Рішення від 14.04.2025 по справі 420/351/25

Справа № 420/351/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бойко О.Я.,

розглянувши у письмовому загальному позовному провадженні без повідомлення учасників справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (третій відділ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії вирішив адміністративний позов задовольнити частково.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідачів, ІНФОРМАЦІЯ_1 -лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (третій відділ), у якій позивач просить суд:

(1). Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо постановки ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

(2). Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести військово-облікові дані ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , до попереднього до взяття його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 стану шляхом зміни місця перебування ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - в ІНФОРМАЦІЯ_4 , та внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про місце перебування ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на військовому обліку, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_3 .

(3). Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) від 14.09.2024 No247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації», в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , до військової частини (підрозділу) НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

(4). Визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (третій відділ) щодо медичного огляду ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , про визнання придатним до військової служби.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

Позивач стверджує, що відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , протиправно взяв позивача на військовий облік, оформив новий військовий квиток, ініціював проходження медичного огляду ВЛК, провів процедури мобілізації з порушенням чинного законодавства. На момент призову позивач не підлягав мобілізації через відстрочку від призову на військову службу.

Відповідач, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 (третій відділ), з істотними порушеннями норм чинного законодавства провів медичний огляд, без дотримання процедури визнав позивача придатним до військової служби. Зокрема під час медичного огляду ВЛК не врахував наявні у позивача захворювання, не були здійснені ключові дослідження, не проведений огляд окремими спеціалістами, що вплинуло на обґрунтованість висновку комісії.

(б) Позиція відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечував проти позовних вимог, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування своїх заперечень зазначав, що відповідно до чинного законодавства він був уповноважений проводити призов позивача на військову службу безвідносно до того, чи залишив він попереднє місце проживання, а також незалежно від місця його перебування на військовому обліку. Також відповідач вважає, що позивач пропустив місячний строк звернення до суду.

Щодо висновку ВЛК , відповідач вважає, що суд має право розглядати даний висновок тільки стосовно дотримання процедури прийняття висновку та не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суд не є спеціалізованою установою в медичній сфері. Оцінка придатності або непридатності до проходження військової служби входить до повноважень ВЛК.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

08.01.2025 суд ухвалив відкрити спрощене позовне провадження у справі.

20.02.2025 суд ухвалив перейти в загальне позовне провадження та призначив справу до розгляду, витребував у відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2 докази у справі.

28.02.2025 в судовому засіданні позивач уточнив відповідачів у справі та просив вважати належними відповідачами ІНФОРМАЦІЯ_3 та Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 . Суд ухвалив задовольнити клопотання позивача , викликати вказаних осіб до суду та розпочав розгляд справи спочатку , призначив дату наступного судового засідання .

11.03.2025 на судове засідання сторони не з'явилися, хоча були повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності. На підставі ч.9 ст.205 КАС України суд ухвалив продовжити розгляд справи в письмовому провадженні.

IV. Обставини, встановлені судом

Позивач зареєстрований за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , та до 14 вересня 2024 року перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується електронним ВОД від 18.07.2024.

13.09.2024, перебуваючи у номері готелю «Кодима», розташованому у місті Кодима позивача затримали представники НОМЕР_3 прикордонного загону ( АДРЕСА_1 ) Державної прикордонної служби України та доставили до відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованому у АДРЕСА_3 .

Відповідач взяв позивача на військовий облік, оформив новий військовий квиток, ініціював проходження медичного огляду працівниками Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 (Кодима).

Наказом від 14.09.2024 No247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації» начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) призвав позивача на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини (підрозділу) НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.

Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року No2232-XII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон No2232-XII), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом призову (направлення) громадян України на військову службу (ч.1 ст.4 Закону No2232-XII).

Згідно з ч. 1. ст. 34 Закону No2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 37 Закону No2232-XII, взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:

[...] на військовий облік військовозобов'язаних:

- які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового

оперативного резерву;

- призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;

- які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;

- військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно- територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

- які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;

- зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;

- які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;

- які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

- які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;

- які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;

- які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Також відповідно до ч.3 ст.37 Закону No2232-XI: “Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік».

