Справа № 752/1535/25
Провадження №: 3/752/1446/25
09 квітня 2025 року м.Київ
Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Токман Ю. Ф., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Дніпропетровської області, громадянки України, працюючої директором ТОВ "ІНВЕСТ КОНСАЛТИНГ-М", РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 206806 від 27 грудня 2024 року, ОСОБА_1 27 грудня 2024 року о 23:05, керуючи транспортним засобом «Nissan Juke», д.н.з. НОМЕР_2 , у місті Києві на вул. Михайла Максимовича, на вимогу поліцейського відмовилася від проходження огляду відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим порушила вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху (далі - ПДР), відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала. Пояснила, що 27.12.2024 керувала автомобілем «Nissan Juke», д.н.з. НОМЕР_2 та була зупинена працівниками патрульної поліції. У стані алкогольного сп'яніння під час керування не перебувала, про що неодноразово повідомляла поліцейських. Вказала, що відмовилась від проходження огляду на місці зупинки, оскільки вбачала зі сторони працівників поліції упереджене ставлення, натомість хотіла пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, однак працівники поліції не видали їй відповідне направлення. Після складання протоколу самостійно проїхала до медичного закладу, де пройшла медичний огляд, у результаті чого у неї було встановлено відсутність ознак сп'яніння.
Вирішуючи питання про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідно вимог до п. 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Судом досліджено: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 206806 від 27 грудня 2024 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння - запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, на вимогу поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому порядку відмовилася; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; копію постанови серії ЕНА № 3742311 від 27.12.2024 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 122 КУпАП; витяг з бази «Армор» з інформацією щодо ОСОБА_1 та транспортного засобу «Nissan Juke», д.н.з. НОМЕР_2 , яким вона керувала; картку обліку адміністративного правопорушення; відеозапис з нагрудної камери поліцейського; копію висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 28.12.2024, а також пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, надавши їм оцінку, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи. Натомість, згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП такий обов'язок покладено на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Приймаючи до уваги приписи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява № 16347/02), «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008, заява N 7460/03), беручи до уваги серйозність передбаченого ст. 130 КУпАП адміністративного стягнення, правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Разом із тим, посадовою особою, яка склала протокол, не надано достатніх доказів, які би доводили винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого порядку.
Так, відповідно до вимог ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З пояснень ОСОБА_1 , а також з відеозапису з нагрудної камери поліцейського вбачається, що після зупинки на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 заперечила, мотивуючи відсутністю у неї ознак сп'яніння.
Пропозиція поліцейського до ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння не носила характеру вимоги. Поліцейський не повідомив ОСОБА_1 , що у випадку відмови від проходження огляду на місці зупинки, остання зобов'язана в присутності поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я.
Як видно з відеозапису, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 направлення на огляд водія транспортного засобу до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, поліцейським не складалось. Під час оформлення матеріалів ОСОБА_1 не погоджувалась зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення, повідомляла поліцейським, що алкоголь не вживала. В межах двох годин з моменту зупинки, а саме 28 грудня 2024 року о 00:10, ОСОБА_1 самостійно пройшла медичний огляд у закладі охорони здоров'я, за результатами якого ознак сп'яніння лікарем у неї виявлено не було.
Вказані обставини, а саме поведінка ОСОБА_1 та працівників поліції під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення на місці зупинки, а також самостійне проходження ОСОБА_1 в межах двох годин медичного огляду у закладі охорони здоров'я, в даному випадку, не підтверджують поза розумним сумнівом факту свідомої відмови ОСОБА_1 на вимогу поліцейського пройти медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння.
Таким чином, керуючись приписами ст. 62 Конституції України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 7, 40-1, 130, 247, 251, 252, 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом 10 діб з дня її винесення.
Суддя Ю. Ф. Токман