625/148/25
Провадження № 2-а/625/3/25
"15" квітня 2025 р. с. Різуненкове
Суддя Коломацького районного суду Харківської області розглянувши питання про можливість прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП,
11 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Коломацького районного суду Харківської області з позовною заявою до ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 , в якій просить суд скасувати постанову про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, №21/481-п, винесену 19 березня 2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 .
Дослідивши зміст позовної заяви доходжу висновку про передчасність відкриття провадження у справі і необхідність залишення позовної заяви без руху як такої, що подана без додержання вимог, закріплених у статтях 160 та 161 КАС України, з огляду на наступне.
Так, згідно ч. 1 та 2 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування , і позовна заява має подаватися в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21 лютого 1975 року, «Де Жуффр де ля Прадель проти Франції» від 16 грудня 1992 року, оскільки певна визначена процедура звернення за захистом свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права повинна бути передбачена нормами національного законодавства. І за таких обставин кожна особа, звертаючись до суду із позовом, повинна дотримуватись норм процесуального законодавства.
Згідно імперативних приписів, закріплених у пунктах 2, 5, 8, 9 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві мають зазначатися, зокрема: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Згідно ч. 8 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Згідно імперативних вимог, закріплених у ч. 1 та ч.3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, а також документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону .
Крім того, у ч. 4 та ч. 6 ст. 161 КАС України закріплений обов'язок позивача додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) , а у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду - заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Також, ч.5 ст. 161 КАС України визначено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Проте, незважаючи на вищевказані вимоги, закріплені у ст. 160 КАС України, в поданій позивачем до суду позовній заяві, у якій у якості відповідача визначено ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , не зазначено: повного найменування та повної адреси місця знаходження відповідача; відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача; не зазначено доказів, що підтверджують викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; обґрунтування порушення оскаржуваними діями прав, свобод, інтересів позивача.
Крім того, в порушення вимог ч. 1, ч. 3 та ч. 4 ст. 161 КАС України позивачем до позовної заяви не додано: її копії відповідно до кількості учасників справи; документ про сплату судового збору, або ж документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги; заяву про поновлення строку звернення із позовом до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Водночас позивачем у позовній заяві викладене прохання відтермінувати йому сплату судового збору, позаяк він не працює, та здійснює догляд за хворою матір'ю.
Таке прохання позивача з огляду на його зміст слід сприймати як необґрунтоване клопотання про звільнення від сплати судового збору, вирішуючи яке, за правилами ч. 5 ст. 242 КАС України, вважаю за можливе врахувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 18 квітня 2020 року №543/775/17, згідно яких за оскарження постанов про накладення адміністративних стягнень, необхідно сплачувати судовий збір.
За позицією Великої Палати ВС, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення в розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір», серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Крім того, ч.1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
При цьому норми Закону України «Про судовий збір» не містять визначення поняття, як відтермінування сплати судового збору, а також підстав та умов такого відтермінування.
Також Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на вищевказане, взявши до уваги ту обставину, що Законом України «Про судовий збір» не передбачено будь-яких пільг щодо сплати позивачем судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, а також врахувавши висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений в постанові від 18 березня 2020 року у справі №543/775/17, підстави для звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення)позивача від сплати судового збору відсутні, що, в свою чергу, свідчить про безпідставність клопотання позивача та відсутність визначених законом підстав для його задоволення.
Таким чином за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушенняпозивач має сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 гривень 60 копійок.
За правилами, визначеними з ч.1 ст. 169 КАС України, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, суддя протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, заява повинна має бути залишеною без руху із наданням позивачеві строку на усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись ст.ст. 94, 160-161, 169, 243, 248 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_2 про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП залишити без руху.
В задоволенні клопотання позивача про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення)від сплати судового збору відмовити.
Встановити строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків 5 (п'ять) днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Запропонувати ОСОБА_1 в п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом подачі до суду позовної заяви (та її копій відповідно до кількості учасників справи), із зазначенням в ній: повного найменування та повної адреси місця знаходження відповідача; відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача; доказів, що підтверджують викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви; відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; обґрунтування порушення оскаржуваними діями прав, свобод, інтересів позивача, а також шляхом долучення до позовної заяви: всіх наявних у позивача доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги; заяви про поновлення строку звернення із позовною заявою до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску; документа про сплату судового збору у розмірі 605 гривень 60 копійок за реквізитами: отримувач коштів - ГУК Харків обл/ СТГ Коломак/22030101, код за ЄДРПОУ: 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, рахунок отримувача: UA348999980313181206000020553, Код класіфікації доходів бюджету: 22030101 судовий збір, або ж документа, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У разі не усунення недоліків позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: М.О. Скляренко