вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"06" березня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2914/24
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу
за позовом Фастівської окружної прокуратури, Київська обл., м. Фастів,
до Фастівської міської ради, Київська обл., м. Фастів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора», Київська обл., м. Фастів
про спонукання виконати дії
секретар судового засідання: Самусь В.С.
За участю представників:
прокурор: Наумова К.О.;
від відповідача: не з'явився.
від третьої особи: не з'явився.
Фастівська окружна прокуратура звернулась до господарського суду Київської області з позовом до Фастівської міської ради, в якому просить зобов'язати Фастівську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161055, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Соборна, будинок 20.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що рішенням Фастівської міської ради Київської області від 11.02.2021 № 32-VII-VIII «Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків» надано згоду на списання з балансу комунального підприємства багатоквартирного будинку № 20 по вулиці Соборній у м. Фастів, на підставі чого 01.03.2021 р. комісією складний акт, яким списано з балансу комунального підприємства будинок разом з підвалом, у якому розташоване протирадіаційне укриття № 161055, яке не підлягає приватизації. Прокурор зазначає, що Фастівською міською радою як дійсним власником цього нерухомого майна комунальної форми власності не здійснено співмірних заходів до повного виконання вимог п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 щодо необхідності здійснити дії з реєстрації права комунальної власності на протирадіаційне укриття № 161055 та прийняття його на баланс уповноваженого балансоутримувача. Прокурор посилається на те, що вжиття заходів до державної реєстрації права комунальної власності на спірне протирадіаційне укриття № 161055 є обов'язком Фастівської міської ради, яка в силу положень ст.ст. 172, 327 ЦК України, ч. 1 ст. 10, ч. 5 ст. 16, ч.ч. 1, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження власника такого нерухомого майна від імені Фастівської міської територіальної громади з метою його належного обліку, утримання та використання за цільовим призначенням.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.11.2024 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 10.12.2024 р.
09.12.2024 р. до господарського суду Київської області через систему «Електронний суд» від представника відповідача надійшла заява про проведення засідання за відсутності учасника справи, в якій він просить розглядати справу № 911/2914/24 за відсутності представника Фастівської міської ради згідно наявних матеріалів справи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 10.12.2024 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Комунальне підприємство Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора».
Ухвалою господарського суду Київської області від 09.01.2025 р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою господарського суду Київської області від 06.02.2025 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.02.2025 р.
Прокурор у підготовчих засіданнях та судових засіданнях позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у жодне підготовче та судове засідання не з'явився. Як вже зазначалось, 09.12.2024 р. від відповідача надійшла заява про проведення засідання за відсутності учасника справи, в якій він просить розглядати справу № 911/2914/24 за відсутності представника Фастівської міської ради згідно наявних матеріалів справи, яка судом задоволена. Відповідач про дату, час та місце проведення підготовчих та судових засідань повідомлений належним чином відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, що підтверджується довідками про доставку електронних листів та надісланою до суду заявою.
Представник третьої особи у жодне підготовче та судове засідання не з'явився. Третя особа про причини неявки представника у підготовчі та судові засідання суд не повідомила, про дату, час та місце проведення підготовчих та судових засідань повідомлена належним чином відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, що підтверджується довідками про доставку електронних листів.
Відповідач не скористався правом, наданим статтею 165 ГПК України, та відзив до суду не надіслав.
Відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Щодо представництва прокуратурою інтересів держави.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до абзаців першого, другого частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Згідно з абзацами першим-третім частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор у цій справі, звертаючись з позовом, посилається на те, що цей позов подається для усунення помилки, допущеної самим представницьким органом місцевого самоврядування при списанні з балансу багатоквартирного будинку № 20 по вулиці Соборній у місті Фастів у вигляді невиконання нормативно установленого обов'язку оформити (зареєструвати) право комунальної власності на розміщену в підвальних приміщеннях цього будинку захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 161055, тобто при здійсненні його власних функцій у майнових відносинах щодо володіння і розпорядження спірним майном.
Прокурор зазначає, що саме Фастівська міська рада, яка у спірних правовідносинах не вчинила жодних дій для виправлення допущеного порушення, у цій справі має бути відповідачем за пред'явленою матеріально-правовою вимогою, а оскільки Фастівську міську раду визначено відповідачем у спірних правовідносинах та саме до неї пред'явлено відповідні матеріально-правові вимоги, за відсутності іншого суб'єкта, уповноваженого на звернення з відповідним позовом до суду, на підставі вимог ст. 131-1 Конституції України, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 53 ГПК України, наявні виключні підстави для звернення з цим позовом до суду прокурора як самостійного позивача.
В контексті викладених положень Закону України «Про прокуратуру», суд дійшов висновку, що прокурор належним чином обґрунтував підстави для представництва ним інтересів держави і подав даний позов з дотриманням вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення прокурора, суд
Рішенням № 265 від 29.12.1992 р. Виконавчого комітету Фастівської міської ради, зокрема затверджено акт від 29.12.1992 р. Державної приймальної комісії про введення в експлуатацію 80-квартирного житлового будинку по вул. Леніна (нова назва - вул. Соборна) № 20 в м. Фастові загальною площею 4122,4 кв. м, житловою - 2452,29 кв. м; дозволено експлуатацію вказаного будинку за призначенням.
