Постанова від 11.04.2025 по справі 932/2787/25

Справа № 932/2787/25

Провадження № 3/932/1041/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року суддя Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Клепка Л.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , голови політичної партії «Наш дім», місце реєстрації і проживання: АДРЕСА_1 , за ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код 36764590), всупереч вимогам ст.17 «Про політичні партії», якою передбачено, що політична партія щоквартально, але не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, не подала до 10 лютого 2025 року Звіт політичної партії за ІУ квартал 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

Вона ж, будучи посадовою особою (керівником партії), всупереч вимогам ст.17 Закону України «Про політичні партії» порушила порядок подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021, 2022 та 2023 роки, а також за 1, ІІ та ІІІ квартал 2024 року, що виразилося у неподанні відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила. 11.04.2025, до розгляду справи по суті, через канцелярію суду ОСОБА_1 подала заяву, якою повідомила про розірвання Договору з адвокатом Гелетій М.Т. у зв'язку з відмовою від його послуг. Клопотань про відкладення судового розгляду чи інших, пов'язаних з судовим розглядом справи, суду не надала.

Приймаючи до уваги зазначене, а також розумність тривалості судового провадження, необов'язковість участі особи, яка притягається до відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, при здійсненні судового розгляду, її обов'язок добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступних висновків.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Статтею 1 КУпАП встановлено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Як слідує зі змісту протоколів № 50-33/732 та № 50-33/733 від 28.02.2025, складених Національним агентством з питань запобігання корупції, голові політичної партії «Наш дім» ОСОБА_1 інкримінується неподання всупереч вимогам ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІУ квартал 2024 року та порушення порядку подання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021, 2022 та 2023 роки, а також за 1, ІІ та ІІІ квартал 2024 року, що передбачає адміністративну відповідальність за ст. 212-21 КУпАП.

Повноваження ОСОБА_1 , як голови партії, підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також протоколом позачергового З'їзду політичної партії «Наш дім» від 11.08.2014 № 1/2014.

Стаття 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Згідно з положеннями ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Статтею 3 Закону України ««Про політичні партії в Україні» визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, що відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти. Відповідно до статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не подані політичними партіями за попередні звітні періоди подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції протягом 120 днів з дня набрання законної сили вказаного закону, тобто до 26 квітня 2024 року.

Згідно п.4.4.3 Статуту Партії загальне керівництво партією здійснює її голова, яка без довіреності представляє Партію у відносинах з органами державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, політичними партіями, громадськими організаціями України та інших держав, підписує документи Партії, здійснює інші повноваження з питань діяльності Партії.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо дотримання порядку та строків подання щоквартальних звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.

Як встановлено судом, в порушення вимог ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та пунктів 3,4 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІУ квартал 2024 року, останнім днем подачі якого було 10.02.2024, голова партії «Наш дім» ОСОБА_1 . Звіт політичної партії за вказаний період до 10.02.2024 не подала, що є наслідком відповідальності, передбаченої ст.212-21 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи головою Партії «Наш дім», до складу якої входить 15 зареєстрованих в установленому порядку місцевих організації, які набули статусу юридичної особи, допустила порушення порядку подання Звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021, 2022 та 2023 роки, а також за І.ІІ та ІІІ квартали 2024 року, що полягає у неповноті інформації, відображеної у Звітах за вказаний період, а саме не відображенні у Звіті Партії відомостей про 12 місцевих організацій Партії за 2021 рік, не відображення відомостей у Звітах Партії за 2022, 2023 та за І, ІІ, ІІІ квартали 2024 відомостей про Луцьку міську організацію політичної Партії, а також поданні Звітів без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організації, які в установленому порядку набули статусу юридичних осіб та на час подання Звітів не знаходились на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій (Чернівецька обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 37032310), Київська міська регіональна організація політичної Партії «Наш дім» ( ідентифікаційний код - 37102403), Київська обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 36964641), Запорізька обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 36969330), Івано-Франківська обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 36997188), Волинська обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код 36959736), Луцька міська організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 36959359), Закарпатська обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 37082382), Харківська обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 37090807), Миколаївська обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 37032127), Одеська обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 37114419), Хмельницька обласна організація політичної партії «Наш дім» (ідентифікаційний код - 37098125).

Вказані порушення були зафіксовані Висновками НАЗК про результати перевірок Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 1676, № 1677, № 1678, № 1679, № 1682, № 1683 від 12.12.2024.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень, передбачених ст.212-21КУпАП, підтверджується наявними у матеріалах справи доказами і є доведеною.

Передбачений частиною четвертою ст.38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , що становить шість місяців з дня виявлення правопорушення, але не більше двох років з дня його вчинення, не сплинув.

Оскільки відносно ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП порушено дві справи, які знаходяться на розгляді одного і того ж судді, вони відповідно до ст.36 КУпАП підлягають об'єднанню.

Вирішуючи питання адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, які б обтяжували відповідальність або відомостей про притягнення її до адміністративної відповідальності раніше, і вважає за можливе визначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, визначеного мінімальними межами санкції ст.212-21 КУпАП, що буде достатньою мірою відповідальності з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень.

На підставі ч. 5 ст. 4, ст. 9 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП, у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з ОСОБА_1 також підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн. 60 коп.

Керуючись ст. ст. 23, 33, 36,212-21, 284, 287, 294, 303, 307,308 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Справи № 932/2787/25 (провадження № 3/932/1041/25) і № 932/2788/25 (провадження № 3/932/1042/25) за ст.212-21 КУпАП відносно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження, присвоївши справі № 932/2787/25 (провадження № 3/932/1041/25).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП і накласти на неї за ст.212-21 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, які стягнути на рахунок: призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції, номер рахунку (IBAN) UA568999980314040542000004001, код отримувача ЄДРОПОУ 37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕПА), код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (номер рахунку (IBAN) UA908999980313111256000026001, код отримувача ЄДРОПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕПА), код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання становить три місяці з дня її винесення.

Суддя Л.І.Клепка