Іменем України
Справа № 285/1154/25
провадження у справі № 2-а/0285/51/25
14 квітня 2025 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі:
головуючого - судді Сусловця М.Г.,
за участю секретаря судового засідання Михнюка А. В.,
розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за позовом ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Житомирській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову поліцейської Звягельського РВ поліції ГУНП в Житомирській області сержанта поліції Лех К.С. від 09.01.2025 серія ЕНА № 3818846 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,якою його визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП та накледено стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що будь-яких правопорушень не вчиняв, оскаржувана постанова винесена з порушенням вимог чинного законодавства.
14.03.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву з запереченнями представника відповідача проти задоволення позовних вимог. У відзиві представник відповідача посилався на правомірність дій працівника поліції під час винесення оскаржуваної постанови. До відзиву додано диск з файлами відеозапису з місця зупинки позивача.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази, суд дійшов наступних висновків.
З постанови слідує, що ОСОБА_1 , 09.01.2025 о 01:50 в м. Звягель, по вул. Юрія Ковальського, 1-а, допустив порушення п. 2.1. 2.4. ПДР - на вимогу працівника поліції не пред'явив посвідчення водія та реєстраційний документ на транспортний засіб.
За результатами перегляду відеозапису (Васильєва(2)), встановлено, що відеозапис містить фіксацію події, з якої вбачається, що поліцейською запропоновано ОСОБА_1 пред'явити документи, що посвідчують особу, оскільки ним порушується комендантська година. При цьому, які саме він повинен пред'явити документи (посвідчення водія, паспорт, реєстраційний талон тощо), поліцейською не конкретизовано.
Так, статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 за №3353-ХІІ передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Статтею 16 зазначеного Закону визначено основні права та обов'язки водія транспортного засобу якими, зокрема вказано, що водій зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (надалі - «ПДР України») зазначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно п. 2.1 ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: а) посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; б) реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, Національної Гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - технічний талон); ґ) поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності водіїв наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).
Згідно п. 2.4 ПДР України, на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1; дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
За змістом ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень частини 1 статті 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 2 частини 1 статті 32 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII вказано, що поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна із вичерпного переліку підстав).
Відтак, інших підстав для перевірки документів на право керування ТЗ, у посадової особи зі сторони відповідача, в даних спірних правовідносинах не було.
Водночас, наявними матеріалами адміністративної справи беззаперечно стверджується, що суб'єктом владних повноважень не було повідомлено про вчинення позивачем іншого адміністративного правопорушення, що стало підставою вимагати пред'явлення документів.
Отже, оскільки зі сторони відповідача належним чином не задокументовано факту порушення позивачем ПДР України, то слід дійти до обґрунтованого висновку про протиправність вимоги посадової особи зі сторони відповідача про пред'явлення документів, у тому числі й реєстраційного документу на транспортний засіб, а позивач, в свою чергу, не був зобов'язаний виконувати дану вимогу, відтак в діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Крім того, ч. 1 ст.126 КУпАП не передбачає відповідальність за не пред'явлення документів під час порушення комендантської годити.
В силу ч. 2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було доведено суду наявності підстав вважати, що позивач вчинив або мав намір вчинити правопорушення, яке могло б бути підставою для вимагання працівником поліції пред'явлення документів.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових, доказів, висновків експертів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності встановлено ст. 286 КАС України.
Повноваження адміністративного суду в справах даної категорії визначено ч. 3 ст. 286 КАС України наступним чином:
За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З'ясувавши всі обставини справи, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72-76, 139, 243, 246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕНА 3818846 від 09.01.2024 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 , провадження у справі - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, якщо скаргу не було подано. У випадку оскарження за на слідками апеляційного розгляду, з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя М.Г. Сусловець