печерський районний суд міста києва
Справа № 757/15845/25-к
пр. 1-кс-15373/25
07 квітня 2025 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора: ОСОБА_3 ,
захисника-адвоката: ОСОБА_4 ,
підозрюваного: ОСОБА_5 ,
підозрюваного: ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в ОВС Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, ОСОБА_7 , погоджене Заступником керівника Київського міської прокуратури ОСОБА_8 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000204 від 06.05.2024 року, -
В провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 42024100000000204 від 06.05.2024 року старшого слідчого в ОВС Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, ОСОБА_7 , погоджене Заступником керівника Київського міської прокуратури ОСОБА_8 , про продовження строку досудового розслідування.
Слідчий клопотання обґрунтовує тим, що Першим слідчим відділом Територіального управління ДБР, розташованого у м. Києві, за процесуального керівництва Київської міської прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000204 від 06.05.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення передбачених ч. 2 ст. 367 КК України, та за фактом кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України
В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до положення про «Державну службу України з надзвичайних ситуацій», що затверджена постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до «Статуту Центру зв'язку та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій», що затверджений наказом ДСНС України № 191 від 26.04.2013, Центр зв'язку та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - Центр зв'язку) є спеціальним підрозділом центрального підпорядкування ДСНС України.
Відповідно до п. 1.8 Статуту, Центр зв'язку є бюджетною установою, що утримується (фінансується) за рахунок коштів Державного бюджету України, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державної казначейської служби України.
Згідно з п. 8.1 Статуту, управління Центром зв'язку здійснює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади наказом Голови ДСНС;
Пунктом 8.3 Статуту передбачено, що начальник Центру зв'язку самостійно, на принципах єдиноначальності, вирішує питання діяльності Центру зв'язку, за винятком тих, що віднесені чинним законодавством до компетенції ДСНС, та особисто відповідає за свої рішення та дії в передбаченому чинним законодавством порядку;
Відповідно до «Положення про вузол зв'язку Центру зв'язку та управління ДСНС України», затвердженого наказом Центру зв'язку №59 від 22.07.2021, відділ є самостійним структурним підрозділом Центру зв'язку і підпорядковується безпосередньо начальнику центру.
Центр зв'язку має право:
п. 4.1. отримувати достовірну і вичерпну інформацію, документацію необхідну для виконання покладених на відділ зв'язку завдань;
п. 4.3. подавати пропозиції начальнику центру для здійснення у визначеному чинним законодавством порядку державних закупівель, укладення договорів (угод) стосовно функціонування та удосконалення систем зв'язку та телекомунікаційних систем.
Відповідно до «Положення про відділ інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку та управління ДСНС України», затвердженого наказом Центру зв'язку №58 від 26.06.2020 відділ є самостійним структурним підрозділом Центру зв'язку і підпорядковується безпосередньо начальнику центру.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.17 за функціональним призначенням відділ виконує підготовку специфікації для закупівлі активного мережевого обладнання, серверів, засобів резервного копіювання і відновлення даних, засобів захисту інформації, засобів контролю і керування мережевою інфраструктурою, периферійного обладнання, обчислювальної техніки і комплектуючих, програмного забезпечення, витратних матеріалів та запасних частин до пристроїв друку і офісної техніки, аналіз потреби підрозділів центру в додаткових засобах обчислювальної техніки і обробки інформації;
Відповідно до п. 7.1 «Положення про відділ інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку та управління ДСНС України» відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади наказом начальника Центру зв'язку.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Таким чином, згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів, «Статуту Центру зв'язку та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій», п. 1 примітки до ст. 364 КК України, ОСОБА_5 перебуваючи на посаді заступника начальника Центру - начальника вузла зв'язку Центру зв'язку та управління ДСНС України є працівником правоохоронного органу та службовою особою.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі за текстом - Закон) до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закон застосовується до замовників, визначених п.п. 1-3 ч. 1 ст. 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч грн, а робіт - 1,5 мільйона грн.
За ст. 5 Закону закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю;
3) зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень;
7) протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;
8) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі,
10) договір про закупівлю та всі додатки до нього;
12) звіт про виконання договору про закупівлю.