Згідно з пунктом 1 Положення “Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ No 154 від 23.02.2022 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційні підготовки та мобілізації.

Відповідно до пунктів 9, 11 Положення No 154, ведення військового обліку військовозобов'язаних, оформлення для військовозобов'язаних відстрочки від призову під час мобілізації є функцією районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують ведення Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуальну інформацію його бази даних.

Відповідно до ст.6, 7 Закону України “ Про Єдиний державний Реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 26.04.2024 до Реєстру вносяться персональні дані, зокрема відомості про місце проживання, перебування, наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з ст.8 цього Закону до Реєстру вносяться також службові відомості про результати проходження медичного огляду ВЛК.

Як вказано у пункті 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 No 1487 (далі - Порядок №1487), персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

У підпункті 8 пункту 1 «Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до Порядку No 1487) вказано, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

З сукупного аналізу вказаних норм права випливає:

- військовий облік здійснюється у ТЦК та СП за місцем проживання та реєстрації;

- районні ТЦК та СП зобов'язані вносити актуальну персональну та службову інформацію про призовника, військовослужбовця, резервиста;

- процедура зняття з військового обліку з подальшим взяттям на такий облік відповідним ТЦК передбачає, що призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку;

- призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Суд звертає увагу, що підставами для взяття позивача на військовий облік відповідач вказує ст.37, ч.11 ст.38 Закону No2232-XII. У відповідь на адвокатський запит відповідач у листі від 21.10.2024 повідомив, що позивач залишив своє місце проживання та не мав наміру до нього повертатися.

В свою чергу відповідно до ч.11 ст.38 Закону No2232-XI: “Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи».

Звертаючись до фактів цієї справи, позивач має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 та відповідно перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується електронним ВОД від 18.07.2024.

Відповідач не довів, що позивач має місті Кодима Одеської області постійне місце проживання або нерухоме майно у вказаному місті. Позивач в момент зняття з військового обліку та постановки на новий облік про вказану обставину повідомляв, вказував на електронний ВОД у застосунку «Резерв+».Проте відповідач належним чином не відреагував на це.

Суд погоджується з аргументами позивача, що відповідач штучно змінив місце перебування позивача на військовому обліку, та у нього були відсутні підстави для зміни військового обліку позивача.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-XII (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №3543-XII).

Суд звертає увагу, що відповідно ч.1 ст.22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду .

Крім того, згідно з п.6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації , затвердженого постановою КМУ №560 від 16.05.2024 (далі - Порядок №560), відповідно до якого призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється поетапно та в першу чергу передбачає здійснення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Також призов включає проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

Відповідно до п.28 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються шляхом вручення повістки.

З огляду на матеріали справи позивач не викликався та не оповіщався, а був примусово привезений до відповідача, що свідчить про протиправність дій відповідача.

Разом з тим відповідно до ст.39 цього Закону No2232-XII: “Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку».

Таким чином, суд погоджується з аргументами відповідача, що призов відбувається незалежно від місця перебування військовозобов'язаного на військовому обліку.

Щодо процедури визначення ступеню придатності позивача до військової служби

Згідно з п.6 Порядку №560 призов включає проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до норми п.1.2 глави 1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 р., прийнятим на виконання вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (надалі за текстом - Положення №402), військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд військовослужбовців з метою визначення ступеня їх придатності до військової служби.

Відповідно до п. 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду.

Згідно до п. 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до п. 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до п. 3.4 глави 3 розділу ІІ Положення перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.

Згідно до п.п. 3.5, 3.6 глави 3 розділу ІІ Положення до початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов'язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України№ 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Отже законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово лікарської експертизи військовозобов'язаних ВЛК, яка передбачає здійснення медичного огляду особи відповідними лікарями за загальним переліком та лікарями інших спеціальностей за наявності медичних показань. Медичний огляд військовозобов'язаних повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби, тобто з урахуванням усіх медичних показників щодо стану здоров'я особи.

