Справа № 201/4330/25
Провадження 1-кс/201/1626/2025
Іменем України
15 квітня 2025 року
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
слідчого - ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене начальником Станично-Луганського відділу Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000386 від 04.07.2024 року, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідчий звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором, про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове № 22024130000000386 від 04.07.2024 року, за підозрою громадянки України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно в грудні 2023 року (більш точний час в ході досудового розслідування з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, знаходячись на тимчасово окупованій території смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, переслідуючи особисті інтереси, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та реалізуючи його, вступила в злочинну змову з представниками так званої «ЛНР», які підконтрольні державі-агресору - РФ, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно зайняла керівну посаду в структурному підрозділі незаконного органу влади, в тому числі окупаційній адміністрації держави - агресора, а саме посаду т.зв. «начальника управління правових, земельних та майнових відносин адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «начальника управления правовых, земельных и имущественных отношений администрации муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской народной республики»), що діє на тимчасово окупованій території смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.
Отже, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтувань підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 51 (7976) від 11.03.2025 року, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик останньої на 15.03.2025 року, 16.03.2025 року та 17.03.2025 року за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000386 від 04.07.2024 року, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у визначений час ОСОБА_7 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Слідчим за погодженням з прокурором 18.03.2025 року, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_7 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України шляхом опублікування повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 57 (7982), яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Одночасно з повідомленням ОСОБА_7 про підозру в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, опубліковано оголошення із повісткою про виклик останньої до слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях, за адресою: м. Дніпро, площа Шевченка, буд. 7, каб. 131 на 22.03.2025 року, 23.03.2025 року та 24.03.2025 року, для вручення їй письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваної, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій. Крім того, вказана повістка розміщена на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».
Жодного разу у визначений час підозрювана ОСОБА_7 у призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
25.03.2025 року на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_7 оголошено в розшук.
Відтак ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111 КК України, та переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуваючи на окупованій території, а тому слідчий змушений звернутись до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.
Слідчий у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених у клопотанні.
Захисник у судовому засіданні просив ухвалити рішення за наслідками розгляду клопотання на розсуд суду.
Вислухавши думку слідчого, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 22.05.2024 року відповідно до якого ОСОБА_7 добровільно зайняла посаду в незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме посаду т.зв. «начальника управління правових, земельних та майнових відносин адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР»;
- протоколом огляду від 04.07.2024 року, сайту т.зв. «ФНС России» (мовою оригіналу) на якому сформовано т.зв. «Выписку из единого государственного реестра юридических лиц» (мовою оригіналу), стосовно т.зв. «адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР», де вказано адресу розташування, види діяльності зокрема: «діяльність органів місцевого самоврядування по управлінню загальними питаннями» та «діяльність органів місцевого самоврядування муніципальних округів»;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 які показали, що їм особисто відома ОСОБА_7 , а також, що остання перебуває на тимчасово окупованій території, де вона зайняла посаду т.зв. «начальника управління правових, земельних та майнових відносин адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР»;
- протоколами пред'явлення для впізнання за участі вищевказаних свідків за фотознімком ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 20.09.2024 року, яким встановлено т.зв. «рішенням № 1 ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР» від 27.10.2023, яким визначено т.зв. «структуру органів місцевого самоврядування муніципального утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР», до якої входить і т.зв. «місцева адміністрація муніципального округу (виконавчо - розпорядчий орган муніципального округу)», т.зв. «рішенням № 1 ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР» від 02.11.2023, яким створено т.зв. «адміністрацію муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР», а також т.зв. «положення про адміністрацію муніципального округа муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР»;
- протоколом огляду від 19.09.2024 року, яким встановлено публікацію в мережі Інтернет, де маються фотознімки на яких присутня ОСОБА_7 , а також в описі публікацій зазначено, про те, що остання є т.зв. «начальником управління правових, земельних та майнових відносин адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР»;
- висновком судово - портретної експертизи від 16.11.2024 року, згідно якої на встановлених під час оглядів фотознімках ймовірно зображена саме ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду від 16.09.2024 року, яким встановлено т.зв. «постанову адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР № 34 від 28.02.2024 року та «лист - погодження» до неї, де зазначено посаду ОСОБА_7 , а також мається її підпис;
- протоколом огляду від 12.09.2024 року (диску СD-R, який вилучено 11.09.2024 року в АТ КБ «Приватбанк» під час проведення тимчасового доступу до речей і документів), в ході якого встановлено геодані при вході до особистого кабінету ОСОБА_7 в системі веб-банкінгу «Приват 24» та встановлено відповідне місцезнаходження останньої, а саме смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області;
- інформацією з Державної прикордонної служби від 09.07.2024 року, відповідно до якої ОСОБА_7 на постій основі у період з 2017 по 2022 рік перетинала лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями через КПВВ Станиця-Луганська, іншими матеріалами досудового розслідування в загальній сукупності (а.м. 10-138).
Таким чином, ОСОБА_7 , обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтями 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрювана ОСОБА_7 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваної підтверджуються опублікованими повістками про виклик, опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрювана належним чином викликалася для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме, через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'являлася у призначений час та не повідомила про причини неприбуття.
Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_7 проживає та перебуває на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15 квітня 2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Згідно з ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається надання дозволу на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Підозрювана ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної ОСОБА_7 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 7,139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України,
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024130000000386, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.07.2024 року, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1