Справа № 156/375/25
Провадження № 3/156/337/25
про повернення матеріалів на доопрацювання
15 квітня 2025 року сел. Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Малюшевська І. Є., розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Іваничі) Іваничівського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця: АДРЕСА_1 , непрацевлаштованого,
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (надалі КУпАП),
До Іваничівського районного суду Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП.
Згідно із ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Натомість, у протоколі про адміністративне правопорушення № 1 від 28.02.2025 відносно ОСОБА_1 ці вимоги законодавства не є дотриманими особою, яка складала такий протокол.
Перш за все, слід звернути увагу на те, що головним державним виконавцем до суду надано копію протоколу поганої якості, що значно утруднює читання та розуміння тексту. Крім того, друга сторінка копії протоколу про адміністративне правопорушення головним державним виконавцем не завірена.
У протоколі про адміністративне правопорушення не вказано період вчинення правопорушення - державним виконавцем у протоколі повинно бути зазначено дату виявлення правопорушення, тобто дату з якої в діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення та з якої дати він не сплачував аліменти, що призвело до виникнення заборгованості, відповідно до диспозиції вказаної норми. При цьому, суд не вправі самостійно в своїй постанові про накладення адміністративного стягнення змінювати дату виявлення правопорушення (період виникнення заборгованості), а відповідно з якої розраховується строк накладення на винного адміністративного стягнення згідно до ст. 38 КУпАП.
Також, у матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази щодо того, що під час складання даного протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 був належним чином інформований про факт складання цього протоколу зважаючи на наявний у матеріалах справи виклик ОСОБА_1 на 14.02.2025, та на дату протоколу про адміністративне правопорушення - 28.02.2025.
Також у матеріалах справи відсутні докази направлення ОСОБА_1 поштою саме згаданого протоколу, а також відомості про отримання ним протоколу, оскільки до матеріалів заяви долучено лише фіскальний чек від 04.03.2025.
Отож, всупереч вже зазначеним вимогам, у матеріалах справи відсутні докази, що другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, вручено ОСОБА_1 за поштовим відправленням.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного дооформлення.
Таким чином, за відсутності будь-яких відомостей про належний виклик та можливе ухилення ОСОБА_1 від явки до Іваничівського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою складання та отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення, відсутність відомостей про вручення останньому примірника протоколу із доданими до нього документами, не може вважатись прийнятним та є грубим порушенням вищевказаних норм законодавства.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При вищенаведеному приходжу до переконання, що складений протокол про адміністративне правопорушення №1 від 28.02.2025 відносно ОСОБА_1 не відповідає зазначеним вимогам КУпАП, що унеможливлює розгляд справи у відповідності до вимог чинного законодавства.
За таких обставин суддя вважає, що з метою своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи та вирішення її в точній відповідності до Закону, матеріали справи необхідно повернути Іваничівського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 183-1, 254, 245, 256, 260, 268 КУпАП, суддя
Матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП повернути до Іваничівського відділу державної виконавчої служби у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для належного оформлення та усунення недоліків.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Малюшевська І. Є.