та прокурор, кожен окремо, просили розглянути угоду про визнання винуватості за кримінальним провадженням №42017160000000270 від 15.02.2017 року, укладену між ними 14.06.2017 року, згідно якої обвинувачений беззаперечно визнав свою вину, сторони погодились на призначення обвинуваченому покарання за скоєне ним кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.368 КК України у вигляді штрафу в сумі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до одного року.

Вивчивши угоду від 14.06.2017 року про визнання винуватості між підозрюваним та прокурором у кримінальному провадженні №42017160000000270 від 15.02.2017 року, суд приходить до висновку, що зазначена угода не відповідає вимогам кримінального закону.

Суд вважає неможливим погодитись з визначеним за угодою покаранням, оскільки сторонами визначені основне та додаткове покарання, які не є конкретизованими, тому такі не можуть бути призначені обвинуваченому за вироком суду.

Так, відповідно до вимог вказаної норми кримінального закону, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю може бути призначене як додаткове покарання на строк від одного до трьох років. Разом із тим, сторони угоди визначили ОСОБА_7 додаткове покарання на строк до одного року, яке є нижчим від мінімальної межі, встановленої ст. 55 КК України та є невизначеним у часі. Крім того, сторонами угоди додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю не конкретизоване, оскільки ними не визначено якою саме діяльністю чи які саме посади заборонено займати обвинуваченому, що унеможливлює виконання вироку. Також сторонами угоди не визначена сума штрафу в грошовому еквіваленті, який дорівнює 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що також робить неможливим виконання вироку в частині сплати суми штрафу.

На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.3 ст.314, ч.7 ст. 474 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

В затвердженні угоди про визнання винуватості, укладеної між прокурором та обвинуваченим ОСОБА_12 від 14.06.2017 року за кримінальним провадженням № 42017160000000270 - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через Малиновський районний суд міста Одеси протягом семі днів з моменту її оголошення.

Головуючий: ОСОБА_13