Окрім того, відповідно до положень ч. 3 цієї ж статті Закону оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, обов'язково додатково оприлюднюються в електронній системі закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну 133 тисячам євро для товарів і послуг.
Згідно положень ч. 5 цієї ж статті Закону тендер не може проводитися до або без оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Відповідно до п.12 статті 11 Закону за рішенням замовника може утворюватися робоча група у складі працівників замовника для розгляду тендерних пропозицій/пропозицій. У разі утворення робочої групи уповноважена особа є її головою та організовує її роботу. До складу робочої групи застосовуються вимоги абзацу другого частини сьомої цієї статті. Робоча група бере участь у розгляді тендерних пропозицій/пропозицій, у проведенні переговорів у разі здійснення переговорної процедури, а рішення робочої групи має дорадчий характер.
Відповідно до положень п. 35 ч. 1 ст. 1 Закону уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 Закону відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів:
1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;
2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов'язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
3) шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.
За ч. 3 цієї ж статті Закону замовник має право призначити декілька уповноважених осіб, за умови що кожна з таких осіб буде відповідальною за організацію та проведення конкретних процедур закупівель/спрощених закупівель.
Відповідно до положень ч. 10 цієї ж статті Закону 10. Уповноважена особа:
1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;
2) здійснює вибір процедури закупівлі;
3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі;
3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення таких закупівель;
4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
5) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом;
6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону;
7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Згідно з ч. 11 цієї статті Закону для підготовки тендерної документації та/або оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі за рішенням замовника уповноважена особа може залучати інших працівників замовника.
Положеннями ч. 12 цієї ж статті Закону передбачено, що за рішенням замовника може утворюватися робоча група у складі працівників замовника для розгляду тендерних пропозицій, а також пропозицій. У разі утворення робочої групи уповноважена особа є її головою та організовує її роботу. Робоча група бере участь у розгляді тендерних пропозицій/пропозицій, у проведенні переговорів у разі здійснення переговорної процедури, а рішення робочої групи має дорадчий характер.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 13 Закону закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.
Згідно зі ст. 22 Закону, у тендерній документації серед іншого зазначається інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі).
Відповідно до статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг).
На виконання п.п. 4 п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України затверджено наказом від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», розділом ІІІ якої вказано, що визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися наступними методами:
1.Розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін;
2.Розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
3.Розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів.
При цьому метод порівняння ринкових цін - це метод визначення очікуваної вартості на підставі даних ринку, а саме загальнодоступної відкритої інформації про ціни та інформації з отриманих цінових пропозицій та прайс-листів на момент вивчення ринку.
Способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг - здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі: інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках; направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
У запитах цінових пропозицій рекомендується зазначати інформацію щодо повної характеристики предмета закупівлі (марка, креслення, розмір, ДСТУ, ГОСТ, технічні умови, тип, сорт, категорія, артикул, ємність, густина, тип упаковки (тара), а також рік випуску для техніки та обладнання), необхідної кількості, графіку поставок, умов постачання, умов оплати та системи надання знижок, гарантійного терміну тощо. Зазначати, що збір інформації не тягне за собою ніяких зобов'язань замовника.
Згідно з п. 41 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 №710 «Про ефективне використання державних коштів» головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня), суб'єктам господарювання державного сектору економіки з метою прозорого, ефективного та раціонального використання коштів необхідно забезпечити:
-обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі;
-оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі шляхом розміщення на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб'єкта управління об'єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб'єктом господарювання державного сектору економіки) протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель або повідомлення про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівель.
24 лютого 2022 року о 5 годині Президент російської федерації оголосив про рішення розпочати «військову операцію» в Україні.
У подальшому Збройними Силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і ЗС рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військових штабах і складах ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань рф здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України продовжено строк дії воєнного стану в Україні дію вказаного Указу Президента продовжено, зокрема Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, Указом від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, Указом від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX, Указом від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2738-IX, Указом від 06.02.2023 № 58/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2915-IX, Указом від 01.05.2023 № 254/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3057-IX, Указом від 26.07.2023 № 451/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 № 3275-IX, та Указом від 06.11.2023 № 734/2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 № 3429-IX), №49/2024 від 05.02.2024, востаннє Указом від 28.10.2024 №740/2024 затвердженим Законом України від 29.10.2024 № 4024-IX строком на 90 діб.
Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 64 Конституції України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», пункту 3 частини першої статті 4 Закону України «Про оборонні закупівлі», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» 28.02.2022 прийнято Постанову №169 «Про Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі за текстом - Постанова № 169).
Згідно з положеннями п.п. 1 п. 1 Постанови №169 в умовах воєнного стану Міністерство оборони України та його розвідувальний орган, Міністерство внутрішніх справ України, Служба безпеки України, Національна гвардія України, Національна поліція України, Державна прикордонна служба України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони України та інші військові формування та/або частини, або державні замовники у сфері оборони здійснюють публічні оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі».
Відповідно до положень п.п. 2 п. 1 Постанови № 169 переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників/державних замовників, що здійснюють такі закупівлі.
Відповідно до положень п.п. 3 п. 1 Постанови № 169 під час здійснення закупівель, передбачених підпунктом 1 цього пункту, без використання електронної системи закупівель, так замовники повинні відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримуватися таких принципів здійснення публічних закупівель:
-максимальна економія, ефективність;
-запобігання корупційним діям і зловживанням;
-державні замовники у сфері оборони повинні відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі» дотримуватися таких принципів здійснення оборонних закупівель, як своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони, ефективність використання коштів, результативність.
Такі закупівлі не включаються до річного плану закупівель. За результатами їх здійснення в електронній системі закупівель за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, замовник/державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом;
Відповідно до п.п. 41 п. 1 Постанови №169 відповідальною за організацію та проведення закупівель, визначених у підпункті 1 цього пункту, може бути уповноважена особа або інша особа, визначена замовником.
У подальшому, Кабінетом Міністрів України, у відповідності до статті 64 Конституції України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», пункту 3 частини першої статті 4 Закону України «Про оборонні закупівлі», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» 12.10.2022 прийнято Постанову № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі за текстом - Постанова № 1178).
Згідно із положеннями п.п. 3 п. 2 Постанови № 1178 звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», а також договір про закупівлю, всі додатки та зміни до нього оприлюднюються замовником протягом 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні, якщо замовником не оприлюднено такий звіт, договір про закупівлю, всі додатки та зміни до нього до набрання чинності цією постановою; закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.
Відповідно до п. 24 особливостей, здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затвердженні Постановою № 1178, замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за сім днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Згідно з п. 31 Постанови № 1178 тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Згідно з п. 36 Постанови № 1178 якщо була подана одна тендерна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначених замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, розкриває всю інформацію, зазначену в тендерній пропозиції, крім інформації, визначеної пунктом 40 цих особливостей, не проводить оцінку такої тендерної пропозиції та визначає таку тендерну пропозицію найбільш економічно вигідною. Протокол розкриття тендерних пропозицій формується та оприлюднюється відповідно до частин третьої та четвертої статті 28 Закону.
Разом із цим, в порядку вищевказаних правових норм, начальником Центру зв'язку та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_9 видано наказ від 03.01.2023 № 6 «Про організацію здійснення закупівель товарів, робіт і послуг під час воєнного стану», п. 1 якого затверджено склад комісії для проведення закупівель, вартість яких становить або перевищує 500 тис. грн, зокрема до складу комісії включені в якості:
голови комісії - заступник начальника центру - начальник вузла зв'язку ОСОБА_5 ;
заступника голови комісії - начальник відділу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_10 ;
членів комісії: начальник відділу ІТС, КБ та ЗІ - ОСОБА_11 , заступник начальника відділу ІТС, КБ та ЗІ - ОСОБА_6 , заступник начальника відділу економіки і фінансів - ОСОБА_12 , відповідальна за напрямком антикорупційної роботи, фахівець відділу планування та контролю ОСОБА_13 , помічник начальника центру з юридичних питань ОСОБА_14 .
Абзацом 2 п. 1 вказаного наказу зазначено, що членам комісії необхідно під час здійснення закупівель: неухильно дотримуватись принципів публічних закупівель; обґрунтовувати у протоколах засідань причини обрання проведення закупівель за Постановою № 1178; оцінювати отримані пропозиції та обирати економічно вигідні та такі, що повідають технічним вимогам. Рішення комісії оформляти протоколами.
