Ухвала від 14.04.2025 по справі 527/3368/24

Справа № 527/3368/24

провадження № 1-кс/527/248/25

УХВАЛА

іменем України

про надання тимчасового доступу до документів

14 квітня 2025 року слідчий суддя Глобинського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене керівником Глобинської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до документів за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024170510000635 від 24 жовтня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2025 року до Глобинського районного суду Полтавської області надійшло клопотання слідчого СВ Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене керівником Глобинської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до документів за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024170510000635 від 24 жовтня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, в якому просила надати їй та групі слідчих у даному кримінальному проваджені, дозвіл на тимчасовий доступ до охоронюваної законом банківської таємниці, а саме до документів, які перебувають у володінні АКБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , а саме- по рахунку НОМЕР_2 , що належить Колективному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

В обґрунтування клопотання слідчий зазначила, що слідчим відділом ВП №1 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024170510000635 від 24.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України за фактом того, що за результатом опрацювання відомостей викладених у листі ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановлено факти можливого привласнення та заволодіння бюджетними коштами в умовах воєнного стану посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 , у тому числі відділом освіти виконавчого комітету під час проведення закупівель товарів, робіт та послуг, зокрема, які пов'язані із об'єктами цивільного захисту.

Відповідно до пункту 3.1.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю ІНФОРМАЦІЯ_5 на ІІІ квартал 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі-Управління) проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - установа, відділ освіти) за період з 01 січня 2021 року по 31 липня 2024 року.

За результатами ревізії складено акт від 27 вересня 2024 року № 201603-28/40, яким керівництвом установи підписано 27.09.2024 без заперечень.

В ході ревізії встановлено, що між Замовником в особі начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 та Постачальником в особі директора Колективного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі - КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») ОСОБА_6 укладено договір № 306 від 25.08.2023 (далі-Договір), предметом якого є передача (доставка) встановлення (монтування) Постачальником товару у вигляді швидкоспоруджуваної модульної споруди для улаштування найпростішого укриття.

Відповідно до п.2.1 Договору, Постачальник передає Замовнику товар, якість якого відповідає затвердженим стандартам України та/або технічним умовам підприємства-виробника затвердженим на цю продукцію та мати відповідний сертифікат якості/відповідності (ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу».)

Згідно з п.3.1 Договору, його сума становить 2 980 000,00 грн.

Відповідно до п.5.1 Договору, строк поставки товару- до 30.09.2023.

Відповідно до п.5.2. Договору, місце поставки товарів: АДРЕСА_2 .

Згідно з абз. 2 п.5.2 Договору, якість товару повинна відповідати дійсним на дату тримання Товару ДСТУ.

Додатковою угодою № 2 до Договору викладено п.1.1 у нові редакції «1.1 Постачальник зобов'язується до 16.10.2023 року передати (доставити) та встановити (монтувати) Замовнику товари, зазначені в Специфікації…». Пункт 5.1 викладено в новій редакції: «5.1 Строк поставки товару: до 16.10.2023».

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України, захисними спорудами цивільного захисту являються інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Згідно з ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, до захисних споруд цивільного захисту належать:

1) сховище - це герметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом виключення або зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, що можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, застосування зброї масового ураження та звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів;

2) протирадіаційне укриття - це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів. Відповідно до абз. 5 ч. 2 цієї статті, найпростіше укриття - це цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій створені умови для тимчасового перебування людей (не менше 48 годин) у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров'ю з метою зменшення непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.

Згідно з частиною другою зазначеної статті, для укриття населення також використовуються споруди подвійного призначення - наземні або підземні будівлі/споруди чи їх окремі частини, що спроектовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, у тому числі для захисту населення, та в яких створені умови для тимчасового перебування людей.

В особливий період нарощування фонду захисних споруд цивільного захисту здійснюється шляхом будівництва швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту та створення найпростіших укриттів.

Отже, на дату проведення процедур закупівель чинний Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 зі змінами (далі - Порядок N? 138).

Відповідно до п. 1 Порядку № 138 цей Порядок визначає механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди), виключення таких споруд із фонду, ведення обліку сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення.

Відповідно до п. 6 Порядку № 138 (в редакції, що діяла на дату проведення закупівлі) створення фонду захисних споруд здійснюється шляхом:

- реалізації положень розділів (схем) інженерно-технічних заходів цивільного містобудівної та проектної документації об'єктів будівництва у частині будівництва (пристосування) захисних споруд та споруд подвійного призначення з обов'язковим взяттям на облік завершених будівництвом сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення;

- комплексного освоєння підземного простору міст та інших населених пунктів для розміщення в ньому споруд соціально-побутового, виробничого та господарського призначення, що можуть бути використані для укриття населення як споруди подвійного призначення та найпростіші укриття;

- взяття на облік як споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів об'єктів іншого призначення, які експлуатуються, зокрема підземних і наземних будівель і споруд, гірських та інших виробків і підземних порожнин;

- прискореного будівництва, створення та облаштування об?єктів фонду захисних споруд в умовах особливого періоду та воєнного стану;

- завчасного придбання (виготовлення) та утримання захисних споруд, зокрема блок-модульного типу, відповідно до ДСТУ 9195:2022 (чинний від 01.03.2022).

