Справа № 951/184/25
Провадження №3/951/122/2025
09 квітня 2025 року суддя Козівського районного суду Тернопільської області Гриновець О. Б., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Тернопільського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-22 КУпАП
21.03.2025 до Козівського районного суду Тернопільської області надійшов адміністративний матеріал з Тернопільського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 188-22 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення № 01-18/755 від 11.03.2025 видно, що 11.03.2025 о 16:50 керуючий фермою ПАП «Агропродсервіс» на вул. Вигін, 87 в с. Денисів Тернопільської області ОСОБА_1 не виконав законних вимог припису № 32 від 06.09.2024 посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини, його територіальних органів щодо усунення порушень законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин, ненадання їм інформації, необхідної для виконання покладених на них обов'язків, або надання неправдивої інформації, створення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків, а саме: не усі тварини в господарстві ідентифіковані (в частині тварин відсутні вушні бирки, не ідентифіковані телята), чим було порушено абз. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин», ідентифікація і реєстрація тварин не відповідає вимогам Порядку ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04.12.2017 № 642 (частина тварин неідентифіковані за допомогою двох бирок єдиного зразка для ідентифікації великої рогатої худоби, чим було порушено розділ ІІІ Порядку, затвердженого наказом № 642.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності кваліфіковано за ст. 188-22 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено: припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин № 32 від 06.09.2024; акт складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері ветеринарної медицини № 131-п від 11.03.2025.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання , чи належить до його компетенції розгляд даної справи , чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Приписами ст. 255 КпАП України визначено осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до цієї норми Закону уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтями 42-1, 42-2, 107, 188-22.
Відповідно до положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 2.09.2015 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин тощо.
Згідно з п. 1 розділу І Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини, затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10 квітня 2019 року № 182 (далі по тексту - Інструкція), визначено порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення уповноваженими на те посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини (далі - компетентний орган), та його територіальних органів, обліку та розгляду справ про адміністративні правопорушення, оскарження постанов та контролю за провадженням у справах про адміністративні правопорушення.
Водночас пунктом 2 розділу І Інструкції передбачено право посадових осіб компетентного органу та його територіальних органів складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, передбачені статями 42-1, 42-2, 107-107-2, 166-22, 188-22, 238 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так відповідно розділу ІІІ Інструкції розгляд справ про адміністративні правопорушення здійснюють уповноважені посадові особи компетентного органу або його територіальних органів.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення в п'ятнадцятиденний строк із дня одержання компетентним органом або його територіальним органом (посадовою особою компетентного органу або його територіального органу), правоможним (правоможною) розглядати справу, протоколу та інших матеріалів справи.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 42-2, 188-22 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Посадова особа компетентного органу або його територіального органу під час розгляду справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Територіальні органи компетентного органу, що розглядають справи про адміністративні правопорушення, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративних правопорушень, подають до компетентного органу пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Компетентний орган узагальнює отримані пропозиції та подає їх до Мінагрополітики. Відповідно до ст. 282 КУпАП Мінагрополітики зобов'язане повідомити компетентний орган про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозицій.
За результатами розгляду справи посадова особа компетентного органу виносить одну з таких постанов:
постанова про накладення адміністративного стягнення (додаток 3);
постанова про закриття справи про адміністративне правопорушення (додаток 4).
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається в межах, установлених КупАП та іншими законами України. Під час накладення стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність.
Постанова про накладення адміністративного стягнення має містити: назву постанови; повну назву посади посадової особи компетентного органу або його територіального органу, яка винесла постанову, її прізвище, ім'я, по батькові; дату розгляду справи, місце винесення постанови та її номер; відомості про особу, щодо якої винесено постанову, а також потерпілого (за наявності) (прізвище, ім'я, по батькові, дата і місце народження, місце проживання/реєстрації та роботи або навчання, посада (для посадових осіб), серія та номер документа, що посвідчує особу); опис обставин, установлених під час розгляду справи, та доказів, що їх підтверджують; посилання на нормативно-правовий акт, вимоги якого було порушено, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення та/або зазначення підстав для закриття справи; розмір шкоди, що підлягає стягненню (за наявності), порядок та строк її відшкодування; прийняте у справі рішення; порядок виконання постанови; порядок і строк оскарження постанови; дату набрання чинності постановою; строк пред'явлення постанови до виконання.
Постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення підписує посадова особа компетентного органу або його територіального органу, яка розглянула таку справу.
Отож вимоги Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини, затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10 квітня 2019 року № 182 передбачають право посадових осіб компетентного органу та його територіальних органів складати протоколи про адміністративні правопорушення й розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, передбачені статями 42-1, 42-2, 107-107-2, 166-22, 188-22, 238 КУпАП.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увагу на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З огляду на те матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-22 КУпАП підлягають поверненню до Тернопільського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області на доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 278, 283 КУпАП
матеріали справи, які надійшли з Тернопільського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-22 КУпАП - повернути до Тернопільського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. Б. Гриновець