Рішенням № 65/13 від 23.04.1997 р. Виконавчого комітету Фастівської міської ради «Про прийняття на баланс ж/будинку № 20 по вул. Леніна», зокрема прийнято на баланс Фастівської ЖЕК 80-ти квартирний житловий будинок № 20 по вул. Леніна (нова назва - вул. Соборна) разом з вбудованим магазином «Знахідка» та «Книги».
Відповідно до облікової картки ЗСЦО сховища № 161055 станом на 12.03.2008 р. та паспорта сховища (протирадіаційного укриття) № 161055 від 12.03.2008 р. вказане укриття розташоване за адресою: 08500, м. Фастів, вул. Соборна, 20, є вбудованим та знаходиться у комунальній власності ЖЕК-1.
18.03.2016 р. Комунальним підприємством Фастівської міської ради «Фастівське міжміське бюро технічної інвентаризації» було виготовлено технічний паспорт (інвентаризаційна справа № 1428-1) на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони), що розташована за адресою: м. Фастів, вул. Соборна, буд. 20 та станом на 18.03.2016 р. перебуває на балансі Фастівської житлово-експлуатаційної контори.
Рішенням № 32-VII-VIII від 11.02.2021 р. Фастівської міської ради Київської області «Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків», зокрема надано згоду Комунальному підприємству Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» на списання багатоквартирних будинків, перелік яких зазначений в додатку № 1 до рішення, серед яких багатоквартирний будинок, що розташований по вул. Соборній, 20 (п. 6 додатку).
Актом від 01.03.2021 р. про списання багатоквартирного будинку з балансу, затвердженим начальником КП «Фастівська ЖЕК», списано багатоквартирний будинок, що розміщений за адресою: м. Фастів, вул. Соборна, буд. 20, з балансу КП «Фастівська ЖЕК».
Рішенням № 533 від 27.11.2023 р. Виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області «Про затвердження Переліку фонду захисних споруд цивільного захисту Фастівської міської територіальної громади в новій редакції», зокрема затверджено в новій редакції Перелік фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади (додаток 1).
Згідно з п. 32 Переліку фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади (додаток 1 до рішення № 533 від 27.11.2023 р.) до фонду захисних споруд цивільного захисту сховищ та протирадіаційних укриттів Фастівської міської територіальної громади входить сховище (обліковий номер 161055) комунальної форми власності, що перебуває на балансі КП ФМР «Фастівська ЖЕК», що розташоване за адресою: м. Фастів, вул. Соборна, 20; органом управління ПРУ як об'єктом нерухомого майна є Виконавчий комітет Фастівської міської ради.
Згідно з актом від 11.12.2023 р. оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту протирадіаційне укриття № 161055, яке розташоване за адресою: м. Фастів, вул. Соборна, 20, комунальної форми власності та належить КП «Фастівська ЖЕК» станом на 11.12.2023 р. оцінюється як не готове до використання за призначенням.
Фастівське районне управління ГУ ДСНС України у Київській області звернулось до Фастівської окружної прокуратури Київської області із листом № 56.19-59/56.19 від 12.01.2024 р., в якому повідомило, що в ході проведення комісійних оперативних оглядів захисних споруд цивільного захисту Фастівського району фахівцями відділу організації заходів цивільного захисту Фастівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області було виявлено 17 безхазяйних захисних споруд цивільного захисту, серед яких, зокрема протирадіаційне укриття № 161055, за адресою: 08500, Київська область, Фастівський район, м. Фастів, вул. Соборна, буд. 20, що до 11.02.2021 р. перебувало на балансі Комунального підприємства «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» Фастівської міської ради. Вказаним листом Фастівське районне управління ГУ ДСНС України у Київській області звернулось до Фастівської окружної прокуратури Київської області просило прокуратуру сприяти у визначенні балансоутримувача, зокрема захисної споруди цивільного захисту № 161055, посилаючись на те, що відповідно до вимог чинного законодавства приведення у готовність до використання за призначенням та їх утримання у належному стані забезпечує балансоутримувач за власний рахунок.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що Фастівською міською радою як дійсним власником цього нерухомого майна комунальної форми власності не здійснено співмірних заходів до повного виконання вимог п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 щодо необхідності здійснити дії з реєстрації права комунальної власності на протирадіаційне укриття № 161055 та прийняття його на баланс уповноваженого балансоутримувача.
Прокурор посилається на те, що вжиття заходів до державної реєстрації права комунальної власності на спірне протирадіаційне укриття № 161055 є обов'язком Фастівської міської ради, яка в силу положень ст.ст. 172, 327 ЦК України, ч. 1 ст. 10, ч. 5 ст. 16, ч.ч. 1, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження власника такого нерухомого майна від імені Фастівської міської територіальної громади з метою його належного обліку, утримання та використання за цільовим призначенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України протирадіаційне укриття - це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Частиною 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема забезпечення цивільного захисту на відповідній території (п. 1), виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання, експлуатації та реконструкції об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (п. 23), здійснення контролю за станом утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (п. 28), організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту (п. 29), здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (п. 31).
Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (фонд захисних споруд), включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд, ведення обліку сховищ і протирадіаційних укриттів (захисні споруди), споруд подвійного призначення, найпростіших укриттів та первинних (мобільних) укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення визначається Порядком створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 р. № 138.
Згідно з п. 9 Порядку № 138 утримання об'єктів фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
Балансоутримувач забезпечує утримання об'єктів фонду захисних споруд у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд, крім об'єктів, що мають перебувати в постійній готовності (п. 11 Порядку № 138).
Зі змісту рішення від 11.02.2021 р. № 32-VII-VIII Фастівської міської ради Київської області «Про надання згоди на списання з балансу Комунального підприємства Фастівської міської ради «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» багатоквартирних будинків» вбачається, що Фастівська міська рада керувалась, зокрема Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 301.
Цей Порядок визначає механізм списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств, зокрема щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності.
У відповідності до положень Порядку № 301 списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності (балансоутримувач), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. Балансоутримувач багатоквартирного будинку визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та інших форм власності. За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку.
Відповідно до п. 10 Порядку № 301 у разі коли у списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири та/або нежитлові приміщення не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не зареєстроване, такі квартири та/або нежитлові приміщення приймаються на баланс балансоутримувача, а право власності на них реєструється в установленому законом порядку.
Згідно з ч. 11 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України з моменту виключення споруди із фонду захисних споруд цивільного захисту вона втрачає статус об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту.
Пунктом 27 Порядку № 138 встановлено, що виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з обліку фонду захисних споруд здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування після прийняття ними відповідних рішень на підставі погоджених із ДСНС матеріалів.
Внесення інформації до Інформаційної системи щодо виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється виключно ДСНС разом з її територіальними органами, а найпростіших та первинних (мобільних) укриттів - міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування (абз. 3 п. 27 Порядку № 138).
Як вже зазначалось, Фастівське районне управління ГУ ДСНС України у Київській області листом № 56.19-59/56.19 від 12.01.2024 р. повідомило, що в ході проведення комісійних оперативних оглядів захисних споруд цивільного захисту Фастівського району фахівцями відділу організації заходів цивільного захисту Фастівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області було виявлено 17 безхазяйних захисних споруд цивільного захисту, серед яких, зокрема протирадіаційне укриття № 161055, за адресою: 08500, Київська область, Фастівський район, м. Фастів, вул. Соборна, буд. 20, що до 11.02.2021 р. перебувало на балансі Комунального підприємства «Фастівська житлово-експлуатаційна контора» Фастівської міської ради.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області листом № 5605-2382/56 8 від 14.03.2024 р. повідомило про те, що, зокрема захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161055 перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області та занесені до Інформаційної системи «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту», крім того ні в минулому, ні в поточному році звернень щодо погодження виключення з фонду захисних споруд цивільного захисту протирадіаційного укриття № 161055 до Головного управління не надходило.
Матеріали справи також не містять доказів на підтвердження факту виключення протирадіаційного укриття № 161055, що розташоване за адресою: 08500, Київська область, Фастівський район, м. Фастів, вул. Соборна, буд. 20, із фонду споруд цивільного захисту.
Таким чином, враховуючи положення ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, а саме те, що захисні споруди цивільного захисту комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню), протирадіаційне укриття № 161055, внаслідок прийняття Фастівською міською радою Київської області рішення від 11.02.2021 р. № 32-VII-VIII, погодження акта від 01.03.2021 р. про списання багатоквартирного будинку з балансу, не вибуло із комунальної власності територіальної громади міста Фастова, та станом на момент розгляду справи є комунальною власністю Фастівської міської ради та підлягає утриманню за рахунок коштів територіальної громади міста Фастова.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 182 Цивільного кодексу України).
Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду (ч. 3 ст. 182 Цивільного кодексу України).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державній реєстрації прав підлягають: право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості.
Проте, Фастівською міською радою не вчинено жодних дій щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161055, що розташоване за адресою: 08500, Київська область, Фастівський район, м. Фастів, вул. Соборна, буд. 20.
Оскільки захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161055 не виключене із фонду споруд цивільного захисту, перебуває на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області та занесене до Інформаційної системи «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту», є майном, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Фастова, однак Фастівською міською радою не вчинено жодних дій щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності на вказану захисну споруду, то вимоги прокурора про зобов'язання Фастівської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161055, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Соборна, будинок 20, є обґрунтованими.
Отже позов Фастівської окружної прокуратури підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Фастівську міську раду (08500, Київська обл., місто Фастів, площа Соборна, будинок 1, код 34446857) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності Фастівської міської територіальної громади на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 161055, яке розташоване за адресою: Київська область, місто Фастів, вулиця Соборна, будинок 20.
2. Стягнути з Фастівської міської ради (08500, Київська обл., місто Фастів, площа Соборна, будинок 1, код 34446857) на користь Київської обласної прокуратури (01601, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 27/2, код 02909996) 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп.) судового збору.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 15.04.2025 р.
Суддя О.О. Рябцева