При цьому згідно з положеннями вказаного наказу, відповідальним за своєчасне оприлюднення документації в системі Прозоро (оголошень, повідомлень, протоколів, переговорів) призначено заступника начальника Центру - начальника вузла зв'язку Центру зв'язку та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_5 .
Відповідно до положень п. 4 вказаного наказу за складання технічних вимог до предмету закупівлі при проведенні спрощених закупівель, які здійснюються за Постановою № 1178 призначити відповідальних посадових осіб, які безпосередньо відповідають за напрямок роботи, якої стосується предмет закупівлі. З метою обґрунтування застосування спрощеної процедури, особливо у разі здійснення закупівлі товарів та послуг, вартість яких становить або перевищує 500 тисяч грн., відповідальним особам за складання технічних вимог додатково - складати доповідну записку із зазначенням причин обрання спрощеної закупівлі замість відкритих торгів та обґрунтування нагальність потреби закупівлі.
Згідно з положеннями п. 5 наведеного наказу, помічнику начальника центру з юридичних питань ОСОБА_14 вказано продовжувати виконувати функції Уповноваженої особи з питань організації та проведення процедур закупівель та спрощених закупівель (таких що проводяться не за Постановою № 1178) та здійснювати закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі». При проведенні процедур закупівель/спрощених закупівель: дотримуватись принципів проведення публічних закупівель; керуватись Законом України «Про публічні закупівлі» та Положенням Центру зв'язку та управління ДСНС України про Уповноважену особу з питань проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; своєчасно здійснювати планування закупівель та оприлюднювати в системі Прозоро документацію (плани, оголошення, протоколи, договори і т.д.) При цьому за складання технічних вимог до предмету закупівлі при проведенні процедур закупівель та спрощених закупівель, призначати відповідальних посадових осіб, які безпосередньо відповідають за напрямок роботи, якої стосується предмет закупівлі. З метою обґрунтування потреби в здійсненні закупівлі відповідальним особам за складання технічних вимог, додатково складати доповідну записку з обґрунтуванням потреби в закупівлі. На час відсутності ОСОБА_14 на роботі з таких причин як відпустка, відрядження або тимчасова непрацездатність, функції Уповноваженої особи з питань організації та проведення процедур закупівель та спрощених закупівель, продовжувати виконувати заступнику начальника відділу економіки і фінансів ОСОБА_12 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що до Центру зв'язку та управління ДСНС України надійшов лист ДСНС України № 16-15683/163-1 від 22.08.2023, згідно з яким з метою виконання Плану заходів цифрового розвитку ДСНС на 2023 рік, необхідно здійснити закупівлю 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет, що відповідають технічним вимогам, які вказані в даному листі та погоджені листом МВС за № 57861/16-15642-2023 від 17.08.2023.
Начальником Центру зв'язку та управління ДСНС України ОСОБА_9 розгляд вказаного листа доручено заступнику начальника відділу інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку та управління ДСНС України - ОСОБА_6 .
В подальшому, 24.08.2022 ОСОБА_6 , діючи відповідно до п. 3.1 та п. 3.17 розділу 7 «Положення про відділ інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку», згідно з яким керівник відділу має підготувати специфікацію комп'ютерного обладнання для закупівлі, особисто підготував та підписав у начальника Центру зв'язку ОСОБА_9 три запити до суб'єктів господарської діяльності за № 7501-1060/7512 до ТОВ «Сайнс Трейд», ТОВ «Еменс», ТОВ «Графікапром», з метою сформувати очікувану вартість предмета закупівлі, які того ж дня засобами електронного зв'язку відправив вказаним суб?єктам господарювання.
Того ж дня, ОСОБА_6 отримав відповіді від ТОВ «Сайнс Трейд», ТОВ «Еменс», ТОВ «Графікапром» щодо наявності та вартості товару відповідно до технічних умов закупівлі.
