Постанова від 14.04.2025 по справі 147/373/25

Справа № 147/373/25

Провадження № 3/147/319/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року с-ще Тростянець

Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Мудрак А.М. розглянувши в режимі відеоконференції справу про адміністративне правопорушення щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч.3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ОДВ/Г №117 від 07.03.2025 вбачається, що головний сержант ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби по мобілізації, головний сержант командир відділення військової частини НОМЕР_2 (тимчасово прикомандирований до військової частини НОМЕР_3 ), діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби та порушення своїх статутних обов'язків, перебував 06.03.2025 на території військової частини НОМЕР_3 в АДРЕСА_2 вживав наркотичні засоби, що підтверджується висновком амбулаторного медичного огляду №38 від 06.03.2025, о 16.00, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Перед початком судового розгляду справи ОСОБА_1 роз'яснено права відповідно до положень ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину в інкримінованих йому діях не визнав, зазначив, що обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності, а також пояснив, що 06 березня 2025 року близько 12.00 год. його викликав командир взводу ОСОБА_2 зі столової, де він перебував, та попросив пройти до казарми. Коли він прийшов до казарми, його очікували працівники ВСП та в його ремах ніби то знайшли наркотичні засоби. Він не вживає таких засобів.

В судовому засіданні захисник Левченко С.І. підтримав подане ним через систему «Електронний суд» заперечення на протокол, в якому просить провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. В обгрунтування зазначено, що відповідності до вказаного провадження ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності виходячи з того, що за версією посадової особи, яка склала протокол ОДВ/Г № 117 від 07.03.2025, військовослужбовець ОСОБА_1 06 березня 2025 року близько 16:00, знаходячись на території військової частини НОМЕР_3 був затриманий начальником патруля ІНФОРМАЦІЯ_2 старшим сержантом ОСОБА_3 за вживанням наркотичних засобів. На підтвердження вказаного факту, до протоколу додано відповідь на запит (довідка) КНП "Тростянецька лікарня" вих № 38 від 06.03.2025, в якому міститься інформація про те, що згідно висновку медичного огляду (не долучений до справи) від 06.03.2025 складеного о 17:20 у ОСОБА_1 "встановлено факт вживання маріхуани". Вказаний документ не містить печатки лікаря, а лише підпис. Крім зазначеного, протокол містить характеристику ОСОБА_1 , яка не підкріплена відповідним копіями наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності та інші документи, які не мають доказового значення. Також слід зазначити, що протокол не містить рапортів посадових осіб про затримання порушника, не містить пояснень свідків, протоколів огляду, матеріалів відеофіксації та інших суттєвих доказів, які б підтверджували саму подію адміністративного правопорушення та наявність складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, на думку сторони захисту, провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 172-20 КУпАП щодо ОСОБА_1 , підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення ОДВ/Г №117 від 07.03.2025, вбачається, що освідування та відбір зразків біоматеріалів у ОСОБА_1 на встановлення стану наркотичного сп'яніння, було проведено без присутності свідків та без проведення відеозапису, що є грубим порушенням процедури огляду військовослужбовця на стан наркотичного сп'яніння, передбаченої ст. 266-1 КУпАП.

Крім того, всупереч зазначеним положенням п.7 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 №329, справа про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 не містить рапортів посадових осіб, заяв, пояснень свідків правопорушення. Протокол не містить інформації про обставини, при яких було затримано особу під час вживання наркотичних засобів, не містить інформації про вилучення наркотичних засобів, про огляд особи, про наявність свідків, які були присутні під час події і можуть підтвердити вказаний факт.

Наявність події злочину - тобто вживання наркотичних засобів, таким чином, підтверджується лише незрозумілою відповіддю на запит без відповідних реквізитів, яка вказує лише на "встановлення факту вживання маріхуани", без додавання медичного висновку, а не на саму подію.

Також звертає увагу на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення ОДВ/Г № 117, всі підписи, які зроблені від імені ОСОБА_1 є не його та містять ознаки підробки. Відповідно всі заяви, які містяться в справі, зроблені від імені ОСОБА_1 не підтверджують його згоду з викладеними обставинами та фактом скоєння адміністративного правопорушеннями та є підробленими.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , виступ захисника Левченка С.І., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідальність за ч.3 ст. 172-20 КУпАП встановлена за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, а саме:

- розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (ч.1 ст. 172-20 КУпАП);

- участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів (ч.2 ст. 172-20 КУпАП).

Відповідно до вимог Розділу II Порядку складання протоколів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 КУпАП «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення» пунктом 10 передбачено що, уповноважена посадова особа, яка складає протокол, має право: отримувати пояснення від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих; залучати інших військовослужбовців СЗРУ, присутніх при виявленні військового адміністративного правопорушення (свідків); отримувати в установленому законодавством порядку висновки експерта; отримувати інформацію, документи, інші матеріальні носії інформації, необхідні для формування справи про військове адміністративне правопорушення (далі - справа), у порядку, встановленому чинним законодавством України; робити (отримувати) копії необхідних документів з питань, що стосуються військового адміністративного правопорушення.

Пунктом 11 передбачено, що протокол підписують уповноважена посадова особа, яка його склала, військовослужбовець, який притягається до адміністративної відповідальності, а також потерпілі, свідки (за їх наявності).

Згідно зі ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Як вбачається з матеріалів справи, в них наявна довідка, згідно з якою на запит від 6 березня 2025 року за №7/153 адміністрація КНП «Тростянецька лікарня» повідомляє, що за направлення (не вказано кого) від 6 березня 2025 року о 16 год. 30 хв. було проведено медичний огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вживанні наркотичних речовин. Згідно з висновком медичного огляду від 06.03.2025 складеного о 17 год. 20 хв. у ОСОБА_1 виявлено факт вживання марихуани (ІНС). Лабораторне дослідження комбінований тест на наркотики Wоndfо.

Разом з тим вказаний документ не містить печатки лікаря, при цьому вказано у бланку цього документа, що його засвідчує черговий лікар ОСОБА_4 , також вказано директор ОСОБА_5 , але підпис відсутній.

Крім цього, до матеріалах справи не долучено пояснень свідків, як і не надано відеозапису проходження ОСОБА_1 медичного огляду в лікарні.

Таким чином суду не надано належних, допустимих та достатніх доказів, які б підтверджували викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини, що ставляться у вину ОСОБА_1 , а саме вживання головним сержантом ОСОБА_1 на території військової частини наркотичних засобів.

Поряд з цим, варто зазначити, що відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів, перелік яких зазначено в ч.1 ст. 251 КУпАП, покладається саме на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП, а не на суд.

Варто зауважити, що суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Виходячи зі змісту закону провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути єдиним доказом вини ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Враховуючи зазначене, суд дійшов до висновку, що у справі відсутні належні, допустимі та достатні докази, які б підтверджували наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 221, 247, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Тростянецький районний суд Вінницької області.

Суддя А.М. Мудрак