Постанова від 11.04.2025 по справі 713/1013/25

Справа № 713/1013/25

Провадження №3/713/502/25

ПОСТАНОВА

іменем України

11.04.2025 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючий суддя Кибич І.А., за участю секретаря судових засідань Троценко Л.Г., з участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , працюючого начальником служби охорони державної таємниці ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ст.212-2 ч.1 п.6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

В ході проведення перевірки стану охорони державної таємниці у ІНФОРМАЦІЯ_3 виявлено, що в порушення п.п.734-739 Порядку 939, План заходів на особливий період від 27.07.2023 (інв.№95 дск/с) носить формальний характер. Зазначене підтверджується відсутністю складу комісії, відповідальної за знищення секретних документів та справ в разі ведення бойових дій на території регіону, що створює загрозу витоку секретної інформації та втрати МНСІ, що в свою чергу створює загрозу витоку секретної інформації. В порушення п.341 Порядку 939, станом на час перевірки в ІНФОРМАЦІЯ_3 на зберіганні знаходиться 6 секретних мобілізаційних документів (обліковані в журналі інвентарного обліку документів мобілізаційного плану №15 від 26.02.2021). Однак, в ході огляду даного журналу комісією виявлено відсутність підписів відповідальної особи за зберігання даних МНСІ літ. «М» (р. N?N?1МП/т від 04.05.2018; 2МП/т від 04.05.2018, 3МП/т від 22.06.2018; 4МП/т від 22.06.2018), що створює загрозу витоку секретної інформації. Секретні мобілізаційні документи зберігаються в сейфі керівника РСО (металевій шафі) разом з іншими документами. Окремої робочої папки (опечатаної особистою номерною металевою печаткою керівника підприємства, установи, організації або виконавця, що має до них безпосередній стосунок) немає.

Згідно з актом перевірки наявності МНСІ №5дск/с від 10.01.2025 року у ІНФОРМАЦІЯ_4 знаходиться 16 матеріальних носіїв секретної інформації, проте в ході детального огляду, комісією управління встановлено, що фактично в установі знаходиться 14 МНСІ. За результатами річної перевірки наявності в журналах обліку відсутні записи про проведену перевірку, що свідчить про формальний підхід до проведення загальної (річної) перевірки наявності МНСІ та порушення вимог п.п.435, 436 Порядку 939.

У ІНФОРМАЦІЯ_3 переліком режимних приміщень визначено 2 режимних приміщення для цілодобового зберігання МНСІ (каб. РСО та каб. керівника), проте ці приміщення не відповідають вимогам Державних будівельних норм України, так як охоронна та пожежна сигналізації у Вижницькому РТЦК в несправному стані. Грати не відповідають вимогам ДБН В.2.2-14-2004, а саме: «Відстань між вертикальними прутами повинна бути 150 мм, між горизонтальними - не більше ніж 400 мм. В примішенні РСО не забезпечено вільний огляд працівниками РСО робочого місця виконавців для роботи із секретними документами, що свідчить про порушення п.п.208, 211, 214 Порядку 939.

В порушення п. 217 Порядку 939 запасні ключі від усіх сховищ матеріальних носіїв секретної інформації і вхідних дверей режимних приміщень, начальник РСО передав в опечатаному пакеті на зберігання керівникові установи, без його підпису в журналі за формою згідно з додатком 31. Режимні приміщення не здаються під охорону черговому установи, за підписом у журналі за формою згідно з додатком 33, що є порушенням п. 219 Порядку 939.

В ході огляду журналу обліку журналів, карток і завершених провадженням справ №1 від 29.01.2021 року комісією виявлено непоодинокі випадки відсутності записів у графі «Прізвище та ініціали працівника, відповідального за зберігання журналу, картотеки чи справи, підпис, дата отримання». В ході огляду Журналу обліку робочих зошитів, блокнотів, окремих аркушів паперу, бланків (форм) №16 від 26.02.2021 року комісією виявлено випадки відсутності записів у графі «Підпис виконавця за отримання, дата», що порушує вимоги п.245 Порядку 939.

