Справа № 199/1998/25
(3/199/1315/25)
15.04.2025 м.Дніпро
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська в складі
головуючого судді Корнєєвої В.В.
при секретарі с/з Пісковій С.В.,
за участю особи, яка притягається
до адмінвідповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №16 АНД районного суду м.Дніпропетровська адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн. НОМЕР_1 , громадянина України, не працюючого, не одруженого, інвалідності не маючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП,-
19.02.2025 року до суду надійшов адміністративний матеріал щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпА. Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД№076001 від 02.02.2025 року приблизно о 16-00год. гр.-н ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за тією ж адресою, а саме: хапав за одяг та намагався душити.
В судовому засідані ОСОБА_1 свою вину не визнав, зазначивши, що конфлікт з матрі'ю того дня дійсно був, але це вона на нього нападала, а він намагався її відштовхнути від себе. Хоча на тел. 102 телефонувала тоді його матір, але він на свою матір того дня також написав заяву до поліції про домашнє насильство. Вони з матрі'ю проживають вдвох і вона має знаходити механізми як їм разом мирно існувати в одній квартирі.
Потерпіла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до суду не з'явилась, була сповіщена про дату, час і місце судового розгляду справи належним чином, в зв'язку із чим суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за її відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.173-2 КУпАП, і його вина у його вчиненні підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 02.02.2025 року, заявою ОСОБА_2 від 02.02.2025 року, згідно якої вона просить застосувати заходи до її сина ОСОБА_1 , який 02.02.2025 року о 16-00 год., перебуваючи за місцем свого проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно неї домашнє насильство фізичного характеру, а саме: хапав за одяг та намагався душити, формою ризиків вчинення домашнього насильства, складеної поліцією стосовно кривдника ОСОБА_1 02.02.2025 року., копією термінового забороного припису, складеного поліцією стосовно кривдника ОСОБА_1 02.02.2025 року, згідно п.3 якого ОСОБА_1 було заборонено на 10 діб в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою( зазначений припис було отримано ОСОБА_1 і його в установленному порядку ОСОБА_1 не оскаржено), рапортом поліцейського ( роздруківка з бази АРМОР) щодо того, що 02.02.2025 року о 16-00 год. на тел.102 надійшло повідомлення від ОСОБА_2 , яка повідомила, що за адресою: АДРЕСА_1 , її син ОСОБА_1 душить та намагається її бити, копією постанови Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 26.02.2025 року, якою ОСОБА_2 було визнано невинуватою за ч.1 ст.173-2 КУпАП щодо вчинення домашнього насильства відсноно свого сина ОСОБА_1 02.02.2025 року о 16-00год.
Суд не приймає до уваги пояснення ОСОБА_1 стосовно того, що саме мати є ініціатором конфлікту 02.02.2025 року і він лише від неї захищався, оскільки ці пояснення спростовуються вищевикладеним і є підвтердженням намагання ОСОБА_1 уникнути покарання за скоєне.
Суд, приймаючи до уваги особу правопорушника, характер та наслідки вчиненого правопорушення, вчинення правопорушення відносно особи похилого віку, приходить до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення в вигляді штрафу в розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 грн.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розміру 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, з правопорушника підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 173-2 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн. НОМЕР_1 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 гривень 00 коп., який повинен бути сплачений на користь держави за наступними реквізитами: отримувач: ГУК у Дніпропетровській області/ Дніпропетровський район/21081100, код отримувача (код ЄДРПОУ):37988155, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рахунок отримувача : UA948999980313000106000004569, код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи та інші санкції, призначення платежу 199/ 1998/25.
На підставі статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн. НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень, який повинен бути сплачений за реквізитами: отримувач коштів: ГУК в АНД р м.Дніпра/АНД р/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UА748999980313101206000004627, код класифікації доходів бюджету: 22030101, судовий збір, призначення платежу 199/1998/25.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Корнєєва