З огляду на фактичні обставини справи, 14.09.2024 позивач був примусово доставлений із Готеля «Кодима» до територіального центру укоплектування та соціальної підтримки, взято на військовий облік. Цією ж датою проведений медичний огляд позивача та оформлений висновок ВЛК про його придатність до військової служби (вказане зазначено в електронному ВОД позивача), що підтверджує аргументи позивача про відсутність реальної можливості за один день виконати усі приписи Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Таким чином, медичний огляд позивача з метою встановлення придатності до військової служби проведений з недотриманням встановленої процедури, з порушенням Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Відповідач не спростував твердження позивача, що мобілізаційне розпорядження йому не надавалось, відомості про ступінь придатності позивача до військової служби (результати медичного огляду під час його призову за мобілізацією) не надавалися.

Суд ухвалами витребовував у відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_6 , постанову ВЛК, протокол засідання ВЛК, картку обстеження та медичного огляду позивача, на підставі яких його було визнано придатним до військової служби. Проте вказані документи до суду відповідач не надав. Вказану обставину суд розцінює, як недоведеність боку відповідача правомірності проведення ним призову через відсутність доказів придатності позивача до служби. Адже однією з обов'язкоивх складових призову відповідно до п.6 Порядку №560 є проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Через відсутність доказу існування спірної постанови, суд робить висновок про відмову у задоволення вимоги про її скасування. Однак вважає призов протиправним.

Щодо правомірності мобілізації позивача

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу час мобілізації військовозобов'язані, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

За змістом ст. 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Аналіз наведених положень законодавства свідчить, про те, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України в добровільному порядку або за призовом. Військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період, належить до військової служби за призовом. У свою чергу статтею 23 Закону №3543- XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, яка надається, зокрема, військовозобов'язаним, яких заброньовано на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями.

З огляду на додану до даного позову довідку (результат бронювання за заявою №20240805-99503 від 14.09.2024, позивач мав статус «заброньовано» на строк до 11.06.2025, про що повідомляв відповідача. Крім того, відповідач мав можливість самостійно перевірити вказану інформацію у відповідних державних реєстрах.

Проте, як вже було зазначено, 14.09.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 видано наказ за №247-мд (копію витягу з наказу надаю) про призов та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , згідно якого Позивач 1988 року народження, призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період до Військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Таким чином, вказаний відповідача не з'ясував належним чином, що позивач, як заброньована особа, не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, та що позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців.

При цьому, у відповідності до пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Таким чином, обов'язок щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу покладено на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому відповідач мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку від призову за мобілізацією.

Твердження відповідача, що на момент призову була відсутня інформація про його відстрочку не підтверджується доказами.

Більш того, необізнаність про наявність у позивача права на відстрочку від призову не спростовує того факту, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації у відповідності до статті 23 Закону №3543-XII.

За таких обставин, суд робить висновок, що наказ від 14.09.2024 за №247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації», яким позивача було призвано та направлення для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , є протиправним та підлягає скасуванню. Адже процедура мобілізації була проведена із порушеннями чинного законодавства України, яке регулює спірні правовідносини. Зокрема, позивача було мобілізовано, незважаючи на наявність у нього діючої відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації (бронювання).

Також суд зазначає, що оскільки на дату подання позову позивач є призваним на військову службу, то суд розцінює даний факт триваючим порушенням, а тому відхиляє твердження відповідача про пропуск строку звернення до адміністративного суду.

Щодо посилань відповідача на те, що взяти на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 може лише ІНФОРМАЦІЯ_5 , суд погоджується з його аргументами, що відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовослужбовців та резервістів», затвердженого постановою КМУ №1487 від 30.12.2022, повноваження взяття на військовий облік мають районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки на відповідній території.

Проте з метою здійснення ефективного захисту порушеного права, з урахуванням обов'язку відповідача забезпечити ведення військово обліку та внесення актуальної інформації суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача привести військово-облікові дані ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , до попереднього до взяття його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 стану із зазначенням актуальної інформації щодо його службових та персональних даних про місце проживання, перебування, стосовно існування права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації тощо.

VI. Судові витрати

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо постановки ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести військово-облікові дані ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , до попереднього до взяття його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 стану із зазначенням актуальної інформації щодо його службових та персональних даних про місце проживання, перебування, стосовно існування права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації тощо.

4.Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) від 14.09.2024 No247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації», в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , до військової частини (підрозділу) НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

5.У решті позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Оксана БОЙКО