В акті перевірки вказано, що відповідно до п. 5.1 ДСТУ 9195 Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту (далі - ШСЗСЦЗ) модульного типу повинні забезпечувати захист населення, що підлягає укриттю, від розрахункової дії засобів ураження згідно з Державними будівельними нормами (далі - ДБН) В.2.2-5-97 протягом нормативного часу, який встановлено згідно з ДБН В.1.2-4:2019 «Система безпеки і надійності у будівництві. Інженерно-технічні заходи цивільного захисту» (затверджені наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 26.03.2019 N? 82).

Відповідно до п. 5.2 ДСТУ 9195 Швидкоспоруджувані сховища (далі -ШСС) модульного типу повинні забезпечувати захист від: - дії надмірного тиску у фронті повітряної ударної хвилі, не менше ніж 100 кПа (Рф = 100 кПа (1 кгс/см2 )); - місцевої та загальної дії звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб); - дії отруйних речовин, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів; - дії проникаючої радіації, зі ступенем послаблення 1000 (Кз = 1 000); - теплового впливу під час виникнення пожеж. Відповідно до п. 5.3 ДСТУ 9195 Зовнішні огороджувальні конструкції швидкоспоруджуваних протирадіаційних укриттів (далі - ШСПРУ) модульного типу повинні забезпечувати захист населення від: - місцевої та загальної дії звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб); - дії зовнішнього іонізуючого випромінювання й надмірного тиску фронту повітряної ударної хвилі залежно від зони, де ШСЗСЦЗ модульного типу планують розташувати (встановити), а саме: - у зоні можливих незначних (слабких) руйнувань (Рф = 20 кПа (0,2 кгс/см2 )) та мати коефіцієнт захисту Кз = 200.

Відповідно до п. 1.1 ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту» зі зміною № 3 (далі - ДБН В.2.2-5-97), який був чинний на дату проведення процедури закупівель, захисні споруди є основним засобом колективного захисту населення. Захисні споруди (сховища, протирадіаційні укриття, швидкоспоруджувані захисні споруди) та споруди подвійного призначення із захисними властивостями сховищ або протирадіаційних укриттів поділяють за відповідними класами та групами.

Таким чином, швидкоспоруджувані захисні споруди є захисними спорудами цивільного захисту.

Ревізією встановлено, що поставлений та змонтований Постачальником об'єкт (товар) «Швидкосопруджувана модульна споруда для улаштування найпростішого укриття» не відповідає п. 6.1.7 ДСТУ 9195 в повному обсязі, не відповідає п. 6.1.16 ДСТУ 9195 та не відповідає п. 6.1.22 ДСТУ 9195 в частині наявності обладнання внутрішніх герметичних дверей.

Пунктом 5.15 ДСТУ 9195 визначено, що ШСЗСЦЗ модульного типу має бути введено в експлуатацію відповідно до вимог ДСТУ 9107 «Захисні споруди цивільного захисту. Методи випробування» та чинного законодавства (далі -ДСТУ 9107). Цей стандарт установлює основні вимоги до проведення випробування (перевірки) інженерно-технічних систем (вентиляції, опалення, водопостачання та водовідведення, електропостачання) та системи протипожежного захисту, системи телекомунікацій (зв'язку) для встановлення експлуатаційної придатності захисних споруд цивільного захисту під час їх уведення в експлуатацію (не розповсюджується на швидкоспоруджувані захисні споруди ЦЗ, на ЗСЦЗ, що знаходяться в експлуатації).

Згідно п. 5.1 ДСТУ 9107, випробування інженерно-технічних систем (перевірка) (далі - ІТС) ЗСЦЗ відповідно до розроблених критеріїв здійснюють з метою комплексної перевірки для встановлення працездатності інженерних систем та спеціального обладнання.

Ревізією встановлено, що жодних документів та даних, які б свідчили про проведення випробувань інженерно-технічних систем, обладнання, приладів тощо, на підставі яких можливо б було визначити загальну експлуатаційну придатність захисних споруд до проведення перевірки не надано.

Враховуючи вищевикладене, відділом освіти всупереч вимогам п. 5.15 ДСТУ 9195:2022 не забезпечене введення в експлуатацію захисних споруд цивільного захисту відповідно до вимог ДСТУ 9107 з визначенням загальної експлуатаційної придатності такої споруди в цілому (п. 5.4 ДСТУ 9107).

Також, відповідно до п. 6.3.1 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу» (далі - ДСТУ 9195:2022) для досягнення нормативних та/або підвищення захисних властивостей ШСЗСЦЗ модульного типу рекомендовано заглиблювати у котлован (повністю або наполовину) з насипанням захисного шару ґрунту (піску). Визначення необхідної товщини шару ґрунту здійснюють відповідно до ДБН В.2.2-5-97.

