Постанова від 15.04.2025 по справі 642/1402/25

Справа №642/1402/25

Провадження №3/639/713/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року м. Харків

Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Кісь Д.П., за участю: секретаря - Крбеян К.О., прокурора - Шепеля О.С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративний матеріал, який надійшов з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у відношенні

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, присяжного Ленінського районом суду м. Харкова, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи присяжним Ленінського районом суду м. Харкова, являючись відповідно до п. п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VІІ суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 14.03.2024 о 13:09, подала без поважних щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання, чим порушила вимоги пункту 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення"Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023), та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнала, підтвердила, що несвоєчасно подала щорічну декларацію за 2022 рік. При цьому пояснила, що вважала граничним строком подання вказаної декларації - 31 березня 2024, як це було раніше. Саме тому подала декларацію за 2022, як і за 2021 та 2023 роки, у середині березня 2024, як робила це зазвичай до цього. Наголошувала, що наміру ухилитися від покладеного на неї обов'язку не мала, хоча усвідомлює, що незнання закону не звільняє від відповідальності. Звертала увагу, що вона є пенсіонером, дохід від виконання обов'язків присяжного є незначним, просила суворо не карати.

Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просив накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 наказом голови Ленінського районного суду м. Харкова від 10.03.2020 №07-02/29 допущена до виконання обов'язків у якості присяжного Ленінського районного суду м. Харкова.

У 2022 році ОСОБА_1 виконувала обов'язки присяжного, що підтверджується ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 26.12.2022 по справі №642/1580/22 (провадження №2-о/642/59/22).

Згідно п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді), є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно пп. 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (в редакції Закону від 03.03.2022) установлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Також пунктом 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону від 8 липня 2022 року

№ 2381-IX) установлено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Водночас пунктом 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023, який набув чинності 12.10.2023) установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Отже, особи, уповноважені на виконання функції держави або місцевого самоврядування у період, після набрання чинності Законом № 3384-IX від 20.09.2023 мали подати щорічні декларації за 2021 та 2022 роки, у випадку їх неподання раніше, до 31.01.2024.

Окрім пояснень ОСОБА_1 , наданих під час судового розгляду, обставини вчинення нею адміністративного правопорушення підтверджуються: протоколами про адміністративне правопорушення № 122 від 13.03.2025 та іншими документами, які містяться в матеріалах справи, та яким підтверджується факт допущення її до виконання обов'язків присяжного Ленінського районного суду м. Харкова, принаймні з 10.03.2020, виконання нею цих обов'язків у 2022 році, а також несвоєчасне подання нею щорічної декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (подана 14.03.2024 о 13:09).

Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме - несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Адміністративне правопорушення, установлене ч.1 ст.172-6 КУпАП, за своїм складом є формальним, а диспозиція вказаної статті не містить вказівок на настання шкідливих наслідків протиправного діяння, фізичної шкоди, яка могла бути завдана об'єкту посягання, тобто відповідальність настає лише за вчинення діяння.

Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ст. 22 КУпАП - при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Визначення тяжкості адміністративного правопорушення нормами КУпАП не передбачено.

Згідно «Примітці» до ст.22 КУпАП положення цієї статті не застосовуються до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - п'ятою статті 126, статтями 130, 161-1 і 173-2 цього Кодексу.

Не дивлячись на те, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, пов'язане з корупцією, законодавець не встановлює заборони щодо можливості звільнення особи від адміністративної відповідальності за його вчинення, оскільки не встановив такої заборони у примітці до ст.22 КУпАП.

Хоча вказане адміністративне правопорушення є з формальним складом, у матеріалах справи відсутні дані про те, що діями ОСОБА_1 спричинено значної шкоди державним чи суспільним інтересам.

Європейський суд з прав людини вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року ЄСПЛ у справі «Ізмайлов проти Росії»).

Суд апеляційної інстанції також враховує практику ЄСПЛ про те, що застосований захід має бути пропорційним переслідуваній меті.

При цьому необхідно відзначити, що пояснення ОСОБА_1 про те, що вона не мала наміру ухилитися від виконання обов'язку щодо фінансового контролю, не була обізнана про обов'язок подати щорічні декларації за 2021 та 2022 роки до 31 січня 2024 року, а не до 31 березня, як це було раніше, узгоджуються з матеріалами справи, згідно яких лист керівника апарату Ленінського районного суду м. Харкова від 22.12.2023 за вих. №01-20/246/2023 на адресу ОСОБА_1 з роз'ясненням відповідних положень законодавства не був нею отриманий та повернувся адресанту (Ленінському районному суду м. Харкова).

Враховуючи вищевикладене, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є формальним, те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, в тому числі, вчасно виконувала обов'язок щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; є пенсіонером, фактично виконує відповідні функції держави не на щоденній основі, це не є її основним родом занять та джерелом доходів; хоча і несвоєчасно, але виконала відповідний обов'язок у строки, які діяли раніше для подання щорічної декларації, суд вважає за можливе звільнити її від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку з його малозначністю, обмежитись усним зауваженням.

На переконання суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Керуючись вимогами ст. ст. 22, 172-6, 247, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку з його малозначністю, обмежитись усним зауваженням.

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - закрити на підставі ч.2 ст. 284 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Харкова до Харківського апеляційного суду протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя Д.П. Кісь