На підставі зазначених відповідей, 25.08.2022 знаходячись в приміщенні службового кабінету за адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Богданова Олександра, 11, керуючись п. 3.1 «Положення про відділ інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку», опрацювавши лист ДСНС України за № 16-15683/163-1 від 22.08.2023, про необхідність здійснення закупівлі 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет із детальним описом технічних, якісних та кількісних характеристик, підготував та особисто підписав рапорт на ім'я начальника Центру зв'язку ОСОБА_9 , стосовно необхідності у закупівлі 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет із орієнтовною вартістю предмета закупівлі в розмірі 55 570 250 грн., при цьому сформував очікувану вартість враховуючи комерційні пропозиції ТОВ «Сайнс Трейд» та ТОВ «Еменс».
При цьому, ОСОБА_6 , будучи особою яка за напрямом діяльності відповідає за забезпечення роботи автоматизованих комп'ютерних систем, програмного забезпечення та функціонування комп?ютерного обладнання, маючи достатній досвід роботи у сфері інформатизації та належний фаховий рівень, неналежно виконуючи свої обов?язки через несумлінне ставлення до них, розуміючи, що порушення порядку формування очікуваної вартості закупівлі може призвести до наслідків у виді надмірно сплачених коштів Державного бюджету України в умовах воєнного стану, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, всупереч ст. 5, п.п. 4 п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 3 п. 1 Постанови № 169, ОСОБА_6 належним чином не вивчив пропозиції ТОВ «Сайнс Трейд» та ТОВ «Еменс», якими було запропоновано товар, який не відповідав технічним характеристикам зазначеним в листі ДСНС України № 16-15683/163-1 від 22.08.2023.
Також, ОСОБА_6 , внаслідок неналежного виконання покладених на нього обов?язків, всупереч ст. 5, п.п. 4 п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 3 п. 1 Постанови № 169, було проігноровано той факт, що товар запропонований ТОВ «Графікапром» виробляється ТОВ «Навігатор Систем», яка зареєстрована та безпосередньо здійснює свою діяльність на території України. У зв?язку із цим, ОСОБА_6 не вжито заходів до з?ясування можливості та вартості придбання персональних комп'ютерів форм-фактора планшет безпосередньо у виробника.
Внаслідок вказаної бездіяльності ОСОБА_6 , очікувану вартість предмета закупівлі було сформовано на підставі невірних даних, що призвело до безпідставного завищення очікуваної вартості закупівлі та її встановлення в розмірі 55 570 250 гривень.
В подальшому, на підставі рапорту ОСОБА_6 , начальник Центру зв'язку ОСОБА_9 доручив комісії Центру зв'язку для проведення спрощених закупівель. Виконавцями вказаної закупівлі визначені:
-помічник начальника центру з юридичних питань ОСОБА_14 ;
-заступник начальник відділу ІТС, КБ та ЗІ - ОСОБА_6 ;
-начальник відділу економіки і фінансів - ОСОБА_15 ;
-відповідальна за напрямком антикорупційної роботи, фахівець відділу планування та контролю ОСОБА_13 .
Того ж дня, 25.08.2023 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено) комісією Центру зв'язку для проведення спрощених закупівель під час воєнного стану, під головуванням заступника начальника Центру - начальник вузла зв'язку ЦЗУ ДСНС ОСОБА_5 ,проведено засідання з метою вирішення питання проведення закупівлі 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет для потреб ЦЗУ ДСНС.
Під час засідання комісії, яке проходило у приміщенні ЦЗУ ДСНС, розташованому за адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Богданова Олександра, 11, ОСОБА_6 , будучи особою яка за напрямом діяльності відповідає за забезпечення роботи автоматизованих комп'ютерних систем, програмного забезпечення та функціонування комп?ютерного обладнання, маючи достатній досвід роботи у сфері інформатизації та належний фаховий рівень, неналежно виконуючи свої обов?язки через несумлінне ставлення до них, розуміючи, що порушення порядку формування очікуваної вартості закупівлі може призвести до наслідків у виді надмірно сплачених коштів Державного бюджету України в умовах воєнного стану, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, всупереч ст. 5, п.п. 4 п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 3 п. 1 Постанови № 169, довів до відома членів комісії свої пропозиції щодо очікуваної вартості предмета закупівлі, які були розраховані на підставі викривленої інформації.
