Постанова від 14.04.2025 по справі 137/402/25

ПОСТАНОВА

Справа № 137/402/25

14 квітня 2025 р. 3/137/159/25

Суддя Літинського районного суду Вінницької області Гопкін П.В., за участю прокурора Чубика Я.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, зі даних адміністративного матеріалу - не працюючого, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 08.04.1997 Літинським РВ УМВС України у Вінницькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Літинського районного суду Вінницької області надійшли адміністративні матеріали про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 137/402/25) та ч.1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 137/403/25) відносно ОСОБА_1 .

Постановою від 14.04.2025 провадження у наведених справах об'єднані в одне провадження (а.с. 113).

Під час розгляду адміністративних матеріалів встановлено, що ОСОБА_2 будучи звільненим з 20.09.2021 з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Літинська виправна колонія (№123)», який згідно з підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні за період неохоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2021 - 20.09.2021) до 23 год 59 хв 20.10.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Окрім того, ОСОБА_2 будучи звільненим з 20.09.2021 з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Літинська виправна колонія (№123)», яка згідно з підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин лише 14.03.2024, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (після звільнення у 2021 році), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Подав до канцелярії суду клопотання, відповідно до яких розгляд адміністративного матеріалу просив проводити у його відсутність. Вину визнає, кається, зобов'язався надалі не вчиняти правопорушень (а.с. 48, 108).

Прокурор Чубик Я.О. просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, та призначити його мінімальне стягнення передбачене санкцією статті. Не заперечив проти об'єднання справ відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП.

Заслухавши позицію прокурора, враховуючи клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.

Протоколами про адміністративне правопорушення № 283 від 17.03.2025 та № 282 від 17.03.2025 (а.с. 1-8, 56-60) зазначається обставини скоєного правопорушення.

Згідно інформації про подані декларації (а.с. 9-13) ОСОБА_1 лише 14.03.2024 подано декларацію за період при звільненні за період неохоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2021 - 20.09.2021, а за минулий рік після звільнення у 2021 році подано 14.03.2024 (а.с. 61).

Відповідно до наказу №172/ о/с-21 від 10.09.2021 ДУ «Літинська ВК (№123)», ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади з 20.09.2021 (а.с. 17).

Повідомленням від 13.03.2024 зазначається про те, що ОСОБА_1 невчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 18).

Додатками (а.с. 19-21, 62-65) зазначається послідовність дій ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі декларацій.

Розпискою (а.с. 28) зазначається про те, що ОСОБА_1 20.09.2021 ознайомлений з вимогами подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та зобов'язати подавати майнові декларації.

Згідно посадової інструкції молодшого інспектора відділу охорони ДУ «Літинська ВК (№123)», посада ОСОБА_1 відноситься до категорії посад державної кримінально-виконавчої служби (а.с. 31-33).

Відповідно до наказу №49 о/с від 01.08.2012 ДУ «Літинська ВК (№123)», ОСОБА_1 було призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони ДУ «Літинська ВК (№123)» (а.с. 35-36).

Довідкою (а.с. 81) зазначається про те, що старший прапорщик внутрішньої служби ОСОБА_1 проходив службу в ДКВС України з 01.10.2001 по 20.09.2021 та звільнений за власним бажанням 10.09.2021.

Згідно ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень» особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Стаття 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність, в тому числі, за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Для розкриття об'єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, містить вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч. 1ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.

Для кваліфікації діяння за ч. 1ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу;вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі умислу, що в свою чергу означає, що вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Проте, згідно з ч. 1ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.

Зі змісту вказаної статті вбачається, що у свою чергу умисел поділяється на дві форми прямий та непрямий. Прямим - є умисел, якщо особа усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх настання. Непрямим - є умисел, якщо особа усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і свідомо допускала настання цих наслідків.

Таким чином вбачається, що суб'єктивною ознакою правопорушення у даному випадку слід вважати саме непрямий умисел.

Сукупність досліджених доказів дає підстави зробити висновок, що особа, що притягається до адміністративної відповідальності знала про свій обов'язок вчасно подати декларацію після звільнення, проте легковажно віднеслась до такого.

Досліджені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, надано не було.

На підставі викладеного, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних корупційних правопорушень, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України, який полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З урахуванням наведеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , визнання ним вини, щире каяття, зобов'язання надалі не вчиняти подібних правопорушень, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, розмір судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на викладене вище, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.

Керуючись ст. 36 ст. 40-1, ч.1 ст. 172-6, ст. 283, ст. 284 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення із застосуванням ст. 36 КУпАП у виді штрафу на користь держави Україна в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави Україна судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя: Гопкін П. В.