13 грудня 2007 р.
№ 30/152-07-4522
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя:
Першиков Є.В.
судді
Данилова Т.Б., Ходаківська І.П.
за участю представників сторін:
позивача -
відповідача -
розглянувши матеріали касаційної скарги
Вовк В.В. дов.№ 46 від 11.04.2007
Остапенко Ю.В. дов. № 23 від 14.03.2007
Грабовський М.Д. дов. № 181 від 11.12.2007
товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал"
у справі
господарського суду Одеської області
на постанову
Одеського апеляційного господарського суду від 02.10.2007р.
за позовом
державного підприємства "Український державний центр транспортного сервісу "Ліски" в особі філії Українського державного центру транспортного сервісу "Ліски" на Одеській залізниці
до
товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал"
про
внесення змін у договір
У травні 2007 року державне підприємство "Український державний центр транспортного сервісу "Ліски" в особі філії Українського державного центру транспортного сервісу "Ліски" на Одеській залізниці звернулось до господарського суду Одеської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал" про внесення змін у договір № 137-Ю1 від 20.12.2005 про подачу та забирання вагонів на під'їзну колію.
Позовні вимоги мотивовані зміною умов експлуатації станції Усатове та переведенням вантажної роботи на станцію Одеса-Ліски.
Рішенням господарського суду Одеської області від 06.08.2007, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.10.2007, позовні вимоги задоволені, внесено зміни в договір, а саме пункт 13 договору викладено в новій редакції, згідно з якою відстань для нарахування збору за подачу та забирання вагонів визначається відповідно до п.1.2 Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України від вихідної стрілки станції, з якої подаються вагони, і складає в обидва кінці 6,039 км.
Не погоджуючись із висновками суду першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції і справу передати на новий розгляд до господарського суду.
Касаційна скарга мотивована порушенням судами норм матеріального та процесуального права, а саме: відсутності підстав, передбачених у ст.651 Цивільного кодексу України для внесення змін в умови договору; порушенням приписів, які містяться в 3 розділі Правил обслуговування залізничних під'їзних колій, згідно з якими зміни договору оформляються додатковими угодами; відсутністю акту обстеження під'їзної колії, а також розглядом справи апеляційним судом у відсутності представника ТОВ "Термінал", незважаючи на те, що було заявлено клопотання про відкладення розгляду справи.
У відзиві на касаційну скаргу державне підприємство "Український державний центр транспортного сервісу "Ліски" в особі філії Українського державного центру транспортного сервісу "Ліски" на Одеській залізниці проти доводів касаційної скарги заперечує, вважає судові рішення по справі законними та обґрунтованими.
Заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, предметом спору є внесення змін у договір № 137-Ю1 від 20.12.2005 про подачу та забирання вагонів на під'їзну колію Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал".
Стаття 4 Закону України "Про залізничний транспорт" встановлює, що управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, що належать до загальнодержавної власності, здійснюється органом управління залізничним транспортом -Державною адміністрацією залізничного транспорту України ( "Укрзалізниця"), підпорядкованим Міністерству транспорту України.
Згідно із статтею 21 Закону України "Про залізничний транспорт" відносини підприємств залізничного транспорту з власниками залізничних під'їзних колій, порядок і умови експлуатації цих колій, обігу рухомого складу, що не належить до залізничного транспорту загального користування, визначаються Статутом залізниць України та укладеними на його основі договорами.
Пункт 71 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 06.04.1998 № 457 (з наступними змінами та доповненнями) визначає, що взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під'їзних колій визначаються договором. Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під'їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів). Порядок розроблення та форма договорів встановлюються Правилами.
Правила обслуговування залізничних під'їзних колій затверджені у відповідності із пунктом 5 Статуту залізниць Наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 875/5096 ( з наступними змінами та доповненнями) і встановлюють умови обслуговування залізничних під'їзних колій локомотивами власника під'їзної колії або залізниці, а також порядок укладання договорів на експлуатацію залізничної колії, договорів на подачу та забирання вагонів і внесення змін в ці договори.
Пункт 7 Статуту залізниць України встановив, що залізниці здійснюють перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти між станціями, відкритими для виконання відповідних операцій. Станції можуть відкриватися для проведення усіх або окремих операцій.
Відкриття чи закриття станцій для здійснення усіх чи окремих операцій провадиться "Укрзалізницею" після опублікування про це у Збірнику правил перевезень і тарифів залізничного транспорту.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що державне підприємство "Український державний центр транспортного сервісу "Ліски" створено наказом Міністерства транспорту України від 11.05.1995. № 189/1, засноване на державній власності, відноситься до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України та підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України "Укрзалізниця".
20 грудня 2005 між державним підприємством "Український державний центр транспортного сервісу "Ліски" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал" був укладений Договір № 137-Ю1 ( далі -Договір) про подачу та забирання вагонів на під'їзну колію ТОВ "Термінал", що примикає до станції Одеса-Ліски. Термін дії договору був встановлений до 31.12.2006, який додатковою угодою продовжений до 31.12.2007.
Пунктом 13 Договору відстань для нарахування збору за подачу та забирання вагонів була встановлена в обидва кінці 3,234 км.
На підставі пункту 7 Статуту залізниць України, клопотання Одеської залізниці, розпоряджень "Укрзалізниці" № 000580/ЦМ від 27.10.2004, 00079 від 27.10.2004, 00021 від 02.11.2004, НЗ1-1/888 від 22.10.2004 для виконання вантажних операцій по параграфам 1,3,5,8,10 Тарифного керівництва № 4 з присвоєнням коду 419903 на дільниці Роздільна-сортувальна -Одеса-Застава 1 відкрита нова станція Одеса-Ліски.
У Збірнику № 18 правил перевезень і тарифів залізничного транспорту України на 01.01.2005 у пункті 54 внесені зміни та доповнення до Тарифного керівництва № 4 ( видання Ради по залізничному транспорту держав-учасниць Співдружності) : включено рядок на сторінці 230 щодо відкриття на Одеській залізниці станції Одеса-Ліски з виконанням комерційних операцій по параграфам 1,3,4,5,8,10 Тарифного керівництва № 4 , які виконувались по станції Усатове.
Таким чином, згідно до параграфу 3 Тарифного керівництва № 4 станція Одеса-Ліски виконує прийом і видачу вантажів повагонними та дрібними відправками тільки на під'їзних шляхах і місцях незагального користування по параграфам 1,3,4,5,8,10 Тарифного керівництва № 4 з присвоєнням коду 419903, що не суперечить Правилам технічної експлуатації залізниць України, затвердженим Наказом Міністерства транспорту України від 2.12.1996. № 411, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.02.1997 за № 50/1854.
Закриття станцій провадиться на підставі пункту 7 Статуту залізниць "Укрзалізницею" також після опублікування про це у Збірнику правил перевезень і тарифів залізничного транспорту. Судами встановлено, що на підставі клопотання Одеської залізниці, розпорядження "Укрзалізниці" № 000300/ЦМ від 21.01.2005 у Збірнику № 18 Правил перевезень і тарифів залізничного транспорту ( видання Ради по залізничному транспорту держав-учасниць Співдружності) на 01.01.2005 пункт 54 змінено рядок на сторінці 321 про закриття станції Усатове для виконання комерційних операцій по параграфах 1,2,4,5,8,9 Тарифного керівництва № 4.
У збірнику № 20 правил перевезень і тарифів залізничного транспорту України на 01.01.2006 у пункт 56 про внесення змін та доповнень до Тарифного керівництва № 4 (видання Ради по залізничному транспорту держав-учасниць Співдружності) внесено зміни в алфавітний список роздільних пунктів ( станцій, роз'їздів), постів та обгінних пунктів), згідно яких ст. Усатове закрито.
Таким чином, судами попередніх інстанцій досліджені наявні матеріали справи та встановлено, що при закритті станції Усатове та відкритті для роботи на під'їзних коліях станції Одеса-Ліски дотримано встановленого порядку.
Пункт 1.2 Розділу 2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України ( Тарифне керівництво № 1), затвердженого Наказом Мінтрансу від 15.11.1999 № 551, зареєстрованого Міністерством юстиції України 01.12.1999 № 828/4121, з наступними змінами та доповненнями, встановлює, що відстань подачі і забирання вагонів визначається за затвердженою технічною документацією (технічним паспортом під'їзної колії, технічно-розпоряджувальним актом (ТРА) станції, схемою під'їзної колії, схемою станції). Відстань подачі і забирання вагонів визначається від стрілки примикання під'їзної колії, якщо вона примикає до колії станції, або від вихідної стрілки станції, з якої подаються вагони.
Пунктом 1.5 Розділу 2 Тарифного керівництва № 1 передбачено, що відстань подачі й забирання вагонів на перегони і роздільні пункти станцій, які не відкриті для виконання комерційних операцій, визначається від вихідної стрілки станції, з якої здійснюється подача вагонів до місць навантаження і вивантаження їх на цьому роздільному пункті (станції) або на під'їзній колії, що примикає до нього -в обидва кінці. Збір за подачу й забирання вагонів нараховується за фактичну кількість вагонів у кожному випадку подачі й забирання.
Судами встановлено, що вагони на адресу ТОВ "Термінал" прибувають на станцію Одеса-Ліски, що підтверджується залізничними накладними, на цій станції і здійснюється приймання, розформування та підготовка вагонів до подавання на під'їзну колію.
Судами досліджено Інструкцію про порядок обслуговування і організацію руху на під'їзній колії ТОВ "Термінал" , технічний паспорт під'їзної колії, технічно-розпоряджувальний акт (ТРА) станції, масштабні схеми станції та під'їзної колії і встановлено, що відстань для подавання-забирання вагонів на під'їзну колію ТОВ "Термінал" визначається від вихідної стрілки станції Одеса-Ліски та в обидва кінці становить 6,039 км.
Стаття 651 Цивільного кодексу України встановлює, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 20 Договору сторін № 137-Ю1 від 20.12.2005 про подачу та забирання вагонів на під'їзну колію, передбачено, що у разі видання нормативних документів, які змінюють Правила обслуговування під'їзних колій, зборів та порядок їх сплати тощо, сторони зобов'язані привести договір у відповідність до таких нормативних актів шляхом внесення необхідних доповнень і змін до договору.
Пункт 24 Договору передбачає, що врегулювання спору між сторонами шляхом переговорів є обов'язковим. У разі неможливості врегулювання спору шляхом переговорів сторони звертаються до господарського суду.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для внесення змін у Договір, крім закриття станції Усатове для вантажних операцій та переносу їх на станцію Одеса-Ліски, слугував лист Одеської залізниці від 05.03.2007 № 195, яким повідомлялось, що операції по подаванню-забиранню вагонів зі ст. Усатове переносяться на станцію Одеса-Ліски, що примикає до станції Усатове стрілочними переводами № 10, 20.
У відповідності із ст.188 Господарського кодексу України державне підприємство "Український державний центр транспортного сервісу "Ліски" в особі філії зверталося до ТОВ "Термінал" з листом від 06.04.2007 № 295-с з пропозицією про внесення змін до пункту 13 Договору щодо визначення відстані для нарахування збору за подачу та забирання вагонів, але відповіді не отримало, тому правомірно звернулось до суду.
Посилання ТОВ "Термінал" на наявність рішення господарського суду Одеської області від 04.05.2007 по справі № 22/109-07-2149, яким спірний пункт 13 Договору викладено в іншій редакції, судами попередніх інстанцій не прийнято до уваги, оскільки позов було заявлено з інших підстав. Крім того, Постановою Вищого господарського суду України від 11.10.2007 прийняті рішення по справі № 22/109-07-2149 Господарського суду Одеської області скасовані, а справу направлено на новий розгляд до господарського суду.
Статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Щодо посилання ТОВ "Термінал" у касаційній скарзі на те, що Одеський апеляційний господарський суд розглянув справу без участі у судовому засіданні представника ТОВ"Термінал", незважаючи на заявлене клопотання про відкладення розгляду справи, то апеляційною інстанцією клопотання було розглянуто та визнано колегією суддів необґрунтованим та відхилено, про що зазначено в постанові суду.
Колегія апеляційного суду за своїм внутрішнім переконанням дійшла висновку про те, що вказана відповідачем у клопотанні причина перенесення судового засідання не є достатньою підставою для перенесення судового засідання, оскільки представництво його інтересів може здійснюватись також будь-якою іншою особою в силу повноважень, які ґрунтуються на довіреності. Крім того, до свого клопотання відповідач не додав доказів, які б підтверджували, що його представник зайнятий в іншому судовому засіданні.
За таких обставин та враховуючи, що апеляційним судом досліджені всі наявні матеріали справи, їм дана належна правова оцінка, судова колегія не вбачає підстав для скасування постанови Одеського апеляційного господарського суду.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал" залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 02.10.2007р. по справі №30/152-07-4522 залишити без змін.
Головуючий суддя Є. Першиков
Судді Т. Данилова
І. Ходаківська