Внаслідок зазначених дій ОСОБА_6 , комісія проголосувала за проведення закупівлі 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет із орієнтовною сумою закупівлі 55 570 250 грн. оформивши своє рішення протоколом № 7/8.
Вказане стало можливим в результаті, неналежного виконання службових обов'язків ОСОБА_6 передбачених п.3.1, п.3.17, розділу 7 «Положення про відділ інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку та управління ДСНС України» відповідно до яких заступник начальника відділу зобов'язаний організовувати роботу відділу, здійснювати керівництво і контроль за діяльністю підлеглих, готувати специфікації для закупівлі активного мережевого обладнання, серверів, засобів резервного копіювання і відновлення даних, засобів захисту інформації, засобів контролю і керування мережевою інфраструктурою, периферійного обладнання, обчислювальної техніки і комплектуючих, програмного забезпечення, витратних матеріалів та запасних частин до пристроїв друку і офісної техніки; проводити аналіз потреби підрозділів центру в додаткових засобах обчислювальної техніки і обробки інформації.
25.08.2023 року Центром зв'язку відповідно положень до Закону України «Про публічні закупівлі» в електронній системі «Prozorro» оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі (код ДК 021:2015:30210000-4) машини для обробки даних (апаратна частина), а саме: 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет із характеристиками вказаними в технічній документації доданій до вказаної закупівлі.
При цьому документація, яка викладена в електронній системі «Prozorro» 25.08.2023 підписана електронним ключем голови комісії - заступника начальника центру ОСОБА_5
04.09.2023 року в електронній системі «Prozorro» відбулось розкриття пропозицій по закупівлі оголошеній Центром зв'язку (код ДК 021:2015:30210000-4) машини для обробки даних (апаратна частина), а саме: 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет відповідно на закупівлю вийшов лише один учасник ТОВ «Графікапром» із ціновою пропозицією в 51 960 000 гривень.
В подальшому, 07.09.2023 ОСОБА_6 , діючи відповідно до «Положення про відділ інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку», знаходячись в приміщенні службового кабінету за адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Богданова Олександра, 11, неналежно виконуючи свої обов?язки через несумлінне ставлення до них, розуміючи, що порушення порядку формування очікуваної вартості закупівлі може призвести до наслідків у виді надмірно сплачених коштів Державного бюджету України в умовах воєнного стану, але легковажно розраховуючи на їх відвернення особисто склав та підписав рапорт із пропозицією начальнику Центру ОСОБА_9 укласти договір із ТОВ «Графікапром» як переможцем закупівлі, на закупівлю 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет на загальну суму 51 960 000 гривень.
Після цього, 13.10.2022 року начальник Центру зв'язку ОСОБА_9 , не будучи обізнаним про реальну вартість 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет підписав, поставивши власний підпис у підготовленому ОСОБА_6 , рапорті стосовно оголошення переможцем ТОВ «Графікапром». Даний рапорт зареєстрований за № 943/02-05 від 07.09.2023.
Таким чином, 08.09.2023, фактично після погодження рапорту ОСОБА_6 щодо наслідків розгляду пропозиції ТОВ «Графікапром», питання щодо розгляду пропозицій винесено на обговорення засідання комісії ЦЗУ ДСНС України для проведення закупівель під час воєнного стану вартість яких становить або перевищує 500 тис грн. (код ДК 021:2015:30210000-4 машини для обробки даних (апаратна частина), - заступник начальника відділу ІТС, КБ та 3І ОСОБА_6 доповів про вартість закупівлі, а також підтвердив відповідність пропозиції учасника вимогам.
Під час засідання комісії, яке відбулось 08.09.2023 у приміщенні ЦЗУ ДСНС, розташованому за адресою: Київська область, м. Переяслав, вул. Богданова Олександра, 11, голова комісії ОСОБА_5 , неналежно виконуючи свої обов?язки через несумлінне ставлення до них, діючи всупереч положень п. 12 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі», наказу № 6 від 03.01.2023 «Про організацію здійснення закупівель товарів, робіт і послуг під час воєнного стану», п.4.1., п.4.3. «Положення про вузол зв'язку ЦЗУ ДСНС України» затвердженого наказом ЦЗУ ДСНС №59 від 22.07.2021, будучи відповідальним в тому числіза цільове та ефективне використання фінансів як голова комісії, за проведення закупівель Центру зв'язку, не вжив достатніх заходів для перевірки доводів ОСОБА_6 та тендерної пропозиції ТОВ «Графікапром», запропонував членам комісії обрати переможцем закупівлі №UA-2023-08-25-010377-а ТОВ «Графікапром» та оприлюднити в системі «Prozorro» повідомлення про намір укласти договір.
