Справа № 192/882/25
Провадження № 2-о/192/49/25
Іменем України
15 квітня 2025 року Солонянський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого - судді Щербини Н. О.,
за участю секретаря судового засідання - Короти Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Солоне Дніпровського (Солонянського) району Дніпропетровської області цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту, що має юридичне значення,
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті своєї матері - ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
На обґрунтування своїх вимог посилається на те, що у вересні 2023 року ОСОБА_2 померла у себе вдома в м. Кадіївка Алчевського району Луганської області. Оскільки мати мешкала самотньо, то день її смерті не відомий.
Заявниця посилається на те, що отримати свідоцтво про смерть в органі РАЦС є неможливим, оскільки територія, на якій померла ОСОБА_2 є тимчасово окупованою, у зв'язку з чим просила задовольнити заяву та встановити факт смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України для оформлення спадкових прав після її смерті.
У судове засідання заявниця не з'явилася. Згідно заяви просила проводити розгляд справи її участі.
Представник Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання не з'явився.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, у відповідності з ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснювався, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши докази, що маються у справі, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3 , яка у зв'язку з реєстрацією шлюбу змінила своє прізвище на « ОСОБА_4 » (а.с.10-13).
Таким чином судом встановлено, що заявниця є особою на чиї права та обов'язки впливає встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до листа-роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (лист від 22 квітня 2021 року № 985/0/208-21) скасовано вимоги щодо отримання відмови від органів державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки, як вказано у листі-роз'яснення, положення статті 317 ЦПК України, якими визначені питання особливості здійснення провадження у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території, не вимагають від осіб, які звернулися до суду із заявою про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів, а отже вимога щодо отримання такої письмової відмови під час розгляду судами справа про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окуповані території України не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Згідно п. 1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла в м. Кадіївка Алчевського району Луганської області, про що окупаційною владою 13 серпня 2023 року було видано лікарське свідоцтво про смерть (а.с.14).
Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 від 14 вересня 2023 року (а.с.15), лікарське свідоцтво про смерть від 13 вересня 2023 року (а.с.14), які підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , видані органом державної влади, який створений всупереч законодавства України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану заявниця не може, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв'язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров'я України, отримати які заявниця можливості не має, так як ОСОБА_2 померла у 2023 році на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим на даний час заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть своєї матері на території України.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади підтверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України. Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Відповідно до ч. 1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно наказу Мінрозвитку від 28 лютого 2025 № 376 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією", територія Алчевського району Луганської області є окупованою з 07 квітня 2024 року.
Судом встановлено, що на час смерті ОСОБА_2 , яка настала у вересні 2023 року, м. Кадіївка Алчевського району Луганської області було окуповане, та окуповане і на дату подання заяви до суду, а органи державної влади України на цих територіях не мали можливості функціонувати.
Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту її смерті та видачі свідоцтва про смерть для оформлення спадкових прав згідно закону, оскільки заявниця є донькою померлої.
Таким чином, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в с. Орлов Лог Семілуцького району Воронезьської області, громадянки України та померла у вересні 2023 року на тимчасово окупованій території України, а саме: м. Кадіївка Алчевського району Луганської області, є доведеним, що є підставою для реєстрації факту її смерті шляхом внесення відомостей про смерть до державного реєстру та видачу свідоцтва про смерть, витягу з державного реєстру реєстрації смерті.
За таких підстав, суд вважає, що в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт смерті ОСОБА_2 , а також достовірно встановлено, що заявниця позбавлена можливості зареєструвати смерть, оскільки вона відбулась на тимчасово окупованій території України і тому вимоги заявниці про встановлення факту смерті в судовому порядку є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідність до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 293-294, 315-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (49107, м. Дніпро, пр. Науки, буд. 112, код ЄДРЮОФОПГФ - 33339119) про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в с. Орлов Лог Семілуцького району Воронезьської області, громадянки України та яка померла у вересні 2023 року (точна дата не відома) на тимчасово окупованій території України, а саме: м. Кадіївка Алчевського району Луганської області.
Ухвалене рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складене 15 квітня 2025 року.
Суддя Н. О. Щербина