Справа № 161/23818/24
Провадження № 3/161/524/25
м.Луцьк 10 квітня 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
порушника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 10 в м. Луцьку справу № 161/23818/24 за адміністративними матеріалами, які надійшли від УПП у Волинській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого начальником відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС у Волинській області, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
26.12.2024 року на адресу суду з УПП у Волинській області ДПП надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав та категорично заперечив. Суду пояснив, що він хворіє на цукровий діабет 2 важкої форми. Під час перебування на стаціонарному лікуванні, вночі, він відчув різке погіршення стану здоров'я, у зв'язку з чим мусив залишити лікарню та поїхати додому власним транспортним засобом за ліками, щоб здійснити ін'єкцію. В подальшому був зупинений поліцейськими патрульної поліції. Через симптоми хвороби, від ОСОБА_1 був відчутний запах ацетону з ротової порожнини, який поліцейськими був розцінений як запах алкоголю, а його хворобливий стан був розцінений як стан алкогольного сп'яніння. З цих підстав він і відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки був повністю тверезий, та підстави для такого огляду були відсутні.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши наявні у справі докази, в тому числі відеозапис з нагрудних боді-камер працівників УПП у Волинській області ДПП, суд приходить до висновку про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді адміністративного штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що в гривневому еквіваленті становить 17 000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ № 1306 від 10 жовтня 2001 р. водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Судом встановлено, що 24 грудня 2024 року, о 02.57 годин командиром взводу № 3 роти № 1 БУПП у Волинській області ДПП Огорілком В.З. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 203778, яким зафіксовано вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 1).
Також судом встановлено, що 24 грудня 2024 року, о 02.12 годин, ОСОБА_1 , в місті Луцьк, по вулиці Ветеранів, 5, Волинської області, керував транспортним засобом - «Черрі», державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме - запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці та відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння (а.с. 1).
Суд звертає увагу, і це достовірно підтверджується відеозаписами з відеореєстратора службового автомобіля УПП у Волинській області ДПП, та нагрудних боді-камер поліцейських УПП у Волинській області ДПП, що факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом - «Черрі», державний номерний знак НОМЕР_1 в час та місці, зазначених в протоколі - є беззаперечним, повністю доведеним та не заперечується самим ОСОБА_1 .
Факт відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння зафіксовано працівниками УПП у Волинській області ДПП на нагрудну боді-камеру, відеозапис долучений до матеріалів справи, та суду повністю доведений.
Судом повністю не приймаються до уваги пояснення ОСОБА_1 , надані в судовому засіданні, з наступних підстав.
Судом достовірно встановлено, і це вбачається з відеозапису з нагрудних відеореєстраторів поліцейського УПП у Волинській області ДПП, що після зупинки транспортного засобу - «Черрі», державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 як водію вказаного транспортного засобу було повідомлено про наявність в нього ознак алкогольного сп'яніння, та було висунуто вимогу щодо проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням спеціального приладу - газоаналізатору «Драгер».
ОСОБА_1 повідомив, що алкогольних напоїв не вживав та погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці, із застосуванням спеціального приладу - газоаналізатору «Драгер». В подальшому ОСОБА_1 здійснив телефонний дзвінок невідомій особі, а після підготовки поліцейським газоаналізатору «Драгер» до використання, ОСОБА_1 відмовився від проходження такого огляду.
На запитання поліцейського про причини відмови, ОСОБА_1 відповів «завтра з вашим начальником поговорим».
ОСОБА_1 невідкладно було роз'яснено його право пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі охорони здоров'я - у лікаря нарколога. ОСОБА_1 категорично відмовився.
Суд звертає увагу, що за весь час зупинки транспортного засобу - «Черрі», державний номерний знак НОМЕР_1 та складання протоколу про адміністративне правопорушення, які тривали понад 50 хвилин, ОСОБА_1 жодного разу не надав поліцейським пояснень, що він потребує термінової ін'єкції інсуліну або інших лікарських засобів.
ОСОБА_1 дійсно повідомив поліцейським, що їде з лікарні додому, однак йому одразу було доведено до відома обставини, що його транспортний засіб «Черрі» перед цим протягом тривалого часу перебував на парковці супермаркету «Велмарт», а саме - протягом близько 3 годин. Зазначені обставини ОСОБА_1 не заперечив, однак, надав пояснення, що він розмовляв з колегами.
На пропозицію поліцейського надати пояснення по суті правопорушення - ОСОБА_1 відмовився та повідомив, що такі пояснення надасть в суді.
Вищевикладені обставини достовірно підтверджуються відеозаписом з нагрудного відеореєстратору поліцейського УПП у Волинській області ДПП та радикально дисонують з поясненнями ОСОБА_1 , згідно яких він, нібито, вночі, перебуваючи на стаціонарному лікуванні, з метою порятунку свого життя і здоров'я мусив терміново їхати додому, щоб зробити термінову ін'єкцію інсуліну.
Внаслідок чого, суд розцінює таку поведінку та пояснення ОСОБА_1 виключно як намагання уникнути відповідальності за вчинене правопорушення.
Таким чином, винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, оскільки, всупереч його твердженням, беззаперечним є факт керування ним транспортним засобом «Черрі», державний номерний знак НОМЕР_1 та відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. При цьому, мотиви відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння не впливають на визнання його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП. Оскільки сам факт відмови є беззаперечним. При цьому, право водія «обґрунтовано» відмовитися від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння - не передбачено положеннями чинного законодавства. В свою чергу, обов'язок водія пройти такий огляд - є безальтернативним.
Відповідно до ч. 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Керуючись ч. 1 ст. 130 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого начальником відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС у Волинській області, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню в вигляді накладення адміністративного штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в гривневому еквіваленті становить 17 000 гривень з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого начальником відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС у Волинській області, на користь держави ((отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);; рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001); код класифікації доходів бюджету 22030106 судовий збір в сумі 605,60 гривень.
У разі несплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, з останнього підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, а саме в сумі 34 000,00 гривень, в порядку примусового виконання постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили за наслідками апеляційного розгляду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду.
Скаргу на постанову про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Ковтуненко