За результатами проведеного засідання, рішенням №9/8 комісією одностайно прийнято рішення про оголошення переможцем закупівлі №UA-2023-08-25-010377-а за кодом ДК 021:2015 30210000-4 - Машини для обробки даних (апаратна частина) ТОВ «Графікапром» та про наявність підстав для укладення з переможцем договору.
На виконання вказаного рішення, 20.09.2023 між начальником Центру зв'язку ОСОБА_9 та директором ТОМ «Графікапром» ОСОБА_16 укладено договір за № 731 на постачання: 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет на загальну вартість 51 960 000 гривень.
На виконання умов договору № 731 від 20.09.2023, 27.09.2023 ТОВ «Графікапром» відповідно до видаткової накладної № 90 від 27.09.2023, поставило до Центру зв'язку 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет на загальну вартість 51 960 000 грн., а в свою чергу Центром зв'язку декількома платежами перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «Графікапром» НОМЕР_1 грошові кошти в розмірі 51 960 000 гривень.
Згідно з висновком експерта № СЕ-19-24/70479-ЕК від 11.12.2024, вартість предмета закупівлі під час проведення процедури була завищена, а розмір спричинених збитків Центру зв'язку та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Державному бюджету України за оплату вартості закупівлі 2000 персональних комп'ютерів форм-фактора планшет за умовами договору № 731 від 20.09.2023 у постачальника ТОВ «Графікапром» підтверджується в сумі 7 041 960,50 гривень.
Вказане свідчить, що внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків заступника начальника відділу інформаційно-телекомунікаційних систем, кібербезпеки та захисту інформації Центру зв'язку та управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_6 державі завдано збитків на суму 7 041 960,50 гривень, що в 250 разів і більше перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до п. 2 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
За вказаних вище обставин 09.01.2025 ОСОБА_6 та ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, зокрема:
- висновком судово-товарознавчої експертизи №772 від 07.10.2024;
- висновком експерта № СЕ-19-24/70479-ЕК від 11.12.2024, рвідповідно до якого розмір спричиненого збитку за умовами договору № 731 від 20.09.2023 у постачальника ТОВ «Графікапром» підтверджується в сумі 7 041 960, 50 грн.
- протоколом обшуку від 02.12.2024 відповідно до якого вилучені оригінали документів у вказаній закупівлі;
- протоколами засідання комісії ЦЗУ ДСНС за № 7/8, №8/8, №9/8;
- договором за №731 від 20.09.2023;
- матеріалами тимчасового доступу в ТОВ «Навігатор системс»;
- іншими матеріалами кримінального провадження в своїй сукупності.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину
Постановою Заступника Київської міської прокуратури ОСОБА_17 від 02.03.2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 3 місяців, тобто до 09.04.2025.
Трьох місячний строк досудового розслідування закінчується 09.04.2025. Однак, внаслідок особливої складності провадження, досудове розслідування неможливо закінчити у зазначений строк, оскільки необхідно допитати в процесуальному статусі свідків посадових осіб ДСНС України які включені до робочої групи з визначення характеристик засобів електронних комунікацій та інформатизації, які використовуються в діяльності ДСНС, створеної наказом ДСНС України за №355 від 25.04.2023, вирішити питання про призначення почеркознавчих експертиз у кримінальному провадженні.
Водночас, закінчити досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні в зазначений вище строк, який в цьому випадку спливає 09.04.2025, неможливо, внаслідок особливої складності зазначеного кримінального провадження, що зумовлено обсягом та специфікою процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування, розсекречуванням у визначеному законодавством процесі (порядку) матеріалів отриманих за наслідками проведення негласних (слідчих) розшукових дій (матеріальних носіїв інформації).