Відповідно до п. 11.1 ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільної оборони» зі змінами (далі - ДБН В.2.2-5-97) швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту (далі - ШСЗСЦ) поділяють на швидкоспоруджувані сховища (далі - ШСС) і швидкоспоруджувані протирадіаційні укриття (ШСПРУ), побудовані в короткі терміни з різних матеріалів силами будівельних організацій і населення. Дозволяється будівництво швидкоспоруджуваних захисних споруд модульного типу.

Як вбачається з предмету закупівлі та тендерної документації Замовника - відбувається передача доставка з встановленням (монтажем) швидкоспоруджуваної модульної спору для улаштування найпростішого укриття, а не будівництво об'єкту колективного захисту населення, що суперечить положенням п. 11.1 ДБН В.2.2-5-97.

Відповідно до п. 11.3 ДБН В.2.2-5-97 окремо розташовані ШСС залежно від розміщення до рівня землі проектують заглибленими (покриття знаходиться на одному рівні з поверхнею землі) і напівзаглибленими (з піднесеним покриттям не більше одного метра над поверхнею землі).

Таким чином, не дозволяється будувати (розмішувати) ШСС на поверхні землі.

Враховуючи викладене, предмет закупівлі не відповідає вимогам п. 11.3 ДБН В.2.2-5-97 та п. 6.3.1 ДСТУ 9195:2022.

Враховуючи все вище викладене, фактично поставлений та змонтований Товар не відповідає вимогам ДСТУ 9195 та ДБН В.2.2-5-97, а отже не відповідає умовам укладеного Сторонами договору.

В ході досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до охоронюваної законом таємниці, а саме - до рахунку НОМЕР_2 , що належить Колективному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), відкритому в АКБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1

У зв'язку із викладеним, з метою з'ясування обставин вчинення даного кримінального правопорушення, отримання інформації про рух коштів по рахунку Колективного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », та подальше їх використання, виникла необхідність до тимчасового доступу до документів, що становить банківську таємницю та зберігається в АКБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1

Враховуючи той факт, що документи до яких планується отримати тимчасовий доступ в подальшому будуть використані як докази по кримінальному провадженню (оскільки містять дані про факти вчинення кримінального правопорушення) та враховуючи, що іншими способами неможливо підтвердити чи спростувати факт перерахування коштів та їх подальший рух, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів та інформації про рух коштів по вищевказаним рахунком.

У судове засідання слідча не з'явилася, подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, клопотання підтримувала.

Представник особи, у володінні якої перебуває майно в порядку ч. 2 ст. 163 КПК України у судове засідання для розгляду клопотання не викликався.

Відповідно до ч.4 ст. 163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно з ч.5, 6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Клопотання оформлено відповідно до вимог ч.2 ст. 160 КПК України.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що інформація до якої слідчий просить надати тимчасовий доступ, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості із нього можуть бути використані як докази кримінальному провадженні.

За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання обґрунтоване та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.159-164,166 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати слідчому СВ ВП №1 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_7 , слідчому СВ ВП №1 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 , старшому слідчому СВ Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_9 , слідчому СВ Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_10 , слідчому СВ Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , слідчому СВ Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_11 тимчасовий доступ до охоронюваної законом банківської таємниці, а саме до документів, які перебувають у володінні АКБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , а саме - по рахунку НОМЕР_2 , що належить Колективному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), зокрема до: - документів по відкриттю та обслуговуванню вказаного банківського рахунку; -виписки по рахунку на паперовому носії та на електронному носії, в яких зазначено рух коштів з розшифровкою контрагентів, призначення платежу, дата платежу, часом проведення платежу, номером платіжного документа, сума платежу, вхідний та вихідний залишок коштів на рахунку на початок і кінець кожного дня, референс кожного платіжного документу (номер або інші символи, що використовуються для ідентифікації трансакції) за період з 25.08.2023 по 31.12.2023; - номери телефонів, які використовувалися як фінансові, в т.ч. відобразити всі зміни фінансового телефону, вказати номери цих телефонів, зазначити точну дату та час такої зміни, а також процедуру, за допомогою якої відбулася така зміна; - інформацію про використання електронної системи «Клієнт-Банк», довіреностей та доручень, на підставі яких особи отримували та перераховували кошти, наказів, заяв, листів та інших документів по вищевказаному рахунку, що містять підписи службових осіб, грошових чеків на отримання готівки, платіжних доручень, вказати (надати, зазначити) IP-адреси, з яких здійснювалося відвідування (зокрема, вхід та авторизація) до Інтернет-банку чи інших Інтернет-ресурсів (Інтернет-банків, Інтернет-платформ, Інтернет-сайтів - вказати їх), за допомогою яких переведені грошові кошти з рахунків, та вказати (надати, зазначити) MAC-адреси обладнання, за допомогою якого здійснювалися такі дії, з надання повної інформації по таких операціях (транзакціях) та користувачах, з можливістю вилучення їх копій.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1