Справа № 214/2817/25
3/214/1330/25
Іменем України
11 квітня 2025 року Суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Ковтун Н.Г., дослідивши матеріали, які надійшли від ДОП СП ВП №4 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого огу, громадянина України, не працюючого офіційно, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України,-
Відповідно до протоколу серії ВАД № 442255 від 25.03.2025, 25.03.2025 року о 17.35 годині ОСОБА_1 в кіоску без назви за адресою: АДРЕСА_2 здійснював провадження господарської діяльності, без державної реєстрації, як суб'єкт господарювання, а також здійснював продаж тютюнових виробів, без марок акцизного податку, продаж здійснював з метою отримання прибутку, чим порушив ЗУ № 222 -VIIІ “Про ліцензування видів господарської діяльності», та ЗУ №4215-ІХ від 19.10.2024.
ОСОБА_1 10.04.2025 суду пояснив, що знайшов незакритий кіоск де продавав цигарки, які він за 1000 грн купив та отримав новою поштою. Він фактично жив у цьому ларьку торгував цілодобово, але продав 4 пачки. Він купив 100 пачок, продав приблизно 3-4, працівники поліції кошти отримані у нього від продажу не вилучали, яким чином із 100 пачок після продажу 4 у нього вилучили ,190 пачок пояснити не може. Пачку цигарок він купив по 40 грн та продавав по 40 грн. Судом було відкладено розгляд протоколу на 11.04.2025 та запропоновано принести накладну Нової пошти, однак ОСОБА_1 , який був повідомлений про дату та час розгляду адміністративного протоколу до суду не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, клопотань не надходило.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Винуватість особи у вчиненні адміністративного правопорушення має бути безумовно доведена достатніми доказами, які установлюють об'єктивну істину у справі.
Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, то такий та його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Згідно із ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, зокрема, суть адміністративного правопорушення.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка є викладом обставин складу адміністративного правопорушення, що ставиться у вину особі, винуватість якої у скоєнні правопорушення має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки суд, діючи таким чином, порушує вимоги ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, перебираючи на себе функції прокурора та позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 442255 від 25.03.2025 зазначено, що ОСОБА_1 в кіоску без назви за адресою: вул. В. Оцерклевича, 5Ж у Саксаганському районі м. Кривого Рогу здійснював провадження господарської діяльності, без державної реєстрації, як суб'єкт господарювання, а також здійснював продаж тютюнових виробів, без марок акцизного податку, продаж здійснював з метою отримання прибутку, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до положень ч.1 ст. 164 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідальність за статтею 164 КУпАП передбачена за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. В свою чергу, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Частиною 2 статті 3 Господарського кодексу України визначено, що господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва підприємцями.
Згідно зі статтею 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, поняття «підприємницька діяльність» («підприємництво») є складовою ширшого за обсягом поняття «господарська діяльність». З метою визначення складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, необхідно встановити всі характерні ознаки підприємницької діяльності, основними з яких є: самостійність, ініціативність та систематичність.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 25 квітня 2003 року «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» передбачено, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Отже, необхідною ознакою господарської діяльності є її систематичність, виконання на професійній основі, а саме вчинення три і більше разів. Разове вчинення зазначеної дії не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Виходячи з вимог ч. 1 ст. 164 КУпАП України, суб'єктом даного адміністративного правопорушення є суб'єкт господарювання або особа, яка здійснює господарську діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.
Матеріали справи не містять даних про те, що ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність без ліцензії систематично, тобто на постійній основі. В протоколі про адміністративне правопорушення зазначається лише про 1 факт продажу 25.03.2025 року.
Положення статті 62 Конституції України встановлюють, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та те, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь-яких інших належних доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 , суд вважає, що в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до Протоколу огляду від 25.03.2025 року в кіоску без назви за адресою: вул. В. Оцерклевича, 5Ж у Саксаганському районі м. Кривого Рогу було вилучено 190 пачок тютюнових виробів без марок акцизного податку, походження та належність даного товару судом не встановлено, оскільки даний товар не відповідає вимгам ЗУ “Про ліцензування видів господарської діяльності», він підлагає знищенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 221, 251, 280, 283 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Вилучена тютюнові вироби у кількості 190 шт. (квитанція № 299) - знищити.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, або її захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя Н.Г. Ковтун