Крім того, без виконання цих слідчих (розшукових), процесуальних дій неможливо здійснити судовий розгляд у кримінальному провадженні, оскільки їх обов'язковість визначена законодавством.
Для проведення вказаних вище процесуальних дій потрібен додатковий строк не менше ніж три місяці, який обумовлюється необхідним для отримання зазначених доказів часом.
На підставі викладеного, з метою здобуття належних і допустимих доказів у кримінальному провадженні, їх дослідження під час судового розгляду, а також враховуючи, що вказані дії не могли бути здійсненні та завершені раніше з об'єктивних причин, з метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, у органу досудового розслідування виникла необхідність у зверненні із вказаним клопотанням.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити з викладених в ньому підстав.
Захисник - адвокат ОСОБА_4 та підозрюваний ОСОБА_5 проти задоволення клопотання заперечували та просили відмовити.
Підозрюваний ОСОБА_6 поклався на розсуд суду.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України здійснювалась фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею.
Слідчий суддя, заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Першим слідчим відділом Територіального управління ДБР, розташованого у м. Києві, за процесуального керівництва Київської міської прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000204 від 06.05.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення передбачених ч. 2 ст. 367 КК України, та за фактом кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
09.01.2025 ОСОБА_6 та ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, зокрема:
- висновком судово-товарознавчої експертизи №772 від 07.10.2024;
- висновком експерта № СЕ-19-24/70479-ЕК від 11.12.2024, рвідповідно до якого розмір спричиненого збитку за умовами договору № 731 від 20.09.2023 у постачальника ТОВ «Графікапром» підтверджується в сумі 7 041 960, 50 грн.
- протоколом обшуку від 02.12.2024 відповідно до якого вилучені оригінали документів у вказаній закупівлі;
- протоколами засідання комісії ЦЗУ ДСНС за № 7/8, №8/8, №9/8;
- договором за №731 від 20.09.2023;
- матеріалами тимчасового доступу в ТОВ «Навігатор системс»;
- іншими матеріалами кримінального провадження в своїй сукупності.
Постановою Заступника Київської міської прокуратури ОСОБА_17 від 02.03.2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 3 місяців, тобто до 09.04.2025.
Як визначено у ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Трьох місячний строк досудового розслідування закінчується 09.04.2025. Однак, внаслідок особливої складності провадження, досудове розслідування неможливо закінчити у зазначений строк, оскільки необхідно допитати в процесуальному статусі свідків посадових осіб ДСНС України які включені до робочої групи з визначення характеристик засобів електронних комунікацій та інформатизації, які використовуються в діяльності ДСНС, створеної наказом ДСНС України за №355 від 25.04.2023, вирішити питання про призначення почеркознавчих експертиз у кримінальному провадженні.
Обставинами, які перешкоджали завершити ці слідчі (розшукові) та процесуальні дії раніше є виняткова складність кримінального провадження, значний обсяг необхідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалий термін процедур розсекречення матеріалів щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, тощо.
Як визначено у абз. 2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України, у клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.
Відповідно до ч. 5 ст. 295-1 КПК України, крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Під час досудового розслідування органом досудового розслідування виконана значна кількість слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак наразі завершити досудове розслідування у кримінальному провадженні неможливо, оскільки необхідно провести певний обсяг слідчих та процесуальних дій, спрямованих на перевірку всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення.
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 року у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
За таких обставин, беручи до уваги, що з метою одержання доказів, які будуть використані під час судового розгляду, проведення слідчих та процесуальних дій, які не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних на те причин, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000204 від 06.05.2024 року до шести місяців, тобто до 09.07.2025 року включно.
Питання щодо доведеності вини підозрюваних у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушеннях та правильності кваліфікації їх дій, слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 107, 219, 294, 295, 295-1, 309, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
Клопотання Старшого слідчого в ОВС Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, ОСОБА_7 , погоджене Заступником керівника Київського міської прокуратури ОСОБА_8 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000204 від 06.05.2024 року - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024100000000204 від 06.05.2024 року за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та за фактом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, до шести місяців, тобто до 09.07.2025 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1