Справа 932/1786/25
Провадження № 2-а/932/44/25
Р I Ш Е Н Н Я
11 квітня 2025 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровськ у складі
головуючої судді Коваленко Т.О.,
за участі секретаря Прусака А.О.,
учасники провадження:
позивач ОСОБА_1 (відсутній),
відповідач
ІНФОРМАЦІЯ_1 (представник
відсутній),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Дніпра Дніпропетровській області адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення в якому зазначив, що 7 січня 2025 року позивача, під час переміщення містом Дніпро, було затримано військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_3 , які помістили позивача у їх транспортний засіб, та доставили у приміщення ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивачу повідомили, що він повинен пройти ВЛК, куди його було доставлено у той же день. 7 січня 2025 року позивач пройшов ВЛК, за результатами якої позивача було визнано придатним до служби в військових частинах забезпечення ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах, медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони. Після цього позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де повідомлено, що він підлягає мобілізації, його було направлено до смт Черкаське Дніпропетровської області для проходження підготовки. Позивач набув статусу військовослужбовця. 07.02.2025 позивачу зі слів державного виконавця стало відомо, що стосовно нього здійснюється виконавче провадження і позивач має сплатити штраф. Оскільки позивач не міг прибути до виконавця для ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, позивач ознайомився з відомостями Автоматизованої системи виконавчих проваджень в електронному вигляді та дізнався про існування постанови, що є предметом оскарження. Згідно постанови, позивач після отримання повістки не з'явився для уточнення даних. Позивача притягнуто до відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП, а саме порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період. Сам відповідач зазначає у постанові, яке саме порушення правил військового обліку допущено позивачем - неявка для уточнення облікових даних. Однак позивач стверджує, що повісток він не отримував, а дані уточнив вчасно через застосунок «Резерв+». Позивач вважає, що застосування до позивача адміністративного стягнення є необґрунтованим та протиправним, а тому спірна постанова підлягає скасуванню. Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.01.2025 №20, якою на ОСОБА_1 накладено штраф в розмірі 25500,00 грн. При цьому поновити строк на оскарження постанови від 08.01.2025 № 20, визнавши причини пропуску ОСОБА_1 строку для оскарження цієї постанови, поважними.
Рух справи.
ОСОБА_1 позовна заява з доданими матеріалами подана 10 лютого 2025 року. Через підсистему «Електронний суд». Зареєстрована 17.02.2025.
У провадження судді справа розподілена 20.02.2025.
24 лютого 2025 року позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків шляхом надання суду належним чином засвідченої копії доказів на підтвердження наявності пільги для звільнення від сплати судового збору, передбачених п.12 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» або квитанції про сплату позивачем 605,60 гривень судового збору.
27 лютого 2025 року позивачем надіслана заява про усунення недоліків, надана квитанція про сплату судового збору.
3 березня 2025 року відкрите провадження за позовом ОСОБА_1 , призначене судове засідання на 12.03.2025.
12 березня 2025 року за клопотанням позивача із ІНФОРМАЦІЯ_2 витребувані докази, які мають значення для розгляду справи. Судове засідання відкладене на 03.04.2025.
Ухвала суду не виконана, докази відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_1 не надані.
03.04.2025 у судовому засіданні суд дослідив надані позивачем докази, перейшов до стадії прийняття рішення.
Позиції сторін.
Позивач до судового засідання не з'явився, про час та місце слухання справи сповіщений належним чином, надав суду заяву із клопотанням розглянути справу за його відсутності, на позовних вимогах наполягає у повному обсязі. Просив відповідно до ч. 9 ст. 80 КАС України визнати обставину, для з'ясування якої витребовувалися докази - констатувати, що позивачу ніколи не вручалося ніякої повістки, а тому постанова, яка є предметом оскарження, є протиправним правовим актом, оскільки прийнята за відсутності факту, який міг би бути єдиною правомірно. Підставою для прийняття такої постанови.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час та місце слухання справи відповідач сповіщений належним чином. Відзив не надав.
Обставини встановлені судом.
Начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_2 08.01.2025 розглянуті матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Винесено постанову №20, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , після отримання повістки для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , своєчасно не з'явився в установлений термін для уточнення(оновлення) облікових даних, чим порушив вимоги абз.5 ч.10 ст.1, п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП, накладене стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25500,00 грн. Пом'якшуючих відповідальність ОСОБА_1 обставин не встановлено. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, згідно ст. 35 КУпАП, визнані. ОСОБА_1 від підпису відмовився.
З витягу із застосунку «Резерв+» від 27.01.2025 вбачається, що ОСОБА_1 знятий з обліку як військовозобов'язаний, має статус військовослужбовця. Постановою ВЛК від 07.01.2025 придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах(установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони. Дані уточнив вчасно, а саме 16.07.2024.
Медична книжка на військовослужбовця ОСОБА_1 заведена у ВЧ НОМЕР_1 10 січня 2025 року.
За відомостями з військового квитка ОСОБА_1 , позивач призовною комісією Шевченківського району Дніпропетровської області зарахований у запас 22.07.2010. 07.01.2025 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний придатним до в/с у в/ч забезпечення. З цієї ж дати 07.01.2025 зарахований до списків ВЧ НОМЕР_1 на посаду радіотелеграфіста. 09.01.2025 на підставі Указу ПУ №65/22 від 24.02.2022, № 740/24 від 28.10.2024 призваний у Збройні Сили України. Військову присягу прийняв 11.01.2025.
Норми права, що регулюють спірні правовідносини.
Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За умовами частини третьої статті 210 зазначеного Кодексу відповідальність за цією нормою настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, вчинених в особливий період.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При розгляді колегіальним органом справи про адміністративне правопорушення ведеться протокол статті 280 і 281 КУпАП).
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови (ст.289 КУпАП).
За змістом статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон) від 25 березня 1992 року № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (частина десята вказаної статті).
Стаття 2 вказаного Закону вказує, що виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Відповідно до статті 24 Закону початком проходження військової служби вважається: 1) день відправлення у навчальну частину (центр) з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (збірного пункту) - для громадян, направлених для проходження базової військової служби; 2) день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації; 3) день призначення на посаду курсанта закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних; 4) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; 5) день зарахування до списків особового складу військової частини - для громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом, зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, для громадян України, які добровільно прибули до військової частини для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період; 6) день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян України, які зараховані до військового оперативного резерву після їх звільнення з військової служби та призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
За визначенням у статті 34 Закону персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі Закон про мобілізацію) від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Частиною третьою статті 22 Закону про мобілізацію передбачено, що інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідне положення передбачено абзацом 4 підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є додатком № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 і абзацом 2 частини десятої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Мотиви суду.
За змістом статті 5 Кодексу адміністративного судочинства кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Розглядаючи дану справу по суті суд виходить із положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, № 3633-IX від 11.04.2024 яким зобов'язано громадян України, які у тому числі, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів свої персональні дані, набув чинність 18.05.2024. Тобто особи, зазначені у ч. 10 статті 1 ЗУ Про військовий обов'язок і військову службу мали виконати вимоги цієї частини до 16 липня 2024 року включно засобами, вказаними у статті, тобто через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Нормами законів України «Про військовий обов'язок і військову службу» та"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не передбачена можливість виклику уповноваженими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки військовозобов'язаних саме для уточнення цими особами своїх облікових даних.
У частині десятій статті 1 Закону визначений перелік випадків, за якими військовозобов'язаний має прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України, а саме: для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
В абзаці 2 частини першої статті 22 Закону про мобілізацію вказано, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Обов'язок протягом 60 днів оновити свої персональні дані покладений саме на військовозобов'язаних осіб через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Позивач виконав вимоги ч. 10 статті 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», оновивши свої персональні дані 16.07.2024 за допомогою електронного застосунку Резерв+, який є мобільним застосунком, розробленим Міністерством оборони України для військовозобов'язаних, призовників та резервістів.
Оцінюючи оскаржувану постанову на предмет її обґрунтованості, суд зазначає, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 факт вчинення правопорушення, в якому звинувачено позивача, жодним чином не зафіксовано та не підтверджено жодним допустимим й належним доказом, що міг бути забезпечений для такого роду порушень.
У постанові не зазначено коли, з якою метою, на яку дату викликався позивач, коли отримав повістку для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , які правила обліку порушив, які саме облікові дані позивач не оновив, враховуючи наявність доступу в уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 до ряду державних реєстрів і обов'язку самостійно актуалізувати наявні в реєстрах відомості стосовно військовозобов'язаних осіб.
Абзац 5 частини десятої статті 1 Закону, на який посилався начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 у постанові фіксує обов'язок громадян проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі. А стаття 37 Закону взагалі регулює порядок взяття на облік військовозобов'язаних.
Ці норми, які, нібито, порушив ОСОБА_1 , не встановлюють і не регулюють правовідносини з обліку/оновлення персональних даних військовослужбовців і не регулюють питання з'явлення/нез'явлення військовозобов'язаних за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Викладені обставини свідчать про відсутність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП.
За відомостями з військового квитка ОСОБА_1 позивач 07.01.2025 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний придатним до в/с у в/ч забезпечення. З цієї ж дати 07.01.2025 зарахований до списків ВЧ НОМЕР_1 на посаду радіотелеграфіста. 09.01.2025 - призваний у Збройні Сили України. Військову присягу прийняв 11.01.2025.
Позивач стверджував, що не отримував повістки про явку у ІНФОРМАЦІЯ_7 та не приймав участі у розгляді справи про притягнення його до адміністративної відповідальності.
У постанові, датованій 08.01.2025 вказано, що ОСОБА_1 від підпису у постанові відмовився, але оцінивши у сукупності надані позивачем докази, поведінку відповідача, який будь-які письмові заяви по суті справи не подав, витребувані судом матеріали не направив, доказів на спростування тверджень позивача не надав, суд, керуючись вимогами статті 80 КАС України, констатує розгляд справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП 08.01.2025 за відсутності особи, яка притягалася до відповідальності, а, також, за відсутності належного сповіщення ОСОБА_1 про розгляд стосовно нього справи про адміністративне правопорушення.
Ці обставини свідчать про суттєві порушення процедури притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
За вимогами частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини другоїстатті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частина друга статті 77 КАС України).
Згідно з частиною четвертою статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідачем суду не надано відзиву та доказів на спростування доводів позивача.
Встановлені під час судового розгляду справи обставини вказують на відсутність у діях позивача ОСОБА_1 складу інкримінованого йому правопорушення та суттєві процесуальні порушення процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
За наведених позивачем обставин та на підставі наданих на підтвердження цих обставин доказів, суд вважає можливим поновити позивачу ОСОБА_1 пропущений з поважних причин строк на оскарження постанови від 08.01.2025.
Розподіл судових витрат.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 5, 241-246, 271-272, 286 КАС України, суд
Поновити позивачу ОСОБА_1 строк на оскарження постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.01.2025.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.01.2025 №20 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП, якою на ОСОБА_1 накладений штраф у розмірі 25500,00 грн.
Провадження у справі закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП.
Стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса знаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.О.Коваленко