Справа № 127/9030/25
Провадження № 3/127/1930/25
"14" квітня 2025 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Курбатова І.Л., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 127-1 КУпАП, -
ОСОБА_1 , 10.03.2025 року о 17:51 в м. Вінниця по вул. Енергетична, 6, будучи на посаді начальника дільниці випробувальної лабораторії ТОВ «Трансекспертгруп» дільниця 8, що уповноважені на проведення обов'язкового технічного контролю, видав протокол 0ТК/01373-00192-25 на транспортний засіб RENAULT MEGANE SCENIC, державний номерний знак НОМЕР_1 з порушенням Порядку проведення ОТК, а саме проведено обов'язковий технічний контроль транспортного засобу у якого відсутній задній правий світло відбивальний пристрій, передбачений заводом виробником, чим порушила пункт 18 порядку проведення ОТК, затвердженої постановою КМУ/137 від 30.01.2012 року.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27.03.2025 року, вона просить проводити розгляд справи без її участі. На підставі вказаного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Розглянувши матеріали справи та дослідивши додані докази, заяву ОСОБА_1 , суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 127-1 КУпАП підтверджується змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 273912 від 17.03.2025 року, висновком про визнання протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу недійсним від 11.03.2025 року, копією реєстраційної картки транспортного засобу, протоколом про перевірку технічного стану транспортного засобу від 10.03.2025 року та фотокартками.
Диспозиція ч. 1 ст. 127-1 КУпАП, передбачає відповідальність за видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Вказана норма є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок видачі документа про технічну справність транспортного засобу.
Абзацом 11 підпункту 1 пункту 5 розділу 2 Вимог до перевірки конструкції та технічного стану колісного транспортного засобу, методів такої перевірки, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 26.11.2012 №710, передбачено кількість, колір та наявність ПЗС на КТЗ визначають відповідно до таблиці 6.
Відповідно до таблиці 6, на транспортних засобах категорії М1 передбачена обов'язкова наявність двох задніх світловідбивальних пристроїв нетрикутної форми червоного кольору та наявність двох факультативно.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 273912 від 17.03.2025 року, ОСОБА_1 , 10.03.2025 року о 17:51 в м. Вінниця по вул. Енергетична, 6, будучи на посаді начальника дільниці випробувальної лабораторії ТОВ «Трансекспертгруп» дільниця 8, що уповноважені на проведення обов'язкового технічного контролю, видав протокол 0ТК/01373-00192-25 на транспортний засіб RENAULT MEGANE SCENIC, державний номерний знак НОМЕР_1 з порушенням Порядку проведення ОТК, а саме проведено обов'язковий технічний контроль транспортного засобу у якого відсутній задній правий світло відбивальний пристрій, передбачений заводом виробником, чим порушила пункт 18 порядку проведення ОТК, затвердженої постановою КМУ/137 від 30.01.2012 року.
З копії реєстраційної карти транспортного засобу вбачається, що транспортний засіб “RENAULT MEGANE SCENIC», державний номерний знак НОМЕР_1 , VIN - код НОМЕР_2 2004 року випуску.
Таким чином, на вказаному транспортному засобі наявність заднього правого світло відбивального пристрою є обов'язковою.
З довідки про перевірку технічного стану транспортного засобу вбачається, що перевірку технічного стану транспортного засобу “RENAULT MEGANE SCENIC», державний номерний знак НОМЕР_1 , VIN - код НОМЕР_2 , проведено випробувальною лабораторією ТОВ “ТРАНСЕКСПЕРТГРУП» дільниця №8.
Відповідно до протоколу ОСОБА_1 працює на посаді начальника дільниці випробувальної лабораторії ТОВ «ТРАНСЕКСПЕРТГРУП» дільниця № 8.
З висновку про визнання протоколу перевірки технічного стану транспортного вбачається, що протокол перевірки технічного стану транспортного засобу “RENAULT MEGANE SCENIC», державний номерний знак НОМЕР_1 , VIN - код НОМЕР_2 , визнано недійсним у зв'язку з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану вказаного транспортного засобу.
Таким чином, із досліджених доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно 10.03.2025 року о 17:51 в м. Вінниця по вул. Енергетична, 6, будучи на посаді начальника дільниці випробувальної лабораторії ТОВ «Трансекспертгруп» дільниця 8, що уповноважені на проведення обов'язкового технічного контролю, видала протокол ОТК/01373-00192-25 на транспортний засіб RENAULT MEGANE SCENIC, державний номерний знак НОМЕР_1 з порушенням Порядку проведення ОТК, а саме проведено обов'язковий технічний контроль транспортного засобу у якого відсутній задній правий світло відбивальний пристрій, передбачений заводом виробником.
Враховуючи вище викладене, суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 127-1 КУпАП - видача документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
При визначенні виду адміністративного стягнення, яке необхідно застосувати до ОСОБА_1 за вчинення вказаного адміністративного правопорушення суд приймає до уваги вимоги ст. 33 КУпАП, а також враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Зважаючи на вищевказані обставини, суд дійшов висновку про те, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 24, 33, 40-1, 127-1, 283, 284 КУпАП, суд,
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 127-1 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 1360,00 (одна тисяча триста шістдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: