Справа № 420/10066/25
про залишення позовної заяви без руху
14 квітня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви від 14.02.2025 про надання відстрочки на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 14.02.2025 .
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161,171 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона належить до залишення без руху з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч. 5 ст. 122 КАС України).
Відповідно до фактичних обставин вказаної справи, суд встановив, що 14.02.2025 позивач цінним листом з описом подав заяву про надання відстрочки на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку з тим, що він здійснює постійний догляд за своїм батьком ОСОБА_2 .
Не отримавши відповідь, представник позивача направив адвокатський запит щодо надання інформації про розгляд заяви про надання інформації про розгляд заяви про надання відстрочки.
Листом від 25.02.25 № 10/2180 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що станом на день надання цієї відповіді не розглядалось питання щодо позивача. Крім того, у листі повідомлено, що відповідно до змін, що були внесені до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 розгляд питання про надання відстрочки здійснюється після особистого подання відповідної заяви з одночасним пред'явленням військово-облікового документу у відповідності до вимог пунктів 58-60 зазначеного порядку.
Таким чином, з листа від 25.02.2025 позивачу стало відомо про бездіяльність відповідача щодо не розгляду його заяви.
При цьому, звернувшись до суду 07.04.2025, позивач пропустив місячний строк звернення.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч.2 ст.123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Крім того, згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Так, суд встановив, що позивач в якості відповідача, в тому числі, зазначив ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказане унеможливлює вирішення судом питання до якого суб'єкта владних повноважень заявлено позов, оскільки законодавство не містить такого юридичного поняття як «в особі», тому найменування відповідача підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства шляхом зазначення відповідачем особи, яка в спірних правовідносинах наділена адміністративною процесуальною правосуб'єктністю - адміністративною процесуальною правоздатністю та адміністративною процесуальною дієздатністю (ст. 43 Кодексу), з урахуванням того, що згідно з пунктом 7 частини 1 статті 4 Кодексу суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Крім того, суд звертає увагу на різні найменування відповідачів в прохальній частині позову, які не відповідають найменуванню його суб'єктного складу, зазначеного позивачем на першій сторінці адміністративного позову. Зокрема, в якості відповідача позивач зазначає Комісію з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте позовні вимоги заявлені до комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при 1 відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 ; комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Таким чином, позивачу необхідно або ж уточнити зміст позовних вимог відповідно до заявлених учасників справи, або ж уточнити суб'єктний склад учасників справи відповідно до заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом направлення до Одеського окружного адміністративного суду: обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності його пропуску; уточненої позовної заяви відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України з уточненням позовних вимог та їх належним обґрунтуванням з посиланням на норми законодавства.
Керуючись ст.ст.160, 161, 171 КАС України, суд -
Адміністративний позов залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви в десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 5 ст. 169 КАС України, позов буде повернутий позивачу.
Ухвала окремо не належить до оскарження.
Суддя О.Я. Бойко