В порушення п. 356 Порядку 939, для діючих справ та журналів облікованих в Журналі обліку журналів, карток і завершених провадженням справ №1 від 29.01.2021 відсутні посилання на пункти Переліку типових документів, а терміни зберігання в переважній більшості прописані простим олівцем. В установі відсутні належним чином оформлені та обліковані папки (спецпортфелі, спецвалізи) для зберігання секретних матеріальних носіїв інформації, що є порушенням п. 262 Порядку 939.

На матеріальних носіях секретної інформації (План ТРО району територіальної оборони №1 (текстова частина) інв.53т/с, План ТРО району територіальної оборони №l (графічна частина) інв.53т/с) розроблених ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні необхідні для секретних документів реквізити. Додатково 2024 року експертною комісією установи здійснено перегляд даних МНСІ та підтверджено гриф секретності «таємно» (ст.1.1.11 ЗВДТ-2020), проте жодних відміток на даних МНСІ чи їх облікових формах немає, що порушує вимоги п.п.156, 283, Порядку 939. Наказом №78 від 31.01.2025 року «Про призначення комісій секретного діловодства РСО» визначено склади комісій для забезпечення режиму секретності в установі. До складу комісії на знищення входять: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4

ОСОБА_2 є т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 та затверджує акти про знищення МНІ, як наслідок при оформленні даних актів виникає ситуація при якій відбір для знищення та знищення оформлюється за підписами двох співробітників (акт про знищення МНІ, термін зберігання яких закінчився №11дск/с від 17.02.2025), що суперечить вимогам п. 413-417 Порядку 939. Згідно записів у робочому зошиті при проведені перевірок робочих місць співробітників керівник РСО проводить звірку з особовими рахунками та описами, проте згідно облікових форм у співробітників установи відсутні особові рахунки чи описи, що свідчить про формальний підхід до перевірки робочих місць, що є порушенням вимог п. 438 Порядку 939. Вищеописані порушення порядку забезпечення та здійснення режимно-секретної діяльності в ІНФОРМАЦІЯ_3 носять триваючий характер та створюють передумови до невиконання державних завдань та функцій у сфері охорони державної таємниці. Під час проведення перевірки стану охорони державної таємниці в Установі, комісією Управління СБ України в Чернівецькій області витоку інформації з обмеженим доступом та нанесення шкоди державним інтересам не виявлено.

ОСОБА_1 , як уповноважена посадова особа - керівник РСО, відповідальний за здійснення постійного контролю за охороною державної таємниці та секретоносій, допустив невиконання службових обов'язків у сфері збереження державної таємниці покладених на нього, в порушення вимог пунктів 8 та 10 ст.39 Закону України «Про державну таємницю», щодо забезпечення охорони державної таємниці згідно встановлених вимог в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, діяльність яких пов'язана з державною таємницею.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення у сфері охорони державної таємниці. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.212-2 ч.1 п.6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав.

Суд, заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи вважає, що в діях ОСОБА_1 є подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-2 ч.1 п.6 КУпАП, в зв'язку з чим за скоєне він повинен нести відповідальність.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №365 від 18.03.2025 року, витягом з Акту перевірки стану охорони державної таємниці від 18.03.2025 року №75/26/1469дск, наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №23 від 13.08.2021 року, функціональні обов'язки начальника служби охорони державної таємниці, наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №70 від 18.11.2021 року, зобов'язання громадянина України ОСОБА_1 у зв'язку з допуском до державної таємниці від 21.02.2018 року.

При призначенні стягнення Суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, його майновий стан, ступінь вини, пом'якшуючі та обтяжуючі його відповідальність обставини. Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, суд приходить до висновку, що відносно ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, що на думку суду, буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Тому, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в сумі 605,60 грн. на користь держави.

На підставі та керуючись ст.ст. 40-1, ст.212-2 ч.1 п.6, 221, 283, 284, 285, 287-289, 307-308 КУпАП, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-2 ч.1 п.6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 510,00 (п'ятсот десять) гривень в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (Шістсот п'ять) гривень 60 (Шістдесят) копійок до спеціального фонду Державного бюджету України.

Стягувач в частині стягнення судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження: вулиця Липська 18/5, місто Київ, 01021, Україна, код ЄДРПОУ 26255795).

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна. У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Вижницького районного суду Чернівецької області.

З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скарга, не було подано протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Строк пред'явлення до виконання даної постанови три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Іван КИБИЧ