Cправа № 166/596/25
Провадження № 2-а/166/19/25
про залишення позовної заяви без руху
15 квітня 2025 року сел Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Фазан О.З., розглянувши позовну ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 14 квітня 2025 року звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить поновити строк на звернення до суду тв скасувати постанову за справою про адміністративне правопорушення № 2202-24 від 21.11.2024, та закрити провадження у даній справі.
Зазначений адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Однак, в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві невірно зазначено найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи.
Зокрема, в позовній заяві невірно зазначено відповідача у справі.
Так, відповідачем у справі зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Однак, відповідно до п. 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КабінетуМіністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя.
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в силу вимог п. 7 зазначеного Положення, є лише структурним підрозділом та не може бути належним відповідачем у справі.
Крім цього, позивач у позовній заяві просить поновити йому строк на оскарження вказаної постанови.
Згідно із ст.289 КпАП України скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов у справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
За приписами ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний подати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач, заявляючи про поновлення строку на оскарження постанови №2202-24 від 21.11.2024, стверджує про те, що про наявність постанови дізнався, отримавши її копію 31.03.2025 у Ратнівському відділі ДВС у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на його усне прохання , оскільки вказану постанову йому ніхто не надсилав. Однак, всупереч ч.6 ст.161 КАС України ОСОБА_1 доказів на підтвердження отримання оскаржуваної постанови саме 31 березня 2025 року не надав.
Відповідно до ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаючи недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позивачу слід усунути зазначені порушення та подати до суду позовну заяву в новій редакції з усунутими недоліками, а також надати докази на підтвердження отримання ним саме 31 березня 2025 року оскаржуваної постанови.
На підставі наведеного, керуючись ст.160, ст.161, ст. 169 КАС України, суд,
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення.
Повідомити позивача про необхідність усунути недоліки у строк десять днів з дня отримання ним копії цієї ухвали.
Роз'яснити позивачу, якщо усуне недоліки позовної заяви у вказаний строк, вона вважатиметься поданою у день її подання до суду та приймається до розгляду, а якщо не буде усунуто її недоліки, позовна заява буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О. З. Фазан